Kviečiame į pirmąją pluoštinių kanapių verslo parodą ir išankstinių sandorių mugę

Vasario 28–29 dienomis LR ŽŪR narė – Lietuvos kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacija (KAPVIA) ir Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija (VDU ŽŪA) organizuoja pirmąją tarptautinę pluoštinių kanapių verslo parodą ir ateities išankstinių sandorių mugę.

 

Renginyje laukiama ūkininkų, verslininkų, mokslininkų ir pluoštinių kanapių produktų degustatorių.  „Pluoštinių kanapių plotai Lietuvoje kasmet išauga daugiau nei du kartus, nors šios kultūros auginimas mūsų šalyje buvo legalizuotas tik 2014 m. Šiuo metu tarp ES šalių mus lenkia tik Prancūzija, o pasaulio mastu patenkame į pirmąjį augintojų dešimtuką. Tai džiugina ir parodo, koks imlus naujovėms mūsų žemės ūkis ir verslas. Tačiau klausimas, ar Lietuvoje skubiai neliberalizavus teisinės bazės suspėsime į pasaulinį mokslo ir verslo inovacijų traukinį? Konkurencinei kovai nepakanka, kad Lietuvos teisės aktai pluoštinę kanapę traktuoja kaip pramoninį, o ne kaip biologiškai vertingą augalą“, – sako KAPVIA vadovas Rimantas Čiūtas.

Pluoštinių kanapių auginimas labai griežtai reglamentuotas, tačiau dar daugeliui politikų bei daliai visuomenės šis augalas asocijuojasi su narkotine kanape.

 

Šiuo metu Lietuvoje perdirbti leidžiama tik pluoštinių kanapių sėklas ir stiebus, nors mokslas teigia, kad biologiniu požiūriu ne mažiau vertingos ir kitos augalo dalys. Kanapės kuo puikiausiai gali būti naudojamos farmacijoje, kosmetikoje, maisto, pašarų gamyboje, elektronikos, tekstilės, automobilių, statybos, bioenergetikos srityse. – tai sritys, kuriose pluoštinės kanapės jau seniai yra sėkmingai naudojamos visame pasaulyje.

 

Kai mokslo tyrimai įrodė pluoštinėse kanapėse esančių kanabinoidų teigiamą poveikį žmonių ir gyvūnų sveikatai, išaugo ir jų poreikis. Kanapėse yra per 480 įvairių biologinių medžiagų, daugiau nei 100 jų – kanabinoidai. Iš jų plačiausiai naudojamas kanabidiolis (CBD), kuris, skirtingai nei THC (tetrahidrokanabinolis), neturi psichotropinio poveikio, bet turi daug žmogaus sveikatą gerinančių savybių. Kanapių verslo analizės įmonė „The Brightfield Group“ prognozuoja, kad JAV kanabidiolio gamyba nuo 2019 m. iki 2022 m. išaugs net 40 kartų ir pasieks 22 mlrd. USD apyvartą. Tokie rinkos gigantai kaip „Coca Cola“ jau pradėjo kurti produktus su CBD. Šioje srityje didžiulė plėtra vyksta ir Kanadoje bei Kinijoje.

Pluoštinės kanapės gali prisidėti sprendžiant klimato kaitos problemą, nes viena jų savybių – iš atmosferos absorbuoti didelius kiekius CO2. Taip pat kanapės iš dirvos susiurbia sunkiuosius metalus, kitas kenksmingas medžiagas.

 

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO pripažino kanapių ir kanabinoidų vartojimo naudą medicinos reikmėms ir siūlo kanapių produktus vėl įtraukti į farmakopėjas – vaistus normuojančių standartų ir nuostatų rinkinius.

Tačiau Lietuvoje kanapių verslo plėtros situacija vis dar kontraversiška. Nors akivaizdžiai matomas poreikis sparčiai vystyti šią naują ekonominės veiklos sritį, tačiau naujovėms imli ekonominė veikla susiduria su  teisinėmis ir organizacinėmis kliūtimis, kurias inspiruoja išankstinis neigiamas valdininkų požiūris.

 

Siekiant iš kanapių kurti aukščiausią pridėtinę vertę turinčius licencijuotus produktus ir technologijas būtina, kad Lietuvos teisinėje bazėje būtų legalizuotas visas pluoštinės kanapės augalas ir, kad augintojai bei perdirbėjai garantuotų žaliavos ir produkcijos kokybę.

 

Pluoštinė kanapė – Lietuvos kultūrinio paveldo dalis. Tai viena pirmųjų žemės ūkio kultūrų, kurią pradėjo auginti Lietuvos teritorijoje apsigyvenę mūsų protėviai. Daugiau nei 5 tūkst. metų kanapių  sėklos maitino žmones, o kitos augalo dalys tarnavo buičiai. Šiuo metu pluoštinių kanapių auginimas visame pasaulyje vėl išgyvena renesansą, nes mokslo atrastos naujos vertingosios jų savybės ir modernios perdirbimo technologijos leidžia išplėsti pluoštinių kanapių pritaikomumą.

 

Sausio 22 d. vykusiame Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdyje buvo patvirtintos nepriklausomų ekspertų išvados dėl Pluoštinių kanapių įstatymo pataisų. Ekspertai konstatavo, jog įstatymo pataisos atitinka LR teisėkūros reikalavimus ir šio įstatymo atnaujinimas užtikrins teigiamas socialines ir ekonomines pasekmes. Seimo Kaimo reikalų komiteto nariai visuotiniu sutarimu nusprendė įstatymo naująją redakciją, kurios kokybę patvirtino ekspertai, pateikti tolesniam Seimo svarstymui.

 

***

2020 m. vasario 28-29 d. Vytauto Didžiojo universiteto, Žemės ūkio akademijoje vyks pirmoji tarptautinė kanapių verslo paroda ir ateities sandorių mugė „Cannabis Hub.LT-2020“.

Ekspozicijos kryptys:

  • Specializuota žemės ūkio technika (sėjamosios, derliaus nuėmimo technika ir kt.).
  • Pluoštinių kanapių sertifikuotos sėklos ir šiuolaikinės auginimo technologijos.
  • Ekologinės trąšos, augalų apsaugos priemonės ir biostimuliatoriai.
  • Sėklų ir biomasės perdirbimo įranga ir technologijos.
  • Pluoštinių kanapių produktų džiovinimo bei sandėliavimo įranga ir technologijos.
  • Pluoštinių kanapių panaudojimas (statyba, gyvulininkystė, maisto produktai, kosmetika ir kt.).
  • Kanapių ūkių darbo turizmo ir rekreacijos paslaugos.
  • Pluoštinių kanapių verslą administruojančios ir plėtrą remiančios institucijos.
  • Pluoštinių kanapių selekcijos, mokslo tyrimų ir konsultavimo paslaugos.

Parodos metu vyks tarptautinė konferencija „Pluoštinių kanapių verslo vystymas: gerosios patirties ir inovacijų sklaida skatinant verslo partnerystę“, sėklų, skirtų sėjai ir derliaus supirkimo išankstinių sandorių mugė, kanapių produktų degustacija.

Daugiau informacijos rasite ir registruotis dalyvauti kviečiame internete www.cannabishub.lt

Kilus klausimams, maloniai prašome skambinti tel.: (8 37) 75 88 194; (8 37) 752 316.

Laukiame Jūsų paraiškų ir tikimės susitikti parodoje!

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.