Liepos 15 d. įvyko Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) tarybos posėdis, kuriame buvo nagrinėti aktualūs žemės ūkio ir kaimo plėtros klausimai: dėl Strateginio plano įgyvendinimo Stebėsenos komiteto posėdžio klausimų; dėl Vengrijos žemės ūkio rūmų tarptautinės BŽŪP konferencijos ir bendro komunikato bei jo turinio; dėl KPP 2014-2020 m. valdų modernizavimo priemonės taisyklių pakeitimo; dėl administracinės naštos mažinimo žemės ūkio veiklos subjektams.
ŽŪR organizacijų siūlymai dėl Strateginio plano keitimo
Posėdį pradėjęs ŽŪR pirmininkas dr. Arūnas Svitojus informavo, kad liepos 17 d. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) organizuoja Stebėsenos komiteto posėdį, kuriame bus aptariamas Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano įgyvendinimas. Kaip pažymėjo dr. A.Svitojus, svarbu, kad ŽŪR nariai buvo aktyvūs teikiant pasiūlymus ir pastebėjimus, kurie apibendrinti raštu bus pateikti ŽŪM.
Aktualias pastabas dėl Strateginio plano keitimo išsakė ŽŪR vicepirmininkai Algis Baravykas ir Vytautas Buivydas, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos vadovas dr. Algis Gaižutis, Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos vadovas Mindaugas Petkevičius, Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos tarybos narys Vytautas Barkauskas, Vietos veiklos grupės tinklo pirmininkė Kristina Švedaitė ir kt.
ŽŪR Taryba nutarė visų ŽŪR organizacijų siūlymus pateikti ŽŪM raštiškai ir tikisi, kad į juos bus atsižvelgta.
Tarptautinis bendradarbiavimas
„ŽŪR aktyviai dalyvaujame tarptautinėse žemdirbių savivaldos organizacijose Copa-Cogeca, taip pat bendradarbiaujame Baltijos bei Višegrado grupės šalių bendruomenėje. Vengrija perima pirmininkavimą ES, todėl aktualu žinoti aktualijas ir būti įvykių eigoje. Žemdirbių savivaldai svarbios priemonės, kurios palengvintų žemdirbiams darbą, mažintų biurokratiją, aktualūs ir tiesioginių išmokų klausimai, žaliojo kurso tikslų įgyvendinimas ir kt. Rugsėjo mėnesį Vengrijos žemės ūkio rūmai organizuoja tarptautinę Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) konferenciją, kurioje planuojame dalyvauti, o konferencijos metu rengiamasi pasirašyti tarptautinę deklaraciją dėl BŽŪP ateities. Bendrų klausimų ir sprendžiamų problemų žemdirbių savivaldos organizacijos tikrai turi, todėl svarbu, kad jos būtų apibendrintos, atsižvelgiant į kiekvieno sektoriaus problematiką ir tarptautiniu mastu pateiktos ES valdžios institucijoms. Tik mūsų vienybėje yra pokyčių jėga“, – kalbėjo dr. A. Svitojus.
Visų ŽŪR narių siūlymai bus apibendrinti ir įtraukti į tarptautinę deklaraciją, kurią planuojama, kad pasirašys virš 10 ES šalių narių organizacijų lyderiai.
Pasiūlymai dėl KPP 2014-2020 m. valdų modernizavimo priemonės taisyklių pakeitimo
Nemažai pasiūlymų ŽŪR nariai pateikė ir ŽŪM parengtam ir pateiktam derinti su visuomene Žemės ūkio ministro įsakymo dėl Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ įgyvendinimo taisyklių projektui.
Šiuo projektu siekiama užtikrinti tinkamą šiai veiklos sričiai įgyvendinti 2014–2024 m. laikotarpiu skirtų paramos lėšų panaudojimą ir administravimą, taip pat pasirengti paramos paraiškų priėmimui, kurį numatoma vykdyti 2024 m. rugsėjo 16 d. – spalio 18 d. laikotarpiu bei imtis operatyvių priemonių panaudoti sutaupytą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemones ir veiklos sritis lėšų likutį.
Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vadovas Andžėj Kulevičius pažymėjo, kad derinimui pateiktas dokumentas yra kur kas palankesnis pramoniniams ūkimas, o ne smulkių ir vidutinių ūkių savininkams. „Noriu priminti, kad iki 2009 m. investicinės paramos buvo skirtos stambiems ūkiams. Tada smulkiems ir vidutiniams ūkiams buvo sunku išgyventi. Kai prasidėjo parama smulkiems ir vidutiniams ūkimas, ledai pajudėjo ir per penkis metus buvo sukurti pažangūs ūkiai. Šiandien matome, kad ir vėl siekiama paramą padalinti stambiems ūkiams. Todėl siūlau atsižvelgti į smulkių ir vidutinių ūkių stiprinimą, kas prisidėtų ir prie kaimo gyvybingumo išsaugojimo“, – kalbėjo A.Kulevičius.
Vytautas Buivydas akcentavo tai, kad nors daug kalbama apie kaimo gyvybingumo tikslus, tačiau parama koncentruojama pramoniniuose ūkiuose, todėl būtina koreguoti paramos teikimo taisykles, kad nuosekliai įgyvendinti ilgalaikius kaimo gyvybingumą skatinančius klausimus.