ŽŪR vadovai įvertinti tarptautiniu mastu – Lenkijoje pelnė garbės apdovanojimus pieno sektoriaus lyderių renginyje

2025 m. balandžio mėnesį Olštyne (Lenkija) vykusioje iškilmingoje „Mleczne Laury 2025“ (liet. „Pieno laurai“) apdovanojimų ceremonijoje buvo įvertinti ir Lietuvos atstovai – Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkas dr. Arūnas Svitojus bei direktorius Sigitas Dimaitis.  Garbės apdovanojimai įteikti už išskirtinį indėlį į tarptautinį bendradarbiavimą, regioninę partnerystę bei Lietuvos ir Lenkijos žemdirbių savivaldos organizacijų stiprinimą.

Šią kasmetinę šventę organizavo Lenkijos galvijų augintojų ir pieno gamintojų federacija (Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, PFHBiPM) drauge su Lenkijos žemės ūkio rūmais. Renginys subūrė šimtus pieno gamintojų, ūkininkų, žemės ūkio lyderių, mokslo ir savivaldos atstovų.

Renginyje dalyvavo Lietuvos delegacija, kurią sudarė: dr. Edvardas Gedgaudas, LGVA direktorius, Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos (ŠŽA) ūkininkės Nijolia Andruškevič ir Barbara Novikova, ŽŪR pirmininkas dr. Arūnas Svitojus ir direktorius Sigitas Dimaitis.

„Šis įvertinimas – tai ne tik asmeninis pripažinimas, bet ir visos ŽŪR bendruomenės darbo pripažinimas. Pieno sektorius yra viena strateginių žemės ūkio šakų, o tarptautinis bendradarbiavimas – būtina sąlyga jo stiprinimui. Džiugina, kad ŽŪR bendradarbiavimas plečiasi, o tarp Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos (LGVA) ir Lenkijos galvijų augintojų ir pieno gamintojų federacijos (Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka)  pasirašyta 2024 m. rugsėjo mėn. sutartis žymi svarbų žingsnį stiprinant dvišalį bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir Lenkijos pieno sektoriaus organizacijų. Bendradarbiavimas apima žinių ir patirties mainus, mokslinių tyrimų rezultatų dalijimąsi bei inovacijų diegimą pienininkystės srityje. Tai prisideda prie abiejų šalių pieno sektoriaus plėtros ir konkurencingumo didinimo“, – pažymi ŽŪR pirmininkas dr. Arūnas Svitojus.

„Mleczne Laury“ renginyje kasmet pagerbiami pažangiausi Lenkijos pieno gamintojai, ūkininkai bei sektoriaus partneriai. 2025 m. ceremonijoje išskirtinis dėmesys buvo skirtas bendradarbiavimui Baltijos regione, tvarioms inovacijoms bei ūkinių rezultatų kokybei.

Apdovanojimai buvo teikiami skirtingose kategorijose, atsižvelgiant į laikomų karvių skaičių ir pieno produktyvumą. Pavyzdžiui, kategorijoje iki 20 karvių nugalėtoju tapo Leszek Budniewski, kurio ūkis pasiekė 14 575 kg pieno vidutinę metinę produkciją. Kategorijoje nuo 20,1 iki 50 karvių – Adam Golonka su 12 450 kg, o kategorijoje – virš 500 karvių – Kombinat Rolny „Szestno“ Sp. z o.o. ferma Lembruke, kurios vidutinė metinė produkcija siekė 12 847 kg pieno.

Renginyje ne tik pagerbti pieno gamintojai, bet ir akcentuota pieno sektoriaus svarba Lenkijos žemės ūkyje. Renginio organizatoriai – Lenkijos galvijų augintojų ir pieno gamintojų federacija vienija per 11 tūkst. narių ir aktyviai skatina pažangą ir inovacijas pieno sektoriuje ir yra atsakingi už pieno kokybės gerinimą bei ūkininkų konkurencingumo didinimą nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu.

Lenkija yra trečia pagal dydį žaliavinio pieno gamintoja Europos Sąjungoje, nusileisdama tik: Vokietijai – apie 21,9 % visos ES pieno produkcijos ir Prancūzijai – apie 16 %. Lenkijoje pagaminama apie 9–10 % visos ES žaliavinio pieno.

Remiantis Europos Komisijos ir Eurostato duomenimis (2023–2024 m. laikotarpis), Lenkijoje kasmet pagaminama apie 14–15 mln. tonų žaliavinio pieno.

Lenkija taip pat pasižymi augančiu smulkių ir vidutinių ūkių produktyvumu, sparčiai modernizuojama veislininkystės ir pieno analizės sistema, aktyviu dalyvavimu ES pieno sektoriaus politikoje.

 

Skip to content