A.Stančikas „Jaunam žmogui svarbu įgyti profesiją“

Šiandien stebime vis populiarėjantį profesinį mokymą jaunimo tarpe. Priėmimui į profesines mokyklas įsibėgėjant, mokytis profesinėse mokyklose norą pareiškia vis daugiau mokinių. Priėmimas į profesines mokyklas tęsis iki rugsėjo 1 d. 

74 šalies profesinio mokymo įstaigos siūlo per 200 įvairių profesinio mokymo programų įvairiuose ūkio sektoriuose: statybos, gamybos ir perdirbimo, inžinerijos, kompiuterijos, meno, socialinių paslaugų, sveikatos priežiūros, transporto, žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės.

Tenka apgailestauti, kad žemės ūkio specialybės nėra populiariųjų sąraše. Šiais metais žemdirbiškas ir kaimui reikalingas profesijas įgijo 774 asmenys, pagal 12 mokymo programų: Žirgininkystės verslo darbuotojo, Žemės ūkio gamybos verslo darbuotojo, Ekologinio ūkio darbininko, Kaimo verslų darbuotojo, Technikos šaltkalvio remontininko, Dekoratyvinio apželdinimo verslo darbuotojo, Žirgininkystės verslo darbuotojo, Smulkiojo verslo organizatoriaus, Miško darbininko, Kaimo turizmo organizatoriaus, Agroserviso darbuotojo, Žuvininkystės verslo darbuotojas.  Minėtų specialybių darbininkus parengė: Alantos technologijos ir verslo mokykla, Alytaus profesinio rengimo centras, M. Krupavičiaus žemės ūkio ir verslo skyrius, Biržų technologijų ir verslo mokymo centras, Joniškėlio I. Karpio žemės ūkio ir paslaugų mokykla, Kelmės profesinio rengimo centras, Tytuvėnų skyrius, Joniškio žemės ūkio mokykla, Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija, Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centras, Šeduvos technologijų ir verslo skyrius, Skuodo kaimo verslų, amatų ir paslaugų mokykla, Simno žemės ūkio mokykla, Šilutės žemės ūkio mokykla, Švenčionių profesinio rengimo centras,Varėnos technologijos ir verslo mokykla, Vilniaus statybininkų rengimo centras, Zarasų žemės ūkio mokykla.

Lietuvoje yra 5 žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės sektoriniai praktinio mokymo centrai (SPMC), kuriuose atnaujinta techninė bazė: VšĮ Alantos technologijų ir verslo, Joniškio žemės ūkio, Plungės technologijų ir verslo, Šilutės žemės ūkio mokykla ir Marijampolės profesinio rengimo centras.

Į profesines mokyklas gali stoti įvairaus amžiaus bei išsilavinimo jaunuoliai – įgiję pagrindinį ar vidurinį išsilavinimą. Bendrojo lavinimo mokyklų abiturientai profesinį išsilavinimą gali įgyti per vienerius ar pusantrų metų, o baigusieji 10 klasių ir siekiantys įgyti kvalifikaciją kartu su viduriniu išsilavinimu profesinėse mokyklose mokosi trejus metus.

„Šiandieninėje darbo rinkoje svarbiausia turėti profesiją. Profesinio mokymo įstaigoje įgyta praktiška specialybė leidžia nesunkiai susirasti darbą ir suteikia galimybę tęsti studijas kolegijose ar universitetuose. Todėl kviečiu jaunimą pasirinkti šiandien perspktyvią žemės ūkio, ar kitokią kaimui reikalingą profesiją“ – sako Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.

ŽŪR informacija