AKM Belgijoje ir Belgijos žemės ūkio ministerijos veiksmai

Rugsėjo 13 d. Belgijos federalinė maisto grandinės saugos agentūra (FASFC) patvirtino Afrikinio kiaulių maro protrūkius šernų populiacijoje.

Infekuota teritorija yra netoli Belgijos kaimo Etalės (Étalle) pietinėje Liuksemburgo provincijoje. Kaimas yra maždaug 20 km nuo Prancūzijos, 20 km nuo Liuksemburgo ir 65 km nuo Vokietijos sienų.

Infekcija buvo nustatyta atliekant reguliarius šernų tyrimus.

Belgijos valdžios institucijos ėmėsi priemonių, kad užkirstų kelią viruso plitimui. Šios priemonės apima medžioklę vietovėje, kurioje buvo nustatyta infekcija. 63 000 hektarų teritorija paskelbta infekuota teritorija. Joje yra 58 kiaules laikantys ūkiai. Afrikiniu kiaulių maru apsikrėtusių šernų palaikai rasti 32 000 ha ploto miške, kuris driekiasi Belgijos, Prancūzijos ir Liuksemburgo teritorijose.  Taigi susidaro galimybė infekuotiems šernams patekti į keleto valstybių teritorijas. Pirmosios dvi rastos infekuotos šernų gaišenos  jau buvo apirę, tačiau buvo nušautas ir vienas sergantis šernas. Ši informacija leidžia suprasti, kad infekcija tame miške jau įsitvirtino šernų bandoje ir paplitimo arealas gana nemažas.

Kaip virusas pateko į Belgijos pietus neaišku, kadangi artimiausia žinoma viruso vieta tarp laukinių šernų yra aplink Zlin miestelį rytinėje Čekijoje. Tai yra maždaug 1000 km į rytus nuo protrūkio Belgijoje vietos. Prognozuojama, kad netolimoje ateityje bus rasta nuo 10 iki 100 šernų gaišenų. Belgijos valdžios institucijos uždraudė medžioti ir šerti šernus bei  eiti į užkrėstą mišką. Prancūzijos valdžios institucijos aktyviai reaguoja ir apieško susisiekiančias teritorijas Prancūzijos pusėje.
Afrikinio kiaulių maro poveikis Liuksemburgo provincijoje vis labiau didėja. Kiaulienos importą iš Belgijos blokavo Kinija, Japonija, Australija, Taivanas, Pietų Korėja, Baltarusija, Meksika, Filipinai, Ukraina, Serbija ir Singapūras (laikinas apribojimas). Pati Belgija nusprendė įšaldyti eksporto sertifikatus, kad prekybos partneriai būtų ramūs, kol bus pateikta daugiau informacijos.

Trečiosioms šalims sustabdžius Belgijos kiaulienos importą, per savaitę Belgijos kiaulių kaina nukrito 10-11 centų/kg. Tuo tarpu Vokietijos kiaulių augintojams kainos sumažėjo 4 centais, palyginti su buvusiomis prieš savaitę.

Vienas Belgijos kiaulių augintojas  turintis fermą AKM apsaugos zonoje dėl ekonominių priežasčių ir dėl gyvūnų gerovės buvo priverstas išskersti ir sunaikinti 400 kiaulių. Nors kiaulės buvo sveikos, tačiau kadangi jos buvo AKM zonoje, nė viena skerdykla jų nepageidavo pirkti. Sprendimas paskersti kiaules buvo priimtas dėl ekonominių priežasčių, nes tai buvo būtina – gyvūnai turėjo būti šeriami be galimybės juos parduoti. Augintojas neturėjo galimybių juos išlaikyti ir šerti neribotą laiką.

Federalinis žemės ūkio ministras Denisas Ducarme (MR), paprašė Maisto saugos Federalinės agentūros operatyviai pateikti ministrų sprendimo projektą ir sunaikinti kiaules patenkančias į nubrėžtą infekuotą zoną. Tai atitinka galiojančius Europos reglamentus.  Ministro  kabinetas sekmadienį, rugsėjo 16 d.  vakarą paskelbė, kad sprendimas paskersti namines kiaules infekuotoje teritorijoje dar nėra patvirtintas, tačiau jis paskelbtas „neišvengiamu”.

Papildomos kovos su Afrikiniu kiaulių maru priemonės: žemės ūkio ministras prašo išskersti kiaules infekuotuose plotuose. Pagal kabineto pranešimą, ministras Ducarme sako, kad jis gavo iš Europos Komisijos paramą finansuoti šią išskirtinę priemonę, kuria siekiama užkirsti kelią infekcinių kiaulių ligų perdavimo.

„Baimė ir tikimybė, kad kiaulių sektorius bus paveiktas, iš tiesų yra tikra. Todėl būtina imtis veiksmų, kad ekonomiškai apsaugoti šį sektorių, kuris duoda  1,5 mlrd. pelno kasmet ir suteikia beveik 15.000 darbo vietų“, – aiškina ministras D. Ducarme.

Belgijos žemės ūkio ministras Daniel Ducarme