Alytaus rajono ūkininkų aktualijos

LR ŽŪR Savivaldos organizatorė Alytaus rajone Stasė Ankštutienė ir Alytaus rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyresnioji specialistė Dalia Norkevičienė aplankė ūkininkus, nukentėjusius nuo gaisro.

„Aplankėme 7 ūkius, kuriuose laikoma nuo 2 iki 86 melžiamų karvių. Deja tenka apgailestauti, kad pieną ūkininkai priversi išpilti į mėšlą. Lapkričio 7 d. Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas susitiko su Žemės ūkio ministru Andriumi Palioniu, Valstybinės maisto veterinarijos tarnybos direktoriumi Dariumi Remeika ir Alytaus rajono žemdirbių asociacijos pirmininku Vaidu Stanaičiu bei ūkininkais. Vilties teikia tai, kad savivaldybės meras A. Vrubliauskas informavo, kad jau galima teikti prašymus savivaldybei dėl kompensacijų už patirtą žalą. Jų formos yra parengtos, o dokumentus reikia pristatyti į Alytaus rajono savivaldybę arba Alytaus seniūniją Miklusėnuose. Užpildyti dokumentus ūkininkams padės savivaldybės Žemės ūkio skyriaus darbuotojai“, – dalinasi mintimis Stasė Ankštutienė.

Genių kaime ekologiškai ūkininkaujantis Dainius Makštutis laiko 183 galvijus, iš kurių 71 karvė. Kasdien ūkininkas primelžia apie  900 litrų pieno, kurį priverstas išpilti į mėšlą. Pieno tyrimai dėl kenksmingų medžiagų ūkyje buvo imti tik vieną kartą. Ūkininkas svarstė, ar negalėtų savarankiškai paimti pieno mėginius ir kreiptis į tyrimų laboratoriją.

Ūkininkė Nijolė Slavinskienė laiko 80 galvijų, iš kurių 41 – melžiama karvė. Kasdien ūkyje primelžiama apie 470 litrų pieno. Ūkininkė, sužinojusi apie nelaimę ir jos pasekmes, apgailestavo, kad teks patirti nuostolius.

Alytaus seniūnijoje Rumbonių kaime ūkininkaujantis Kęstutis Tumynas laiko 11 karvių. Kasdien primelžia apie 130 litrų pieno, kurį jau daugiau kaip 20 dienų priverstas išpilti.

Jurgiškių kaime ūkininkaujantis Saulius Dulskis laiko 13 karvių. Kasdien primelžia apie 200 litrų pieno, kurį išpila į mėšlą.

Karklynų kaime ūkininkaujantis Gediminas Krušna laiko 63 galvijus, iš kurių 20 melžiamų karvių. Per dieną ūkyje primelžia 145-160 litrų pieno. Ūkininkas užterštą pieną laiko bačkose, kibiruose, kituose talpose. Atlikus pirmąjį pieno tyrimą dėl dioksino, jo norma ūkyje buvo viršyta 8 kartus, o po antrojo – 3.

Kriaunų kaime ūkininkaujantis Arūnas Nenorta kasdien savo ūkyje patiria apie 500 eurų nuostolio. Jam kasdien tenka išpilti apie 1,5 tonos pieno. Jis laiko 86 karves.

Genių kaime ūkininkaujantis Vladas Ivašauskas laiko 3 karves. Ūkininkas už pieną gaudavo nuo 0,16 iki 0,20 cnt. Dėl kiekvieną dieną patiriamų nuostolių ūkininkas abejoja, ar išliks, nes vasarą smarkiai nukentėjo nuo sausros ir pašarų tikrai nepakaks. Todėl, jei dar teks pirkti pašarus, kažin ar vertės ūkininkauti.

Juozas Ulčinskas laiko 2 karves. Už pieną ūkininkas gaudavo po 0,16 cnt ir tai būdavo bent koks priedas prie pensijos.

Ona Vaitkevičienė taip pat laiko 2 karves, tačiau pieną priversta išpilti.

Lapkričio 7 d. užterštą pieną pradėjo rinkti Kęstučio Urbonavičiaus individuali įmonė, kuri surinktą pieną išveš į UAB „Fortum Klaipėda“.

Nuo lapkričio 8 d., atsižvelgus į laboratorinių tyrimų išvadas, Jurgiškių, Likiškėlių, Laburdiškių, Radžiūnų,  Talokių ir Zaidų kaimuose panaikinami apribojimai tiekti žaliavinį pieną rinkai ir naudoti jį asmeninėms reikmėms.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.