Copa-Cogeca posėdyje apie bulvių rinką

Kovo 5 d. Copa-Cogeca vyko darbo grupės „Bulvės“ posėdis, kuriame dalyvavo Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) ekspertė Zofija Cironkienė. Darbo grupei buvo pristatyta bulvių rinkos apžvalga.

Rinkoje ir toliau išliks padidėjusi paklausa bulvėms perdirbimui, prognozuojama, kad sumažės šviežiam vartojimui, krakmolui ir sėkloms skirtų bulvių plotai. Aukšta Europos šalių bulvių kaina (vasario pabaigoje tiek perdirbimui, tiek šviežiam vartojimui buvo apie 0,4 Eur/kg) rinkoje rodo, kad pasiūla nėra didelė, o deficitas turėtų tik augti dėl didėjančio pabėgėlių srauto. Rinkoje trūksta sertifikuotų sėklinių bulvių. Metų pradžioje orų sąlygos nebuvo palankios naujo derliaus sodinimui – vidurio Europoje per daug kritulių, o Pietų Europoje – kritulių deficitas ar net sausra kai kuriuose regionuose, fiksuojama aukštesnė nei įprastai temperatūra.

Klimato kaita kelia grėsmę bulvių auginimui. Ekstremalios oro sąlygos sukelia papildomą stresą bulvių augalams – komplikuojasi derliaus nuėmimas, sėjomaina, plinta įprastos grybelinės ligos, spragšiai, į šiaurines šalis iš pietų atkeliauja nauji patogenai ir kenkėjai, o chemijos priemonių kovai su kenkėjais vis mažiau arba iš viso nebeliko (pvz., su spragšiais).

Dar 2022 m. Europos bulvių asociacija Europotat surinko duomenis ir įvertino spragšių daromą žalą ES bulvių sektoriui ir dar kartą pateikė įžvalgas posėdžio dalyviams. Situacija tik blogėja. Yra atvejų, kai ūkiuose spragšiai pažeidžia iki 70% bulvių derliaus. Tik Skandinavijos šalyse ši žala kol kas yra nedidelė, bet metams bėgant ji didėja ir ten, įskaitant ir Lietuvą. Bulvių kokybė blogėja, o tai apsunkina prekybą.

Suvaldyti spragšius tapo neįmanoma, kai buvo uždrausta naudoti fipronilą ir etoprofosą. Europatat telkia Austrijos, Prancūzijos, JK ir kitų šalių mokslininkus tyrimams, pasitelkiant ES finansavimą, kurių tikslas surasti sprendimus, kaip suvaldyti spragšių plitimą.

Kol kas dirbama su pesticidų įmonėms, ieškant galimų sprendimų bent kiek sukontroliuoti ir užkirsti kelią spragšių plitimui. Kai kurios šalys jau užregistravo Syngentos insekticidus Force Evo, Karate 0,4 g ir nematicidą Nemathorin 10 g arba yra registracijos procese. Vokietijos bulvių augintojai spragšius bando sukontroliuoti su biologiniu insekticidu Attracap.

Kita posėdžio tema – Brexitas, kuris praktiškai sutrikdė prekybą škotiškomis sėklinėmis bulvėmis ir apsikeitimą genetine medžiaga, nebegalioja abipusis DUS (veislės išskirtinumas, vienodumas ir stabilumas) ir VCU (veislės žemės ūkio vertė) sertifikatų pripažinimas, kas dar labiau padidino sėklinių bulvių stygių Europoje.

Posėdyje Copa-Cogeca pateikė pasiūlymą dėl bulvių klasifikacijos pakeitimo. Problema tame, kad dabartinis KN 0701 kodas apima visas šviežias ir šaldytas bulvių veisles be diferenciacijos kuriam tikslui jos skirtos (išskyrus krakmolines bulves). Ši klasifikacija neatspindi, ar bulvės skirtos šviežiam vartojimui, perdirbimui ar sėkloms, sukuria kliūtis augintojams, kurie bulves augina šviežiam vartojimui ir nori integruotis į vaisių ir daržovių gamintojų organizacijas (GO). Augintojai ir įmonės dalyvauja skirtinguose rinkos segmentuose, jiems reikalinga tiksli statistika, o dabartinė statistika neatspindi atskirų bulvių sektoriaus segmentų. Todėl siūloma KN 0701 kodą padalinti į du kodus: bulvės skirtos perdirbimui, šviežios arba atšaldytos ir kitos bulvės, šviežios arba atšaldytos. Tai suteiktų daugiau aiškumo, geriau atspindėtų rinkos realijas.