Tarptautinėje konferencijoje diskusijos apie žemės ūkio ir kaimo ateities perspektyvas

Sausio 10 d. Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) tarptautinė konferenciją „Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (ES) 20-mečiui: Bendroji žemės ūkio politika – geroji patirtis ir ateities perspektyvos“ atidarė pirmininkas dr. Arūnas Svitojus, kuris pažymėjo, kad praėjus dvidešimčiai metų nuo Lietuvos narystės Europos Sąjungoje, šalies žemės ūkis ir gyvenimas kaime ženkliai pasikeitė. Prie šių pokyčių aktyviai prisidėjo ir Lietuvos žemės ūkio rūmų organizacijos. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą prisijungėme prie Bendrosios žemės ūkio politikos. Per 20 metų nuo įstojimo į ES, Lietuvos kaimą ir žemės ūkį pasiekė 18 mlrd. Eur. Žemės ūkis ir kaimas pasikeitė: palyginti su 2004 metais, 2,8 karto išaugo žemės, miškų ūkio sektoriuje sukuriama bendroji pridėtinė vertė, beveik 10 kartų išaugo eksportas, kaimuose veikia beveik 2 tūkst. kaimo bendruomenių.

Europos Parlamento duomenimis, 2021–2027 m. visos Bendrijos BŽŪP biudžetas sudarys 378,532 mlrd. eurų ir tai sudarys 31 proc. visų ES įsipareigojimų. Lietuvos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai 2023–2027 metams ES ir Lietuvos valstybė skyrė 4,281 mlrd. eurų. Žemės ūkis yra išskirtinis ir sudėtingas sektorius, veikiantis ne tik vietos rinkoje, bet ir visame pasaulyje.

ŽŪR pirmininkas dr. A.Svitojus pažymėjo, kad konferencijoje, skirtoje Lietuvos įstojimo į ES bendriją paminėjimui svarbu pažvelgti į ateitį ir pasidalinti įžvalgų perspektyvomis.

Konferencijos dalyvius sveikino: Europos Komisijos DG AGRI vadovas Mario Milouchev, Europos Parlamento narys Vytenis Povilas Andriukaitis, Lennart Nilsson, Cogeca (ES Generalinės žemės ūkio kooperatyvų konfederacijos) prezidentas Massimiliano Giansanti, Copa (ES Profesinių žemės ūkio organizacijų komiteto) prezidentas, Elli Tsiforou, Copa-Cogeca (ES Generalinės žemės ūkio kooperatyvų konfederacijos ir Profesinių žemės ūkio organizacijų komiteto) generalinė sekretorė, Jurgen Tack, ELO (Europos žemės savininkų organizacijos) generalinis sekretorius, Lietuvos Respublikos Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Juozas Olekas, Lietuvos Respublikos Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas.

Ministro Pirmininko patarėjas žemės ūkio klausimais dr. Vigilijus Jukna pasidžiaugė vis modernėjančiu žemės ūkiu bei naujomis inovatyviomis technologijomis, kurios sėkmingai pritaikomos šiame sektoriuje. Tačiau jis atkreipė dėmesį ir į iššūkius, su kuriais susiduriame. Eurostat duomenimis, Lietuvoje iš 1 ha žemės ūkio paskirties žemės vidutiniškai pagaminama produkcijos, kurios vertė siekia 1020 eurų. Pagal šį rodiklį lietuviai yra tik ketvirti nuo galo tarp ES šalių, kur vidurkis yra 2398 eurai iš hektaro. Šalyse, kurių žemės ūkio produkcijos vertė iš 1 ha yra mažiausia (įskaitant Lietuvą), maždaug pusę bendros produkcijos sudaro augalininkystė. Deja, bet gyvulininkystė pas mus katastrofiškai traukiasi, o juk tai viena iš svarbiausių žemės ūkio šakų. Todėl Ministro Pirmininko patarėjas atkreipė dėmesį, kad būtina kuo greičiau stabilizuoti padėtį ir nepamirštant kitų žemės ūkio šakų visus prioritetus skirti gyvulininkystės sektoriui.

Pirmąjį pranešimą „Naujausi Bendrosios žemės ūkio politikos pokyčiai ir ateities perspektyvos“ perskaitė Europos Komisijos DG AGRI vadovas Mario Milouchev, kuris savo įžvalgomis noriai dalinosi ir ekspertų diskusijoje, kurioje dalyvavo Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Rumunijos, Vengrijos žemės ūkio rūmų, kitų žemdirbių savivaldos organizacijų lyderiai, o jai moderavo Mindaugas Maciulevičius.

Europos Komisijos DG AGRI vadovo Mario Milouchev PRANEŠIMAS

Pranešimą „Žemdirbių, kooperatyvų ir kitų kaimo plėtros procesuose dalyvaujančių savivaldos organizacijų vaidmuo formuojant ES žemės ūkio ir kaimo politiką, Europos ir nacionaliniame lygyje“ skaitė Lennart Nilsson, Cogeca (ES Generalinės žemės ūkio kooperatyvų konfederacijos) prezidentas, Massimiliano Giansanti, Copa (ES Profesinių žemės ūkio organizacijų komiteto) prezidentas ir Elli Tsiforou Copa-Cogeca (ES Generalinės žemės ūkio kooperatyvų konfederacijos ir Profesinių žemės ūkio organizacijų komiteto) generalinė sekretorė.

Elli Tsiforou Copa-Cogeca generalinės sekretorės PRANEŠIMAS.

dr. Jurgen Tack, ELO (Europos žemės savininkų organizacijos) generalinis sekretorius pasidalino Europos žemės ir miško savininkų lūkesčiais ES Bendrajai žemės ūkio politikai – ko tikėtis iš vykusio Strateginio dialogo dėl ES žemės ūkio ateities. Jis taip pat aktyviai dalyvavo ekspertų diskusijoje, kuriai moderavo dr. Algis Gaižutis.

Diskusijose dalyvavo Lenkijos žemės ūkio rūmų pirmininkas Pan Wiktor Szmulewicz, Palenkės žemės ūkio rūmų pirmininkas Grzegorz Leszczyński, Varmijos – Mozūrų žemės ūkio rūmų pirmininkas Romuald Tański, Lenkijos galvijų augintojų ir pieno gamintojų federacijos viceprezidentas Andrzej Steckiewicz, Latvijos žemės ūkio organizacijų bendradarbiavimo tarybos (LOSP) pirmininkas Guntis Gutmanis, Estijos žemės ūkio ir prekybos rūmų Žemės ūkio politikos vadovas Ragnar Viikoja, Rumunijos žemės ūkio ir kooperacijos aljanso vadovas Bercu Florentin, Vengrijos žemės ūkio rūmų atstovai Barnabas Heincz ir Szilvia Palakovics.

Konferencija finansuota Europos Sąjungos, Lietuvos Respublikos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano techninės paramos veiklos srities „Lietuvos kaimo tinklas” priemonę ir Lietuvos Žemės ūkio rūmų lėšomis.

  

Skip to content