Artėja tikrasis braškių sezonas

Pirmosios lietuviškos braškės, žinoma, vilioja – nors ir kandžiojasi kainomis. Tačiau po savaitės kitos ateis ir pagrindinis braškių sezonas, kai visi galėsime drąsiau atverti pinigines ir mėgautis lietuviškomis raudonskruostėmis uogomis. 

Apie braškių augintojų viltis ir apie karantininės rinkos niuansus kalbamės su LR ŽŪR tarybos nariu, Lietuvos šeimos ūkininkų asociacijos vadovu bei Lietuvos braškių augintojų draugijos pirmininku Vidu JUODSNUKIU.

Pirmųjų braškių jau paragavome. Jų skoniui įtaką darė pirmųjų braškių kaina.

Ir mane ji nustebino. Mokėti 20 EUR/kg tikrai nenormalu. Tačiau greitai kaina stabilizavosi ir iš esmės nesiskyrė nuo ankstesnių metų. Nors savikaina tikrai išaugo, tačiau jaučiu, kad vidutiniškai turėtų kainuoti po 4 EUR/kg. Ūkininkai, šiltnamiuose auginantys braškes, jas skina jau 3-4 savaites. O po priedangomis auginamos braškės pasirodys jau šią savaitę. Daugiausia braškių į rinką turėtų patekti po 3 savaičių. Taigi laukiame pirkėjų ūkininkų turgelyje prie Kauno pilies šį šeštadienį. Braškių galėsite nusipirkti ir Kaune prie prekybos centrų Hyper Rimi bei Hyper Maxima Savanorių prospekte bei Baršausko prospekte prie Molo.

Ar jau galite palyginti šiųmetį sezoną su ankstesnių metų?

Kol kas galiu pasakyti, kad šis sezonas braškių augintojams ne išskirtinis ir, taigi nereikia verkšlenti. Šįmet buvo švelnesnės šalnos, o ir jų būta tik kai kuriuose regionuose. Be to, Lietuvos braškių augintojai jau išmoko pagrindines pamokas – be priedangų ankstyvųjų braškių geriau neaugink, nerizikuok. Kita pamoka – sausrų poveikis. Be laistymo sistemų auginti braškes Lietuvoje yra irgi rizikinga. Taigi planuojantys imtis braškių auginimo turi suskaičiuoti būtinas investicijas.

Turime stiprius kaimynus. Kokia padėtis Lenkijoje?

Taip, lenkai daro įtaką. Yra informacija, kad vokiečiai jiems statys barjerus, o ir sunkiau bus eksportuoti į Jungtinę Karalystę. Jeigu taip nutiks, tai ir mums atsirūgs – tokiu atveju lenkiškų braškių banga užplūs Lietuvą.

Ar dabar daug braškių įvežama?

Daugiausia kol kas įvežama iš Graikijos. Apsimoka, nes prasiskolinusi Graikija savo braškių augintojams negaili subsidijų – mano žiniomis skiria net po 3 EUR/kg. Taigi jiems apsimoka eksportuoti. Ispanija irgi braškių eksportuotojams skiria subsidijas. Lietuvos Vyriausybė nei apie subsidijas, nei apie bandymus riboti eksportą nekalba.

Kokio dydžio turėtų būti subsidijos?

Skaičiuokime ir vertinkime kitų šalių duomenis. Tikrai nenormalu, kad mes, braškių augintojai Lietuvoje, paramos gauname tiek pat, kiek gauna laikantys paprastas pievas. O juk mes sukuriame pridėtinę vertę!

Ar braškių augintojai jaučia karantino įtaką?

Nemanau. Išskyrus tai, ką paminėjau, ko gali imtis vokiečiai prieš lenkus. Beje, kol mes pamažu švelniname karantino sąlygas, Vokietija skinti braškes jau įsileido apie 50 tūkst. ukrainiečių bei rumunų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.