Britanijos ūkininkai nerimauja dėl ateities

„Brexit“ atidėjimas reikštų tolesnį neapibrėžtumą Jungtinės Karalystės žemės ūkiui, teigia Nacionalinė ūkininkų sąjunga (NFU).  

Jungtinės karalystės ministrė pirmininkė Theresa May neseniai pažymėjo, kad ES sutarties 50 straipsnio, reglamentuojančio pasitraukimą iš Sąjungos, vykdymą galima pratęsti, jei jos siūlomas „atsiskyrimo susitarimas“ nesurinktų pakankamai balsų parlamente kovo 12 d. tačiau Britanijos ūkininkų tai nenuramino. „Bet koks 50 straipsnio pratęsimas nepanaikina išstojimo be sutarties grėsmės, tik atideda datą“, – sakė Britanijos Nacionalinės ūkininkų sąjungos (NFU) prezidentė Minette Batters.

Ji pažymėjo, kad britų ūkininkai ir toliau nebus užtikrinti dėl prekybos santykių su ES po šios datos, ir tai yra visiškai nepriimtina. „Labai svarbu, kad, jei bus pratęsimas, Parlamentas šį laiką išnaudotų produktyviai, sukurdami susitarimą, kuris bus naudingas Britanijai“.

Balsavimas dėl pasitraukimo iš ES susitarimo iš pradžių turėjo būti surengtas vasario 27 d., bet sekmadienį Th. May pareiškė nusprendusi jį surengti kovo 12 d. Tuo tarpu parlamentarai 502 balsais prieš 20 priėmė Leiboristų politikės Yvette Cooper pateiktą pakeitimą, kuris premjerę įpareigoja, tuo atveju, jei  balsavimas kovo 12 d. nepavyks, pateikti pasiūlymą dėl trumpo 50 straipsnio termino pratęsimo.

Tuo tarpu opozicinė Leiboristų partija, nesugebėjusi pasiekti Bendruomenių rūmų palaikymo savo siūlomam „švelnesniam“ Brexit planui, dabar pasiryžo remti kampaniją dėl naujo referendumo. „Mes paremsime naują referendumą, kad išvengtume žalingo Konservatorių siūlomo Brexit‘o ir pražūtingo pasitraukimo be sutarties scenarijaus“, – sakė partijos lyderis Jeremy Corbyn.

Nors Jungtinė Karalystė gali vienašališkai atšaukti 50 straipsnio taikymą, bet kokiam pratęsimui reikės ES-27 pritarimo. Prancūzijos prezidentas Emmanuel Macron aiškiai pasakė, kad nesutiks su pratęsimu be aiškaus tikslo.