Copa-Cogeca renginiuose diskusijos dėl kooperacijos

2016 m. birželio 29 d. Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas dalyvavo Copa-Cogeca renginiuose – seminare apie Rusijos rinkos praradimo padarinius Šiaurės Europai ir Baltijos šalims, bei Cogeca valdybos kooperatyvų verslo forume, skirtame pieno sektoriaus kooperatyvų veiklos principams aptarti.

Seminare apie Rusijos rinkos praradimą ir ateities perspektyvas dalyvavo ir įvairių šalių bei Europos institucijų pozicijas pristatė Europos Parlamento narys iš Estijos Urmas Paet, Žemės ūkio generalinio direktorato (Europos Komisijos) ekspertas  Bruno De Boni, Suomijos nuolatinės atstovybės ES patarėjas Antti Helanterä, Suomijos kooperatyvų organizacijos “Pellervo” viceprezidentė Tiina Linnainmaa ir direktorius Sami Karhu, Latvijos kooperatyvo “Latraps” direktorius Edgars Ruža, Cogeca prezidentas  Thomas Magnusson. ŽŪR pirmininkas Andriejus Stančikas renginio metu pristatė Lietuvos situaciją – dėl Rusijos rinkos uždarymo sumažėjusį žemės ūkio ir maisto produktų eksportą ir prarastas pajamas. „Rusijos rinka mūsų šaliai buvo labai svarbi, o jos netekome dėl politinių priežasčių. Tačiau turime žinoti ir nepamiršti, kad ši rinka visada buvo  neprognozuojama, net ir prieš didžiojo embargo paskelbimą. Lietuviškų prekių eksportui ne kartą buvo kuriamos kliūtys, prisidengiant neva kokybės klausimais, o iš tiesų – dėl politinių sprendimų. Tuo metu pasigesdavome ir Europos Sąjungos paramos. Tokias krizes, kokia žemės ūkio sektorių krečia dabar, galime įveikti tik stipriu ir pastoviu bendradarbiavimu visuose lygiuose – ir ūkininkų kooperacija, ir kooperatyvų bendru darbu, ir tarptautiniu bendradarbiavimu“ – kalbėjo A.Stančikas. Lietuvos atstovas Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitete Mindaugas Maciulevičius taip pat pabrėžė, jog reikalinga speciali programa ir tikslinė parama Baltijos šalių kooperatyvų stiprinimui ir naujų rinkų paieškai.

Cogeca valdybos verslo forume, skirtame pieno sektoriui, buvo pristatyti keli kooperatyvų veikimo modeliai. Patirtimi dalijosi Portugalijos kooperatyvo „Lacticoop“, Airijos kooperatyvo „Lakeland Dairies“, Prancūzijos kooperatyvo „Sodiaal“ ir Suomijos „Valio“ atstovai. Kooperatyvų atstovai nuolat pabrėžė, kad kooperatyvai turi ne tik rūpintis savo nariais, bet ir nuolat investuoti į inovacijas, užsiimti patrauklių naujų produktų gamyba, ieškoti ir surasti savo šaliai labiausiai tinkančius verslo modelius.

Skip to content