Dėl ko nerimauja Copa-Cogeca

Europos Sąjunga ir Pietų Amerikos šalių prekybos blokas Mercosur (Argentina, Brazilija, Urugvajus, Paragvajus ir Venesuela) birželio 28 d. Briuselyje pasiekė politinį susitarimą dėl dvišalės prekybos sutarties ir užbaigė  20 metų trukusias derybas. Po derybų maratono ir ES, ir Mercosur atstovai džiaugėsi susitarimu, o žemės ūkio lobistai smerkė susitarimą, sakydami, kad jis atveria kelią pigiam jautienos importui, ir kaltindami Komisiją paaukojus ES žemės ūkio sektorių.

Prekybos komisarė Cecilia Malmström sakė, kad sutarties sudarymas buvo „istorinis momentas“, sukuriantis apie 773 mln. žmonių apimančią laisvos prekybos zoną (bendras BVP – 19 trilijonų eurų). Kai sutartis pilnai įsigalios, Europos įmonės per metus pasienyje sutaupys daugiau kaip 4 mlrd. eurų, o 60 000 įmonių, kurios jau vykdo verslą, turės naudos iš prekybos ir investicijų padidėjimo. Švedijos politikė pabrėžė, kad susitarime numatyti konkretūs įsipareigojimai dėl darbo teisių ir aplinkos apsaugos, Paryžiaus susitarimo įgyvendinimo.

Žemės ūkio komisaras Phil Hogan buvo ne toks entuziastingas, ir teigė, jog: „kaip ir bet kuriose prekybos derybose, turėjome pasiekti tam tikrą kompromisą tarp atitinkamų abiejų šalių ambicijų ir noro apsaugoti mūsų jautresnius sektorius.“ Ph. Hoganas pabrėžė didelę naudą Europos ūkininkams: alyvuogių aliejaus ir vyno tarifų panaikinimas, 357 aukštos kokybės geografinių nuorodų (toliau – GN) apsauga nuo imitacijų Pietų Amerikos šalyse ir tarifų kvotos sūriui ir kitiems pieno produktams padidinimas, tačiau pripažino, kad ES padarė ir „didelių nuolaidų“, siekiant užtikrinti „subalansuotą, išsamią ir ambicingą sutartį“.

Argentinos užsienio reikalų ministras Jorge Faurie, dabartinis Mercosur bloko prezidentas, sakė, kad šis susitarimas atsiuntė „stiprią žinią pasauliui”. Iki šiol regionas buvo uždara ekonominė erdvė, sakė diplomatas sveikindamas „integracijos procesą, kuris yra moderni būtinybė“.

Po intensyvių diskusijų ministrų lygiu ir ilgų techninių derybų ES suteikė didesnes kvotas jautienai, paukštienai, etanoliui, ryžiams, kiaušiniams, kiaulienai ir cukrui, o Mercosur  įsileis daugiau Europos pieno produktų, vynų ir spiritinių gėrimų, sutiko pripažinti ES produktų geografines nuorodas. Dėl šio susitarimo laikui bėgant bus panaikinti 91% prekių, kurias ES bendrovės eksportuoja į Mercosur, muitai, ir bus panaikinti importo muitai 92% Mercosur prekių, eksportuojamų į ES.

Konkrečiai kalbant, ES sutiko įsileisti 99 000 t jautienos, 650 000 tonų etanolio,  180 000 t paukštienos. Mercosur pusė taip pat pritarė visiškam Europos kiaulienos eksporto liberalizavimui. Komisija pasiekė savo tikslus  dėl geografinių nuorodų – bus visiškai apsaugoti 357 aukštos kokybės produktų, pvz. parmos kumpio, šampano ir pan. pavadinimai – taip besivadinantys vietiniai produktai bus palaipsniui išimti iš Mercosur rinkos per 3–7 metus. Savo ruožtu Mercosur sutiko paskirti 30 000 t kvotą Europos sūriui, 10 000 t lieso pieno milteliams ir 5 000 t kūdikių maistui.

Komisaras Hogan‘as paskelbė, kad bus sukurtas apie 1 milijardo eurų vertės paramos paketas rinkos sutrikimų atvejui. „Komisija yra pasirengusi padėti ūkininkams, o finansinės paramos paketas įsigalios įsigaliojus susitarimui“ – teigė Komisaras, stengdamasis įtikinti ūkininkus, kad, nors buvo leistasi į kompromisus, jautriausi Europos žemės ūkio sektoriai bus apsaugoti, o ES standartai – išlaikyti.

Komisaras palankiai įvertino alyvuogių aliejaus ir vyno tarifų panaikinimą, taip pat kvotas sūriui ir kitiems pieno produktams. Dabar Europos aukštos kokybės produktai bus apsaugoti nuo imitacijų keturiose MERCOSUR šalyse, o eksporto ir muitinės procedūros bus supaprastintos.

„Šiandieninis susitarimas suteikia tam tikras galimybes Europos ūkininkams, bet turiu pripažinti, kad jis taip pat kelia neabejotinų iššūkių“, – sakė Komisijos narys. „Mes turime įgyvendinti susitarimą, padėti ūkininkams spręsti šiuos iššūkius.“ – tikino Komisaras.

 Įtakingiausia žemės ūkio organizacija COPA-COGECA  išreiškė nerimą dėl susitarime slypinčių dvigubų standartų ir nesąžiningos konkurencijos kai kuriems svarbiausiems Europos gamybos sektoriams. Skėtinė Europos ūkininkų ir kooperatyvų organizacija teigė labai apgailestaujanti dėl didelių nuolaidų, padarytų žemės ūkio srityje, pabrėždama didelį gamybos standartų skirtumą. „Žemės ūkio sektoriuje buvo leistasi į kompromisus, siekiant gauti naudos kitiems sektoriams“ – teigė lobistai. COPA-COGECA generalinis sekretorius Pekka Pesonen paragino valstybių ir vyriausybių vadovus užimti tvirtą poziciją, paskiriant naują Komisijos pirmininką, kuris galėtų apsaugoti ES žemės ūkio sektorius ir pilietinės visuomenės lūkesčius. „Taryba ir Parlamentas turi pateikti ES ūkininkų bendruomenei sprendimus, kaip sušvelninti neigiamą MERCOSUR poveikį – tai apima tvirtesnį BŽŪP biudžetą, priemones, skirtas rinkos nestabilumui sušvelninti.  Taip pat labai svarbu, kad susitarimas būtų tinkamai įgyvendintas ir garantuotų abipusiškumą ES žemės ūkio maisto verslo įmonėms“, – sakė P. Pesonen.

Susitarimą dar turės patvirtinti Europos Parlamentas.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.