DĖMESIO! Pasikeitė avių parodos vieta


Paroda įvyks rugsėjo 26 d. (šeštadienį) 10 val. UAB „Panevėžio veislininkystė“ ekspozicijų centre, adresu: Algirdiškio k., Šiaulių g. 53, Naujamiesčio sen. Panevėžio r.

„Kviečiame visus mažus ir didelius atvykti pas mus į tikrą avių šventę ir tradicinę Lietuvos avių augintojų asociacijos (LAAA) organizuojamą parodą –  „Avis aprengs ir pamaitins 2020“. Šiemet mūsų asociacijos organizuojama paroda jau septintoji. Numatėme turiningą ir įdomią ne tik švietėjišką programą, bet ir kultūrinę, kurioje bus demonstruojamas vilnos kelias, pristatomi amatininkai su savo pagaminta produkcija, susijusia su avininkyste ir jos priedais, vyks aviganių šunelių pasirodymas, užduotys ir viktorinos vaikams ir kt. Na ir žinoma, svarbiausia, dėl ko mes ir renkamės į kasmetinę parodą – veislinės avys. Jų atveš dešimt veisėjų. Ekspozicijoje bus genofondinės Lietuvos juodgalvės, Lietuvos vietinės šiurkščiavilnės, taip pat sufolkai, tekseliai… Bus ir naujų veislių – Lietuvoje dar niekada nedemonstruotos Ile-de-France, Šarolė”, – kalba LAAA pirmininkė Gintarė Kisielienė.

Lietuvoje veisiama per tris šimtus avių veislių, iš jų 26 mėsinės. Tarp jų ir Ile-de-France veislė į Lietuvą pirmą kartą įvežta 2016 metais, avis Kėdainių rajono ūkininkas Prancūzijoje įsigijo pasinaudodamas valstybės pagalba. Ši veislė yra prancūzų pasididžiavimas. Avys mėsinės, labai stambios. Suaugę avinai sveria 150 kg ir daugiau, nelygu kaip auginami. Dar labai svarbu, kad šių avių ruja ne sezoninė kaip kitų, tai suteikia galimybę planuoti darbus taip, kad produkciją galima būtų pateikti ne tik rudenį, bet ir pavasarį, vasarą. Kitas LAAA narys Ile-de-France įsigijo Latvijoje. Ten yra labai stiprus ūkis, avinai netgi buvo demonstruojami ir gerai įvertinti parodoje pačioje Prancūzijoje.

Šarolė avių veislė taip pat yra mėsinė, įsigyta su valstybės parama, visai neseniai – prieš metus ar dvejus. Ūkininkė iš Marijampolės savivaldybės Kristina Kučinskienė pristatys šią veislę ir papasakos, kas ir kaip.

LAAA pirmininkė Gintarė Kisielienė pažymi, kad asociacijos tikslas – auginti veislinius gyvulius, gerus reproduktorius, turinčius aukštą genetinį potencialą. Mėsinių veislių avinus labai tikslinga naudoti prekiniams ūkiams siekiant gauti geresnius palikuonis pardavimui, eksportui. Galima kergti su vietinėmis avimis, bet reikia pagalvoti, kaip ėriuosis, ypač kai avis smulkesnė. Pavyzdžiui, tekselių labai plačios galvos, todėl sukergus su šios veislės reproduktoriais ėriavedėms gali kilti bėdų ėriuojantis. Kiekvienos veislės ėriavedei reikia parinkti tinkamą mėsinę veislę.

Ir pirkėjai, ir supirkėjai pageidauja ne bet kokios, o kokybiškos avienos. Deja, kokybiškos produkcijos didesnius kiekius surasti sunku.

Romanovo avys tikrai ne tai, ko šiandien reikia. Bėda su ta veisle, kuri užsilikusi nuo sovietinių laikų. Avys labai vislios, atveda po 2-4 ėriukus. Žmonėms atrodo, kad tai gerai. Tikrai ne. Jų šėrimas brangus, su buteliukais reikia „žaisti“. Be to, tai ne mėsinė veislė, o kailinė – karakuliui skirta.

Pilna skelbimų apie parduodamas „grynaveisles“ avis, žmonės perka katę maiše. Reikia žinoti, kad veislinis gyvulys turi turėti kilmės pažymėjimą, būti pripažintas veislininkystės institucijos – mūsų asociacijos. Apgavystė, jeigu ant tokio pažymėjimo nėra mūsų spaudo, parašo. Kilmė – tai tėvai, seneliai ir netgi protėviai. O grynaveislis reiškia, kad tos pačios veislės tėvai ir seneliai.

„Nėra svarbu, ką augini, kol augini tik savo reikmėms. Tačiau jeigu ūkininkas pradeda dalyvauti rinkoje, ją iškreipia. Per skelbimus parduodama bet kokia skerdena, numušamos kainos. Pikta ir dėl to, kad vartotojai paragavę tokios produkcijos nusivilia, susidaro prastą nuomonę apie avieną apskritai. Pakeisti nusistatymą labai sunku. Todėl kviečiame į parodą, kuri gausi ir švietėjiška ir praktine veikla“, – sako LAAA pirmininkė G. Kisielienė.