Diskusija dėl valstybinės žemės tvarkymo bei administravimo politikos bei jos įgyvendinimo pokyčių

2021 m. kovo 8 d.  Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos inicijuotoje nuotolinėje diskusijoje dėl valstybinės žemės tvarkymo bei administravimo politikos bei jos įgyvendinimo pokyčių dalyvavo Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas dr. Arūnas Svitojus ir vicepirmininkas, Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos pirmininkas Vytautas Buivydas, Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos pirmininkas dr. Algis Gaižutis.

Diskusijos poreikis kilo iš Prezidento Gitano Nausėdos darbo dienų šalies regionuose, kuomet dauguma savivaldybių akcentavo, kad dabartinė valstybinės žemės administravimo sistema neatliepia savivaldos poreikių vykdyti jiems priskirtas funkcijas, sudaro sunkumų pritraukiant investicijas, sprendimų priėmimas yra ilgas, procedūros sudėtingos, institucijų funkcijos dubliuojasi.

Valstybinės žemės administravimo problemas nurodo ir Specialiųjų tyrimų tarnybos bei Valstybės kontrolės atlikti tyrimai, kuriuose pažymima, kad dabartinis teisinis reguliavimas ir taikoma praktika neskatina racionalaus valstybinės žemės naudojimo, o dėl nepakankamos valstybinės žemės kontrolės neužtikrinama, kad neteisėtai naudojama valstybinė žemė būtų panaudota siekiant maksimalios naudos visuomenei.

„Šiandien yra daug nuoskaudų ir įtampų dėl neteisingo žemės panaudojimo ir prekiavimo žeme. Turto perskirstymas sukūrė latifundijas, todėl reikėtų priimti sprendimus, kuriuos jau seniai priėmė pažangios ES šalys. Reikalinga decentralizacija ir didesnis funkcijų perdavimas savivaldai. Būtų tikslinga peržiūrėti Nacionalinės žemės tarnybos funkcijas, atskiriant sprendimų priėmimo ir kontrolės funkcijas ir jas paskirstant tarp savivaldos ir centrinės valdžios institucijų. Reikia įvertinti poveikį valstybinės žemės, kuri šiandien yra neišnuomota. Tokios žemės turime apie 150 tūkst. ha. Nuomojant žemę turi būti atsižvelgta į pareiškėjo amžių, aktyvumą ir kt. kriterijus. Būtina diskusija su žemdirbiais, jaunaisiais ūkininkais, nes jie dirba žemę“, – kalbėjo dr. Arūnas Svitojus.

Nuotolinės diskusijos metu Prezidento komandos nariai, aplinkos ministras S. Gentvilas, žemės ūkio ministras K. Navickas, atstovai iš Nacionalinės žemės tarnybos, Lietuvos savivaldybių asociacijos, Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Valstybės kontrolės bei kiti dalyviai ieškojo sprendimų, kurie užtikrintų reikalingus pokyčius šioje srityje.

Lietuvos Respublikos Prezidento pozicija, kad valstybinės žemės politika turi tapti integralia šalies politikos dalimi ir atliepti kitų valstybės strateginių uždavinių, tokių kaip miškingumo didinimas, ekosistemų stabilumo užtikrinimas, biologinės įvairovės apsauga, įgyvendinimą. Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas investicijų pritraukimui, skaitmenizacijai ir duomenų atvėrimui.

Taip pat būtini teisės aktų pakeitimai, užtikrinantys valstybinės žemės tvarkymo politikos efektyvumą ir skaidrumą. Valstybinės žemės naudojimas turi užtikrinti visuomenės interesą ir nešti valstybei ir visuomenei maksimalią naudą. Nei teisės aktai, nei jų taikymo praktika negali sudaryti išskirtinių sąlygų atskiroms grupėms.