EAR atstovių vizitas

Gegužės 8 d. Lietuvos žemės ūkio rūmuose (LR ŽŪR) lankėsi Europos Audito Rūmų (EAR) delegacija, kuriai vadovauja auditorė Paivi Piki, auditorės Greta Kapustaitė ir Dainora Venckevičienė.  EAR delegacijos tikslas – išsiaiškinti Lietuvos veiksmus, skirtus sumažinti pesticidų naudojimą. Auditores atlydėjo LR žemės ūkio ministerijos Vidaus audito skyriaus vyriausioji specialistė Gytė Kilienė.

LR ŽŪR Žemės ūkio technologijų skyriaus vyr. specialistė dr. Edita Karbauskienė informavo, kad nuo 2015 metų LR ŽŪR yra patvirtina Augalų apsaugos produktų profesionaliųjų naudotojų, augalų apsaugos produktų platintojų mokymo įstaiga ir vykdo mokymus pagal Augalų apsaugos produktų profesionaliųjų naudotojų mokymo programas bei apžvelgė šalies ūkininkų konsultavimo augalų apsaugos klausimais situaciją.  

Ūkininkai įgyvendindami Integruotą kenkėjų kontrolę, žino ir imasi priemonių žalingų organizmų prevencijai, sudarydami augalams augti optimalias sąlygas, pasirinkdami atsparesnių veislių auginimą, optimalų tręšimą, naudoja augalų mišinius, taiko sėjomainos reikalavimus, taiko aukštesnes technologijas produkcijos saugojimui. Ūkininkai patys atlieka ligų ir kenkėjų plitimo stebėjimą, naudojasi augalų apsaugos produktus platinančių firmų paslaugomis, agronomų konsultantų paslaugomis. Pažymėtina, kad prognozavimas ir įspėjimas apie apie ligų ir kenkėjų plitimą  – tobulintinas. Neaišku, kas Lietuvoje atlieka šiuos stebėjimus ir kieno kvalifikacija galima  pasitikėti.

Keičiantis klimato sąlygoms, auginant naujas augalų rūšis būtina įvertinti naujų ligų ir kenkėjų plitimo galimybes bei numatyti prevencines priemones.

Ūkininkai stokoja informacijos apie augalų veislių kilmę, atsparumą grybinėms ligoms ir kitas svarbias savybes.

Integruotos kenkėjų kontrolės taikymas turi būti pagrįstas mokslinėmis rekomendacijomis. Taikomieji moksliniai tyrimai Lietuvoje vyksta, bet gautų tyrimų rezultatų pritaikymas augalininkystės produkcijos gamintojams sunkiai prieinamas ir dėl informacijos pateikimo stokos, bet ir neretai dėl abejojimo šių tyrimų rezultatais.

Lauko augalų ligų ir kenkėjų plitimo prognozė taip pat yra svarbi prielaida tausesniam pesticidų naudojimui, tačiau šiuo metu ūkininkų laukuose ligų ir kenkėjų plitimo stebėjimai ir jų plitimo prognozė nėra vykdomi.

Ūkininkus augalų apsaugos produktų naudojimo klausimais šiuo metu dažniausiai konsultuoja augalų apsaugos produktų pardavėjai, todėl jų konsultacijos paremtos ne geriausiu problemos sprendimu, bet pagal turimus ir parduodamus produktus.

Nepriklausomam ūkininkų konsultavimui būtinas profesionalus pasirengimas, prieiga prie statistinių rodiklių (parduodamų produktų pavadinimų ir kiekių), prieiga prie stotelių, konsultanto ir naudotojo atsakomybė, finansavimas ir kt.

Direktorius Sigitas Dimaitis pristatė LR ŽŪR organizacijos veiklą ir vaidmenį tvaraus ūkio plėtroje ir įgyvendinamus projektus.

„Žvelgiant į ES šalių užsibrėžiamus tikslus – užauginti apie 30 proc. ekologiškų maisto produktų, kai Lietuvoje šiandien užauginama apie 15 proc., būtų tikslinga plačiau naudoti ir sertifikuoti mikroorganizmus ir biologines trąšas, kurios veikia kaip biostimuliatorius. Reikalinga biologinių produktų plėtra ir protingas EK protingas reguliavimas,“- sakė S.Dimaitis.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.