EK taikiklyje – didieji prekybos tinklai

Daug metų Briuselis nereagavo į ūkininkų skundus, kad jie beveik neturi jokios derybinės galios prieš prekybos gigantus, tokius kaip prekybos tinklai „Tesco“ ir „Carrefour“. Nors ūkininkai reikalavo, kad ES parengtų teisės aktus, kuriais būtų panaikintos nesąžiningos prekybos praktikos, pvz., uždelsti mokėjimai, ir sutartys, sudarančios sąlygas piktnaudžiavimams.

Ilgą laiką Europos Komisija nereagavo į maisto produktų tiekimo grandinės konfliktus. Tačiau spalio 13 d. Europos Žemės ūkio komisaras Phil Hogan Dubline puolė į ataką prieš prekybos centrus ir pranešė, kad ketina parengti įstatymus, kuriais bus siekiama apsaugoti ūkininkus nuo didžiųjų prekybos centrų.

„Konkrečiai, šiuo metu prekybos centrai naudojasi „super galia“ dėl dvigubo padidėjusios globalizacijos ir didelės koncentracijos Europoje poveikio“, – sakė jis. „Tai suteikia jiems neproporcingą galią prieš pirminius gamintojus. Prekybininkų ir gamintojų tarpusavio disbalansas yra itin akivaizdus, todėl ūkininkams iškyla grėsmės dėl komercinės atsakomybės, pavėluotų mokėjimų ir kitų problemų, kurias jiems gali sudaryti prekybininkai.“ – sakė Ph. Hoganas Dubline. Komisaro Hogano padėjėjai internete paskelbė paveiksliuką, kuriame ūkininko pečius užgriuvę maisto perdirbėjai ir prekybos centrai. Komisijos nario griežta kalba prieš mažmenininkus sukėlė prekybos atstovų lobistų Briuselyje susirūpinimą dėl to, ką jie įvardina smūgiu laisvai rinkai.

Prekybos tinklai, tokie kaip „Lidl“ ir „Carrefour“, teigia, kad jie neteisingai kaltinami, kadangi jie mažai perka tiesiogiai iš ūkininkų, o dirba su dideliais perdirbėjais, pavyzdžiui, „Arla“, „Nestlé“ ir „Danone“. Daugelis mažmenininkų teigia, kad perteklinės maržos uždedamos perdirbimo įmonėse, o ne prekybos centruose. „EuroCommerce“ – organizacijos, atstovaujančios prekybos centrų grupes, direktorius Neil McMillan savo ruožtu teigia, kad „Ūkininkų bendruomenė neteisi, dėl visų savo problemų kaltindama prekybininkus.“ N. McMillan teigia, kad 95 proc. prekių prekybos centrai gauna iš perdirbėjų, o ne iš ūkininkų. Jis taip pat pažymėjo, kad grynasis prekybos centrų tinklų pelnas buvo nuo 1 proc. iki 3 proc. dėl didelių išlaidų darbo užmokesčiui, transportui ir šaldymui. Jis pridūrė, kad, norėdami geresnių kainų, ūkininkai turėtų kurti  „pridėtinę vertę”, tiekdami vietos rinkoms ir vartotojams tai, ko jie nori. Pavyzdžiui, sakė jis, Prancūzijos ūkininkai nepatenkina didelės vietinės ekologiškos kiaulienos ir jautienos poreikio, todėl prekybos centruose nėra kito pasirinkimo, išskyrus importą iš Vokietijos.

Tačiau mažmeninės prekybos analitikai teigia, kad tokios prekybos centrų grandinės kaip „Tesco“, „Sainsbury“ ir „Asda“ kontroliuoja beveik 60 procentų maisto produktų rinkos Jungtinėje Karalystėje. Prancūzijoje „Carrefour“, „E. Leclerc“ ir „Intermarché“ kontroliuoja daugiau nei 55 proc.

Komisija numatė, kad kitų metų pradžioje bus keičiami teisės aktai, kuriuose bus numatytos naujos taisyklės, siekiant kainų skaidrumo rinkoje ir kooperatyvų įtakos stiprinimo. Bus sprendžiamos pavėluotų mokėjimų, netinkamai sudarytų sutarčių, ribotos derybinės galios problemos, teigia Komisijos šaltiniai.

Kitas teisės akto variantas, kurio idėją pateikė praėjusiais metais veikusi nepriklausoma ekspertų grupė, įpareigotų šalis įsteigti vadinamuosius maisto produktų rinkos stebėtojus, kurie galėtų bausti prekybos centrus. Jungtinėje Karalystėje tokia iniciatyva jau veikia – 2015 m. rasta įrodymų, kad „Tesco“ daugiau nei metus nesumokėjo ūkininkams už prekes, nes nesutarė dėl kainos.

Ph. Hoganui ši situacija yra pakankamai rizikinga – Komisijos narys iš Airijos žino, kad iki dabartinės Komisijos įgaliojimų pabaigos 2019 m. bus sunku sukurti rimtą Bendrosios žemės ūkio politikos reformą. Didžiajai Britanijai pasitraukus iš ES bloko, žemės ūkiui gali būti skiriama mažiau lėšų. Tai reiškia, kad Ph. Hogano „palikimas“ ūkininkų atmintyje gali priklausyti nuo to, ar jis galės juos apsaugoti nuo prekybos centrų. Teisės aktai dėl nesąžiningos prekybos praktikos galėtų padėti kompensuoti šį finansavimo nuostolį.

Šiuo metu Europos Komisija vykdo viešąsias konsultacijas dėl maisto grandinės veikimo pagerinimo teisės aktų.

Kviečiame aktyviai išreikšti savo nuomonę čia: https://ec.europa.eu/info/consultations/food-supply-chain_lt