Europos Komisija žada paramą – tačiau su sąlygomis

 2016 m. liepos 15 d., penktadienį, Baltijos šalių ir Suomijos žemdribiškų organizacijų atstovai susitiko su Europos Komisaro Ph. Hogano kabineto nariu Tom Tynan. Susitikime, kuriame dalyvavo ir šių šalių kaimo plėtros programas koordinuojantys Komisijos darbuotojai, kalbėta apie naują paramos paketą, kurį komisaras Ph. Hoganas pristatys pirmadienį, pristatyta ypač sudėtinga Baltijos šalių padėtis.

„Pirmadienį Komisaras pristatys naują paramos žemės ūkiui paketą – jo pagrindas greičiausiai bus pasiūlos valdymas ir finansiniai paramos instrumentai. Tačiau, skirtingai nei iki šiol, šie instrumentai dabar bus sąlygiški, susiję su rinkos balanso atkūrimu, konkurencijos didinimu.“ – kalbėjo T.Tynan. Taip pat buvo pabrėžta, kad padėtis pieno rinkoje po truputį gerėja – auga sviesto, kitų produktų kainos. Tačiau, be abejo, ūkininkų padėčiai pagerinti prireiks dar daug laiko. Pasak Europos Komisijos eksperto, pieno supirkimo kainų padidėjimo galima laukti kitų metų pradžioje. „Be abejo, ūkininkai tiek laukti negali, todėl siūlomas naujas paramos paketas. Taip pat numatyta, kad šią ES paramą savo lėšomis galės papildyti ir valstybių – narių vyriausybės. Tačiau labai svarbu, kad būtų pasiekta pusiausvyra rinkoje, sumažinti gamybos perviršiai.“ – teigė T.Tynan.

Lietuvos kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ atstovas Mindaugas Maciulevičius susitikime pristatė Lietuvos žemdirbių ir kooperatyvų padėtį ir pabrėžė, kad tam, kad būtų išsaugotas šalies pieno ūkis, būtina skubi parama. M. Maciulevičius taip pat pasiūlė skirti tikslinę paramą tarptautinei kooperacijai Baltijos šalyse, kad šių šalių pieno gamintojų kooperatyvai, apjungę savo produkciją po vienu prekės ženklu, galėtų įžengti į plačias ir didelių produkcijos kiekių reikalaujančias užsienio rinkas.

ŽŪR pirmininkas Andriejus Stančikas, komentuodamas šias naujienas, pabrėžė, kad, jei bus taikomi gamybos ribojimai, svarbu, jog pieno perviršiai būtų skaičiuojami šalies, o ne ūkio mastu.