Europos Komisijai vadovaus moteris

Europos Parlamentas vėlyvą antradienio vakarą išrinko Ursulą von der Leyen naująja Europos Komisijos pirmininke. Ji – pirmoji moteris, eisianti aukščiausio lygio ES pareigas. Von der Leyen, dešiniosios Europos liaudies partijos atstovė, ėjo Vokietijos gynybos ministrės pareigas ir yra artima kanclerės Angelos Merkel bendražygė. Ji bus pirmoji vokietė, kuri vadovaus ES per daugiau nei pusę amžiaus.

Von der Leyen slaptame balsavime gavo 383 balsus, kas yra tik šiek tiek daugiau nei absoliuti 374 balsų dauguma, kuria ji turėjo būti išrinkta. 2014 m. dabartinis Komisijos pirmininkas Jean-Claude Juncker buvo gavęs 422 balsus.

Kai kurie ES pareigūnai teigė, kad nesurinkus politiškai reikšmingos 400 balsų ribos, Von von Leyen padėtis bus itin sunki – ypač dirbant su Parlamentu, kuris yra įvairesnis ir labiau susiskaidęs nei bet kada ES istorijoje.

Von der Leyen kandidatūrai pritarė trys pagrindinės, pro-europietiškos frakcijos – centro dešinės Europos liaudies partija, Socialistų ir demokratų pažangusis aljansas (S&D) ir centro-liberali „Atsinaujinanti Europa“ grupė.

Tačiau S&D frakcija susiskaldė von der Leyen kandidatūros – Prancūzijos, Vokietijos, Austrijos, Belgijos, Nyderlandų ir Graikijos delegacijos teigė balsuosiančios prieš ją. Ispanijos ir Portugalijos delegacijos, kurias spaudė ministrai pirmininkai Pedro Sánchez ir António Costa, sakė, kad balsuos už. Žaliųjų frakcija, taip pat dešinės ir kairiosios partijos, anksčiau pranešė apie savo ketinimą balsuoti prieš von der Leyen, ir rezultatas parodė, kad jie laikėsi šio įsipareigojimo.

Siauras von der Leyen pergalės skirtumas parodė, kad jai reikėjo kitų partijų, įskaitant Italijos populistinį 5Star judėjimą, kuris nėra susijęs su jokia Parlamento frakcija, pagalbos.

Pergalės riba buvo tokia siaura, kad von der Leyen iš karto susidūrė su jos mandato teisėtumo ir patvarumo kvestionavimu. Vienas britų žurnalistas nurodė, kad von der Leyen pergalę nulėmė Britanijos parlamentarų balsai – jie netrukus gali išeiti iš ES, jei „Brexit“ įvyks, ir tuomet jos daugumos nebeliks. 

Bendros spaudos konferencijos su Europos Parlamento pirmininku Sassoli metu, von der Leyen padėkojo savo komandai ir teigė, kad planuoja vasarą praleisti Briuselyje, ruošdamasi naujam darbui. „Tai buvo tikrai intensyviausios dvi mano politinės savaitės,” – sakė ji. Ji taip pat pakartojo kai kuriuos savo politikos tikslus, įskaitant kovą su klimato kaita. „Noriu per artimiausius penkerius metus paversti Europą į klimatui palankią Europą, klimatui palankų žemyną, Europą, kuri tarnauja žmonėms“, – sakė ji.

„Dabar, žinoma, noriu suformuoti komandą“, – sakė von der Leyen. „Todėl raginu Europos šalių vadovus pristatyti geriausius savo kandidatus į Europos Komisijos narius. Norėčiau matyti lygų skaičių vyrų ir moterų.“

Išrinktoji Komisijos pirmininkė pripažino, kad buvo rimtų abejonių dėl jos išrinkimo. „Prieš kelias dienas mes nežinojome, ar bus dauguma, ar ne“, – sakė ji spaudos konferencijoje. Nepaisant siauros pergalės, von der Leyen teigė tikinti savo sugebėjimu suvienyti Europą ir įveikti būsimus iššūkius. „Aš manau, kad Parlamento nariai turi mane pažinti, o aš turiu nusipelnyti jų pasitikėjimą“, – sakė ji. „Taigi, aš dirbsiu su su europietiškomis partijomis, kad pasiekčiau stabilią daugumą.“

 „Aš gimiau europiete. sakė ji. „Aš atėjau iš šeimos, turinčios europietišką istoriją. Aš visada norėjau grįžti į Europos Sąjungos aplinką.” Ji pažymėjo, kad didžiąją savo profesinio gyvenimo dalį praleido kaip gydytoja, tik nuo 40-ties metų pasuko į politika ir  prisijungė prie A. Merkel pirmosios jos kadencijos pradžioje.

„Per tuos 13 metų su Angela Merkel labai daug išmokau“, – sakė von der Leyen.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.