IDF forume diskutuota ir apie pieno poreikį 2050-aisiais

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas ir vicepirmininkas Bronius Markauskas spalio 16– 20 d. dalyvauja Tarptautinės Pieno Federacijos (IDF) forume, kuris vyksta Roterdame (Olandijoje).

„Forume daug dėmesio skiriama ekonominio tvarumo nestabilios rinkos sąlygomis nagrinėjimui, būtinoms investicijomis į pienininkystę besivystančiose šalyse, pristatyta inovatyvaus ūkininkavimo nauda, daug dėmesio skiriama pieno produktų naudos sveikatai įrodymui. Aktyvių diskusijų ir apskritųjų stalų sesijose drauge su pieno sektoriaus lyderiais iš viso pasaulio diskutavome apie maisto saugą ir standartus, pieno kokybės užtikrinimo svarbą, karvių pašarų ir jų priedų įtaką pieno kokybei, pieno produktų naudą vaikams“ – tiesiogiai telefonu iš Amsterdamo informavo A. Stančikas.

Buvo diskutuojama ir apie tai, kaip pieno gamintojai turės prisidėti prie 9 milijardų žmonių žemėje išmaitinimo. Toks skaičius gyventojų žemėje prognozuojamas 2050 metais.

Penki įvairių grandžių pieno sektoriaus atstovai: JAV pasaulinės gyvūnų prekybos organizacijos ekspertė Claudia Garcia, Olandų pieno bendrovės „FrieslandCampina” atstovas Maxim Joosten, Indijos Nacionalinės Pieno plėtros tarybos atstovas Dilip Rath, Wageningeno universiteto mokslininkas Martin Scholten  ir moksliniai tyrimai) ir Pasaulinės maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) astovas Henning Steinfeld vedė provokuojančią diskusiją apie ūkininkų ir šalių vyriausybių bendradarbiavimą, „valdžios ir ūkininkų balansą“, skirtingus šalių rinkų poreikius – išsivysčiusių ir besivystančių šalių poreikiai labai skirtingi. Forumo dalyviai aktyviai diskutavo dėl žmonių žemėje skaičiaus didėjimo. Jei žmonių skaičius žemėje pasieks 9 mlrd., tada išaugs ir maisto bei pieno poreikis. Patenkinti pieno poreikius žemėje papildomai reikėtų dar 40 mln. melžiamų karvių. O kaip išlaikyti padidėjusį karvių skaičių tose šalyse, kur trūksta vandens ir pašarų? Kaip tinkamai rūpintis gyvūnų sveikata ir gerove? O kaip toks padidėjęs karvių skaičius atsilieps klimato kaitai?

90 proc. diskusijos dalyvių pritarė nuomonei, kad ypač svarbus mokslininkų indėlis dalyvaujant visose maisto grandinės srityse. Taip pat diskusijos dalyviai sutarė, kad mokslas šiandien yra nutolęs nuo praktikos, ko neturėtų būti. Mokslo pasiekimai ir atradimai privalo būti naudojami praktiškai ir teikti akivaizdžią naudą žmonėms.