Kai kooperacija „veža“

Labai džiugina situacija, kad Lietuvos ūkininkai, siekiantys išlikti rinkoje ir iškovoti vietą produkcijai supranta, kad kooperacija yra puiki galimybė. Juk brangiai kainuojančią žemės ūkio techniką ir kitus įrenginius galima įsigyti apsijungus. Ką jau bekalbėti apie žmogiškuosius išteklius ir žinių bei gebėjimų bagažą – visada naudinga pasitarti su kolega, pasikeisti patirtimis ir žiniomis bei pritaikyti jas praktikoje.

„Prie kooperacijos plėtros ir gerųjų pavyzdžių sklaidos aktyviausiai prisideda  visos šalies žemdirbiams ir kaimo gyventojams atstovaujanti organizacija – Žemės ūkio rūmai. Teko dalyvauti ne tik šios organizacijos organizuotame renginyje „Atviras kooperatyvas“, bet ir diskusinėse grupėse apie kooperacijos perspektyvas, ir žinote, likau sužavėtas Žemės ūkio rūmų konsultantų kompetencija ir geranoriškumu: įsitraukėme į kooperatyvo kūrimą, susiplanavome veiklas, finansinius kaštus, net kooperatyvo pavadinimą sukūrėme. Buvo įdomu, patrauklu ir tikrai naudinga, nes supratome, kad kartais labai naudinga pakeisti požiūrį į tam tikras užsisenėjusias nuostatas ir taikant naujas metodikas ir žinias pakeisti mąstymą. Viskas priklauso nuo mūsų pačių, o kai yra galimybė susipažinti su geraisiais kooperacijos pavyzdžiais, kurie yra visai greta – tai supranti, kad kooperacija „veža“ ir tai yra pats naudingiausias dalykas“, – kalba Rokiškio r. ūkininkas Petras.

Žemės ūkio rūmų Savivaldos organizatorė Rokiškio rajone Lina Meilutė – Datkūnienė didžiuojasi iniciatyviais savo rajono žmonėmis ir tuo, kad rajone jau šiais metais, lapkričio gale, net 20-ąjį sėkmingo gyvavimo jubiliejų švęs žemės ūkio kooperatyvas „Rokiškutis“, o kitas kooperatyvas „EKO tikslas“ šių metų gruodį perkops į 15-uosius veiklos metus.

„Rokiškio rajonas gali didžiuotis savo ūkininkais ir kaimo žmonėmis, kurie yra ne tik darbštūs, bet ir domisi naujomis galimybėmis, perspektyvomis. Nestovėti vietoje, o ieškoti naujų iššūkių, galimybių ir bendradarbiavimo – pažangiausias dalykas. Gerai, kad mūsų rajone yra aktyvių ūkininkų, palaikančių ir pritariančių bei dalyvaujančių kooperacijos judėjime. Gerieji pavyzdžiai, pažintis su jais, situacijų analizė ir perspektyvų prognozės – pati geriausia motyvacija bendradarbiavimui ir ekonominės naudos siekimui, todėl ir projekto „Atviri kooperatyvai“ idėja – pasikeisti patirtimis ir geraisiais pavyzdžiais, labai tinkama mūsų rajonui “, – sako L. Meilutė – Datkūnienė.

Žemės ūkio rūmų inicijuoto ir organizuoto projekto „Atviras kooperatyvas“ dalyvius su kooperatyvo „EKO tikslas“ veiklos pradžia ir šiandienos aktualijomis supažindino direktorius Mindaugas Petkevičius.

„Per 14 darbo metų įgijome daug patirties. Pradžia buvo sunki. Juk kai kuriems kooperatyvo nariams nutraukti tiekimo ryšius su  „Rokiškio sūriu“ ar kitomis supirkimo įmonėmis buvo tikrai nelengva. Netgi ėmėmės įvairių gudrybių, kad pieno gamintojai nenukentėtų. Tačiau manau, kad labai greitai supirkėjai viską suprato. 2006 – aisiais pataikėme ant geros bangos – berods 2-3 metus ekologiško pieno kainos buvo aukštokos. Ekologišką pieną vartotojams tada siūlė tiek „Rokiškio sūris“, tiek „Pieno žvaigždės“.  Tačiau po to ekologiško ir neekologiško pieno kainos suartėjo. Iš pradžių pardavėme pieną Vokietijos įmonėms, o po to  užmezgėme pastovesnius ryšius su kaimynais lenkais. Be to, šiuo metu dalį mūsų pieno superka „Rokiškio sūris“. Šiuo metu kooperatyve yra 60 narių iš Rokiškio, Kupiškio, Utenos, Anykščių, Ukmergės, Ignalinos, Biržų, Jonavos ir Švenčionių rajonų. Veiklą plečiame kasmet, tačiau nešturmuojame, neturime tikslo priimti kuo daugiau narių ir bet kokiomis sąlygomis. Beje, pieną superkame tik iš savo narių. Tokios mūsų taisyklės. Norime, kad kooperatyvas būtų ne šiaip struktūra, bet tarsi bendraminčių šeima. Mes ne tik superkame pieną, bet ir savo narius aprūpiname, pavyzdžiui, mineraliniais priedais, konsultuojame, suteikiame visas įmanomas paslaugas, susijusias su pieno gamyba. Prieš priimdami naują narį, išsamiai pasikalbame, jam paaiškiname, kokių tikslų siekiame, kokių reikalavimų jam reikės laikytis, kokia jo atsakomybė. Be to, taikome trijų mėnesių bandomąjį laikotarpį. Tai ne dėl nepasitikėjimo, tiesiog žmogui reikia priprasti, o jeigu matome, kad jis stengiasi, tai mes padedame prisitaikyti prie jam naujos tvarkos, konsultuojame“, – išsamiai pristatė kooperatyvo strategiją Mindaugas Petkevičius.

Renginys finansuotas Žemės ūkio ministerijos, pagal Žemės ūkio parodų, prekybos mugių, bendruomeniškumą kaime skatinančių renginių ir konkursų organizavimo ir (arba) dalyvavimo juose finansavimo taisykles, įgyvendinant LR ŽŪR projektą „Atviras kooperatyvas“.