Kaip apsisaugoti nuo paukščių gripo?

Plintant paukščių gripo virusui ES (Lenkijoje užregistruota 18, Vengrijoje – 4, Slovakijoje – 3, Rumunijoje – 2, Čekijoje ir Vokietijoje – po 1), ir su ES besiribojančioje Ukrainoje (1), Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba teikia rekomendacijas mūsų šalies paukštininkystės ūkiams, savo reikmėms auginantiems paukščius ir keliaujantiems asmenims.

 

PAVASARINĖ PAUKŠČIŲ MIGRACIJA

Apie į Lietuvą jau parskridusius paukščius galima sužinoti ornitologų portale www.ornitologija.lt

Lietuvos ornitologų teigimu, Europos ir pasaulio kontekste Lietuva yra svarbi šalis praskrendantiems paukščiams, ji yra ant intensyvaus Rytų Atlanto paukščių migracijos kelio, kuriuo praskrenda didžioji dalis šiaurėje (Skandinavijoje, Rusijos tundroje) perinčių paukščių. Per Lietuvą driekiasi trys didžiausi paukščių migracijos keliai – rytinis arba Juodosios jūros, taip pat Adrijos (centrinės Europos) ir Rytų Atlanto migracijos kelias. Viena iš svarbiausių stotelių, kur Lietuvoje paukščiai nusileidžia pailsėti migracijos metu, yra Nemuno delta. Be to, gausiausi migruojančių vandens paukščių būriai telkiasi Klaipėdos, Šilutės, Pagėgių, Tauragės, Šiaulių, Radviliškio, Marijampolės, Lazdijų, Alytaus, Kauno, Kėdainių, Panevėžio, Pasvalio ir Ignalinos rajonuose.

Neabejojama, kad per Lietuvą po mažiau nei mėnesio gali praskristi didžiuliai būriai laukinių vandens paukščių ir iš tų Europos šalių, kurios patvirtinusios didelio patogeniškumo paukščių gripo virusą. Tačiau, kiek iš jų gali būti pavojingo viruso nešiotojai, niekas negali pasakyti. Šiose teritorijose naminių paukščių laikytojai turėtų dar labiau sustiprinti biologinio saugumo priemonių įgyvendinimą – kelioms savaitėms, kol baigsis aktyviausia paukščių migracija, savo ūkiuose paukščius laikyti uždarytus arba, jeigu paukščiai turi būti laikomi lauke, lauko aikšteles pritaikyti taip, kad jie neturėtų jokio kontakto su laukiniais vandens paukščiais.

Gyventojų, kurie pastebės ar ras gaišusių laukinių vandens paukščių, prašoma apie tai informuoti artimiausią VMVT departamentą, arba šią informaciją pateikti VMVT telefonu 8 800 40403.

 

REKOMENDACIJOS, KAIP APSISAUGOTI NUO PAUKŠČIŲ GRIPO

 

VMVT informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.