Kooperatyvo sėkmę lemia efektyvus pelno skirstymo būdas

Prieš 12 metų 54 ūkininkų iš Joniškio, Pakruojo, Šiaulių ir Akmenės rajonų įkurtam žemės ūkio kooperatyvui „Joniškio aruodas“ šiandien net apie 85 proc. derliaus realizuoti patiki jau 91 pajininkas. Kaip pavyko pasiekti tokių rezultatų?

Šis kooperatyvas įdiegė paprastą, bet itin efektyvų veiklos būdą, kuris skatina ūkininkus dalyvauti kooperatyvo veikloje.  

 Pagrindinis sėkmės veiksnys

Žemės ūkio kooperatyvo „Joniškio aruodas“ pajininkai yra dviejų rūšių – turintys iki 100 ha ir daugiau nei 100 ha ūkius.

„Pirmiesiems pajinis įnašas – 6,5 tūkst. EUR, o stambesniems – 13 tūkst. EUR“, – sakė „Joniškio aruodų“ generalinė direktorė  Jurita Zubauskienė.

Tai ne šiaip įnašas. Šie pinigai irgi dirba  – kasmet į ūkininkų kišenę subyra palūkanos. Ir labai geros palūkanos – joks bankas tokių nemoka.

„Pavyzdžiui, 2018 – aisiais už pajus kooperatyvas savo nariams mokėjo 5,9 proc. metines palūkanas“, – sakė J.Zubauskienė.

Tačiau tai, žinoma, ne pagrindinis kooperatinio ūkininkavimo sėkmės veiksnys.  Daug svarbiau, kad „Joniškio aruodo“ nariai per kooperatyvą parduoda net 85 proc. užauginto derliaus, o 75 proc. narių parduoda nuo 90 iki 100 proc. savo derliaus“, – sakė J.Zubauskienė.

Tokių rezultatų kooperatyvas pasiekė ne iš karto. Pirmaisiais metais „Joniškio aruodas“, kaip ir kiti kooperatyvai, gyveno vedami steigimosi entuziazmo, tačiau vėliau paaiškėjo, kad tik reikalavimais ir moralizavimu savo narių nepriversi derlių parduoti tik per kooperatyvą. Po kelis metus užtrukusio pasiruošimo kooperatyvui pavyko ne tik teoriškai, bet ir praktiškai pasiekti, kad ūkininkai patys norėtų derlių parduoti per kooperatyvą – sukūrė efektyvų būdą.  

Pelno skirstymo schema

Paprastai kooperatyvai kuriami su entuziazmu, tačiau paprastai jau po kelių metų ištinka pirmosios problemos, kurias ne visi įveikia.

„Mes irgi patyrėme, kad ūkininkams reikia veiksmingos motyvacijos. Reikalavimais, kad kooperatyvo nariai būtinai savo derlių parduotų tik per kooperatyvą, daug nepasieksi. Jie turi norėti patys. Todėl ir sumanėme sukurti motyvacinę schemą“, – aiškino J.Zubauskienė.

Kooperatyvas tokią schemą kūrė net dvejus metus, pasitelkė konsultantus, įvertino mokesčių niuansus ir ją įdiegė 2014 – aisiais. Kokia jos esmė?

„Sumanėme taip – 25 proc.  skirstomų pinigų priskiriame atsargos kapitalui. Tai – tarsi „atsargos pagalvė“ pasaulinėje rinkoje kilus finansų krizei. Šie pinigai būtini ir tuo atveju, jeigu reikėtų atsiskaityti su iš kooperatyvo pasitraukiančiais pajininkais, nors tokio poreikio nėra“, – aiškino generalinė direktorė.

Likusius 75 proc. pajamų skirstoma taip: 10 proc. paskirstoma kooperatyvo nariams pagal pajų ir dar 90 proc. – pagal per metus atliktą apyvartą su kooperatyvu.  Štai pastarasis niuansas iš esmės pakeitė kooperatyvo narių motyvaciją savo derlių parduoti ne savarankiškai, bet per kooperatyvą.

Pasibaigus finansiniams metams  kooperatyvo administracija kiekvienam kooperatyvo nariui įteikia ataskaitą, kurioje nurodo jo metų apyvartą su kooperatyvu ir vaizdžius duomenis. 

„Pateikiame skaičiavimus, kiek jis uždirbo pelno dalyvaudamas kooperatyve. Pavyzdžiui, paskutinį sezoną kiekvienas narys gavo apie 24 EUR/ha papildomų pajamų. Tiesa, 2018 – ieji dėl sausros buvo nesėkmingi. 2017 – aisiais ūkininkai gavo du kartus daugiau pelno.

2017 m. kooperatyvas uždirbo 1,2 mln. grynojo pelno, o 2018 m. – tik 680 tūkst. EUR. Be to, kooperatyvo narys už pajų gavo 5,9 proc. metinių palūkanų“, – paaiškino gen. direktorė.

Be to, kooperatyvo nariai per kooperatyvą pigiau įsigijo trąšų, pesticidų bei sėklos. Taigi gavę tokius duomenis ūkininkai palygina ir įsitikina, kad dalyvauti kooperatyve jam yra naudinga.

Lentelė

Žemės ūkio kooperatyvo „Joniškio aruodas“  (kartu su UAB „Aruodas plius“ apyvarta 2013-2018 m.  (EUR).

2013 m.                  25 073 516

2014 m.                  25 106 894

2015 m.                  28 077 522

2016 m.                  27 942 622

2017 m.                  31 051 462

2018 m.                  31 411 100.

Šaltinis: ŽŪK „Joniškio aruodas“

Nuotraukose : J.Zubauskienė

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.