LKTA: kviečia ilgo atstumo pėsčiųjų maršrutai

Lietuvos kaimo turizmo asociacija (LKTA) su partneriais Lietuvoje bei Latvijoje įgyvendino reikšmingą projektą, kuris praplečia buvimo gamtoje prasmę bei turinį – skatina lietuvius pažinti gimtąjį kraštą keliaujant pėsčiomis, į Lietuvą pritraukti žygeivius iš toliau. Sukurta infrastruktūra pasitarnaus vietos bendruomenėms, gali tapti atspara naujoms verslo idėjoms.

Nuo šiol esame įtraukti į Europos ilgo atstumo pėsčiųjų maršrutus, kuriais žygeiviai keliauja nuo Pietų iki Šiaurės Europos – „Jūrų taką“ ir „Miško taką“.

Jūrų takas, kurio ilgis daugiau nei 1400 km ilgio, yra Europos ilgų atstumų pėsčiųjų maršruto E9 dalis. Jis veda paplūdimiais, kartais vingiuoja pajūrio miškais ar sustoja žvejų gyvenvietėse. Šio tako pietinė dalis prasideda Nidoje ir per Kuršių neriją bei Palangą, Šventąją tęsiasi iki Latvijos sienos. Kita atšaka kviečia pėsčiomis keliauti Kuršių marių pakrante nuo Rusnės iki Klaipėdos. Bendras maršruto ilgis Lietuvoje siekia 216 km.

Miško takas dar įspūdingesnio ilgio – apie 2140 km. Tai Europos ilgų atstumų pėsčiųjų maršruto E11 dalis. Jo pietinė dalis vingiuoja per gražiausius Lietuvos ir Latvijos miškus, pievas, kaimelius, miestelius. Žygeivių laukia 1088 km ramybės gamtoje, iš kurių net 747 km veda per Lietuvą: Lazdijus, Druskininkus, Alytų, Birštoną, Kauną, Kurtuvėnus, Telšius, Platelius, Skuodą.

LKTA prezidentė dr. Agnė Vaitkuvienė teigia, kad keliavimą pėsčiomis pamėgsta vis daugiau šeimų, jaunų žmonių, nors Vakarų Europoje šią turizmo formą labiau renkasi vyresnio amžiaus aistruoliai. Keliavimo pėsčiomis masiškumas auga. Mūsų dienomis ekologinis turizmas, nepaliekantis pėdsako gamtoje, yra išties labai aktualus.

 

Iki šiol neturėjome europinius standartus atitinkančios infrastruktūros žygeiviams. Reikalavimai ganėtinai aukšti – turi būti užtikrintas saugumas, atsižvelgta į keliaujančiųjų pėsčiomis poreikius. Maršrutas suskirstytas maždaug 20 km atkarpomis ir paženklintas, kiekvienoje atkarpoje pasiūlytos vietos nakvynei ir poilsiui. Rekomenduojamos vietos, kur žygeiviams gali būti suteikta reikalinga informacija bei pagalba. Be abejonės, svarbu pristatyti ir kiekvienoje atkarpoje esančias gamtos bei istorijos, kultūros vertybes.

Gegužės 20-22 d. bus oficialus Baltijos pėsčiųjų maršrutų atidarymo festivalis. Pirmąją festivalio dieną Kaune rengiama tarptautinėje konferencija „Pėsčiųjų maršrutai: nauda keliautojams, nauda bendruomenėms, nauda ekonomikai“, į kurią rinksis turizmo produktų kūrėjai, maršrutų planavimo specialistai, savivaldybės ir organizacijos, atsakingos už takų priežiūrą, turizmo organizacijos ir žygių entuziastai. Bus dalijamasi patirtimi ir įžvalgomis apie pėsčiųjų žygius, ne tik kaip aktyvų poilsį gamtoje ar alternatyvų keliavimo būdą, bet ir kaip priemonę, padedančią pritraukti keliautojus, stiprinti bendruomenes, esančia greta maršrutų, ir skatinti vietos verslininkus, taip prisidedant prie visuomenės gerovės.

Po jos bus siūloma pasivaikščioti su gidu Miško tako maršrutu Kaune. Kitomis festivalio dienomis keliavimo pėsčiomis mėgėjai kviečiami į Miško taką: gegužės 21d. organizuojamas 30 km žygis Plateliuose, o gegužės 22 d. – Kuldygoje (Latvija).

LKTA surengė išankstinį Miško tako pristatymą su galimybe įsitikinti, kad sukurta infrastruktūra yra kokybiška, žygeiviams neleis pasiklysti. Maršrutas tiek gamtoje, tiek gyvenvietėse pažymėtas aiškiais ženklais. Apie Lietuvoje naują turizmo produktą galima sužinoti iš kelionės vadovų ir žemėlapių interneto svetainėje baltictrails.eu (iš jos galima atsisiųsti GPX failus su įrašytu išsamiu maršrutu), turizmo informacijos centruose, vietose su ženklu „Draugiški žygeiviams“.

Kaip paaiškino LKTA atstovė Kotryna Kabašinskaitė, ženklas „Draugiški žygeiviams“ yra atpažįstamas visame pasaulyje. Toks įvertinimas suteikiamas pagal tam tikrą metodiką. Lietuvoje lipdukus su šiuo užrašu bei simboliu – žmogaus pėdomis – šiuo metu galima rasti apie 120 vietų.

Viena iš tokių žygeiviams draugiškų vietų yra netoliese Birštono, Panemunio kaime, įsikūrusi „Panemunio sodyba“. Visus metus svečiams atviroje kaimo turizmo sodyboje idealiai dera autentiškos dzūkų kaimo detalės ir šiuolaikiniai patogumai. Einantiesiems Miško tako maršrutu ši sodyba gali pasiūlyti ne tik nakvynę bei pirtį, bet ir galimybę išsiskalbti. Šeimininkė Kristina gali surengti Dzūkijos krašto tautinio paveldo – dzūkiškų bandų – kepimo edukaciją.