Lengvatinės paskolos pasiekia vis daugiau ūkio subjektų, nukentėjusių nuo COVID-19

Lapkričio pradžioje Nacionalinė plėtros įstaiga UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) pranešė apie papildomai skirtas 50 mln. eurų lėšas lengvatinėms paskoloms žemės ūkio ir žuvininkystės sektoriaus subjektams, nukentėjusiems nuo COVID-19. ŽŪPGF per lapkričio mėnesį jau sulaukė 148 paraiškų iš viso už 23,4 mln. eurų, o tai sudaro beveik pusę (47 proc.) šiai skatinamajai finansinei priemonei įgyvendinti papildomai numatytų lėšų. Paskolų teikimas pagal šią priemonę yra numatytas iki 2020 m. pabaigos.

Pradinė finansavimui skirta 40 mln. eurų suma – išskolinta per nepilnus 2,5 mėnesio

Rugpjūčio mėnesį pradėjus įgyvendinti lengvatinių paskolų teikimą žemės ūkio ir žuvininkystės sektoriaus subjektams, nukentėjusiems nuo COVID-19, beveik visi pirmuoju etapu skirti 40 mln. eurų buvo išskolinti iki spalio mėnesio pabaigos. Per 2,5 mėnesio sulaukta beveik 300 paraiškų, iš kurių 93 proc. atitiko reikalavimus ir vidutiniškai vienam ūkio subjektui buvo paskolinta po 148 tūkst. eurų.

„Per rugpjūčio-spalio mėnesius sulaukėme didelio ūkių susidomėjimo šia skatinamąja finansine priemone. Tuomet daugiausiai kreipėsi augalininkystės, pienininkystės ir mišrūs ūkiai, švelniakailių žvėrelių augintojai. Iki spalio mėnesio pabaigos išskolinus beveik visas priemonei numatytas lėšas, LR Vyriausybės sprendimu priemonei skiriama finansavimo suma buvo padidinta nuo 40 iki 90 mln. eurų“, – situaciją komentuoja ŽŪPGF l. e. direktorės pareigas Romalda Globienė.

Paraiškų teikimas dėl papildomai skirtų lėšų – dar aktyvesnis

Žinia apie papildomai skirtas 50 mln. eurų lėšas paskelbta lapkričio pradžioje ir iškart po kelių dienų paraiškas pateikė pirmieji ūkio subjektai – per pirmąjį mėnesį sulaukta 148 paraiškų, o tai yra 15 proc. daugiau negu per pirmojo etapo pirmąjį mėnesį.

Iš viso per lapkritį ūkio subjektai kreipėsi dėl 23,4 mln. eurų paskolų, vidutiniškai prašydami suteikti 158 tūkst. eurų paskolą. Didžiausia prašoma paskolos suma siekia maksimalią 1 mln. eurų sumą, mažiausia – 4 tūkst. eurų.

Daugiausia ūkio subjektų kreipėsi iš Kėdainių (11 proc.), Joniškio (11 proc.), Panevėžio (7 proc.), Telšių (5 proc.), Švenčionių (5 proc.) ir Kaišiadorių (5 proc.) rajonų. Didžiausią susidomėjimą rodo ūkio subjektai, užsiimantys augalininkyste – jie sudaro 51 proc. pirmojo mėnesio pareiškėjų. Taip pat aktyvūs mišrūs ūkiai (26 proc. pareiškėjų) bei ūkiai, užsiimantys gyvulininkyste (7 proc.).

„Pirmasis papildomų lėšų skolinimo mėnuo parodė, kad atliktas poreikio vertinimas buvo teisingas – pirmuoju etapu nuo COVID-19 pandemijos nukentėjusiems ūkio subjektams skirtų lėšų suma šiam poreikiui patenkinti nebuvo pakankama. Aiškiai matome išliekantį tam tikrų ūkio veiklos sektorių aktyvumą, o tai rodo, kad juose dar lieka neišspręstos likvidumo problemos“, – sako R. Globienė.

Šiuo metu jau yra įvertintos visos lapkritį pateiktos paraiškos ir iš viso patvirtinta paskolų už 22,7 mln. eurų, vidutiniškai vienam ūkio subjektui yra suteikiama 157 tūkst. eurų paskola.

Prasidėjo paskutinis lengvatinių paskolų teikimo mėnuo

Paskolos žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse veikiantiems ūkio subjektams, susidūrusiems su apyvartinio kapitalo trūkumu, iki 2020 m. gruodžio 31 d. yra teikiamos per atrinktus finansų tarpininkus, kurių sąrašas pateikiamas ŽŪPGF interneto svetainėje www.garfondas.lt.

„Šios priemonės įgyvendinime dalyvauja 27 finansų tarpininkai, paslaugas teikiantys visoje Lietuvoje. Tad ūkininkai, norintys pasinaudoti šiomis lengvatinėmis paskolomis, turi tikrai platų pasirinkimą – tereikia apsilankyti mūsų interneto svetainėje, pasirinkti tinkamiausią finansų įstaigą ir kreiptis dėl paskolos suteikimo“, – pataria R. Globienė.

Paskolų gavėjai gali kreiptis dėl lengvatinės paskolos iki 1 mln. eurų ir iki 36 mėn. laikotarpiui. Paskolai taikoma fiksuota metinė palūkanų norma nuo 0,1 iki 0,69 proc., o paskolos administravimo mokestis siekia iki 2 proc., tačiau ne mažiau kaip 150 eurų ir ne daugiau kaip 2 500 eurų. Paskola suteikiama neįkeičiant turto, tačiau paskolų gavėjai turi atitikti finansinės priemonės tinkamumo kriterijus.

Daugiau apie finansinės priemonės sąlygas skaitykite čia: https://garfondas.lt/lt/covid19/lengvatine-paskola-covid-19/finansines-priemones-aprasymas.

Finansinė priemonė įgyvendinama pagal schemą, patvirtintą 2020 m. liepos 16 d. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu Nr. 3D-539 „Dėl skatinamosios finansinės priemonės „Paskolos ūkio subjektų, veikiančių žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse, likvidumui užtikrinti COVID-19 ligos protrūkio laikotarpiu“ schemos patvirtinimo“ su vėlesniais pakeitimais ir papildymais.