Lietuva – Latvija – Estija – 100

Rugsėjo 13 d. popietę Briuselyje, Lietuvos nuolatinėje atstovybėje ES rinkosi garbingi svečiai, ŽŪR socialiniai partneriai, tarp kurių Joachim Rukwied (Copa prezidentas), Pekka Pesonen (Copa-Cogeca generalinis sekretorius), Rita Kazragienė (LR Ambasadorė), Jovita Neliupšienė (Lietuvos Ambasadorė ES), Tassos Haniotis (DG AGRI), Rita Kazragienė (Lietuvos Ambasadorė Belgijai ir Liuksemburgui), Clyde Kull (EE Ambasadorius ES), Toomas Tirs (EE Ambasadorius Belgijai ir Liuksemburgui) ir kt. paminėti Lietuvos, Latvijos ir Estijos valstybių atkūrimo šimtmetį. 

Žemės ūkio rūmų pirmininko dr. Arūno Svitojaus kalba, pasakyta  Lietuvos nuolatinėje atstovybėje ES (Briuselis, 2018-09-13) Lietuvos, Latvijos ir Estijos 100-mečio proga.

Garbūs svečiai,

Šiandien susirinkome paminėti trijų Baltijos sesių Lietuvos – Latvijos – Estijos 100-mečio jubiliejų. 

Kiekvienas žmogus, kiekviena šalis kuria individualumo pasaulį, neatsiejamai susijungiantį į ES ir viso pasaulio bendruomenę.

Lietuvių tauta visada kūrė ir gynė savo tapatumą bei apie jį kalbėjo, o sukūrusi valstybę, puoselėjo jos nepriklausomybę. Šimtas metų – tai nedidelis skaičius tautai, ką tik žengusiai per savo istorijos tūkstantmetį.

Daug įvykių ir asmenybių kūrė Lietuvą: tai kunigaikščių ir bevardžių piliečių žygdarbiai, sujungimai ir padalijimai, okupacijos ir sukilimai, knygnešių takais numinti ir laisvės šauklių apdainuoti darbai, išlaisvinę nuo vergiško mąstymo, nuo diktatūros ir nuo sovietų primestos valdžios.

Istoriją kuriame kasdien: kurdami naujas strategijas, diskutuodami, organizuodami įvairias pilietiškumo akcijas ir šiandien džiaugiamės, kai tai virsta rezultatais ir sprendimais.

Didžiuojamės Lietuvos tarpukario pasiekimais – pasiekimai žemės ūkyje buvo fenomenalūs. Lietuviškus bekonus puikiai žinojo anglai, o ką jau kalbėti apie lietuvišką sviestą. Lietuva buvo patekusi į daugiausiai sviesto eksportuojančių šalių penketuką Europoje, jo eksportas padidėjo net 10 kartų. Susikūrė net 40 tūkstančių naujakurių ūkių. Mes ne tik kalbame laisvai, puoselėjame tradicijas ir kultūrą, bet esame matomi ir girdimi tarptautinėje erdvėje. Už tai esame dėkingi ir draugiškoms šalims, ir tarptautinėms organizacijoms. Tačiau norime būti lygiateisiais partneriais ir turėti lygias sąlygas, galimybes ir ateities perspektyvas bei dalyvauti demokratinės visuomenės kūrimo procesuose.

Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų bendruomenės vardu nuoširdžiai dėkoju visiems atėjusiems į Lietuvos 100-ąjį atkūrimo gimtadienį. Žemės ūkio rūmai – įtakingiausia Lietuvoje žemdirbių ir kaimo gyventojų interesams atstovaujanti organizacija, vienijanti 48 pažangias ir aktyvias asociacijas. Tai tarsi skėtis, po kuriuo glaudžiasi ir smulkūs, ir stambūs ūkiai, profesinės, maisto perdirbimo, kultūrinės organizacijos, kurioms atstovaujame ne tik šalies, bet ir tarptautiniu mastu.