LMSA surengtoje miško dienoje – apie progresyvias idėjas

Birželio 14 d. Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija (LMSA) Pakruojo r. Rozalimo seniūnijoje žaliuojančiame Vitos ir Meldo Lampickų miške organizavo miško dieną – „ Išmoktos gyvenimo pamokos tvarkant ir prižiūrint miškus”.

Renginį atidaręs ir vėliau aktyviai diskusijas skatinęs LMSA valdybos pirmininkas dr. Algis Gaižutis pasidžiaugė, kad kaip ir visada, kolegos gausiai susirinko į renginį, kuriame ne tik ragino pasikeisti gerąja patirtimi, diskutuoti, bet ir pabendrauti tarpusavyje bei susipažinti su naujomis LMSA idėjomis ir projektais.

Kai miško auginimą perima vaikai

Priminsime, kad Vita ir Meldas Lampickai yra ne tik aktyvūs LMSA nariai, bet ir 2023 m. konkurso „Pavyzdingai tvarkoma privati miško valda” nugalėtojai, todėl šiais metais būtent pas juos ir organizuota miško diena.

Vita ir Meldas Lampickai kuklūs, tačiau labai darbštūs ir daug dėmesio skiriantys miško sodinimui, formavimui ir priežiūrai. Su meile ir pasididžiavimu savo mišku, Meldas pažymėjo, kad Pakruojo rajono Rozalimo pušų šilas – išskirtinis, nes jame daug pušų.

Meldo tėtis, Antanas Lempickas prisiminė, kad dar nuo 1961 metų pradėjo dirbti miške. „Virš 60 metų dirbau miške, puoselėjau ir prižiūrėjau. Šiandien vaikštau po mišką ir žvalgausi. Klausiu, kiek žmogus per savo gyvenimą gali užauginti miško? Miškas auga labai ilgai, daugelis net nesupranta miško augimo eigos. Todėl turime prižiūrėti, puoselėti ir labai smagu, kai mišką gali perimti vaikai ir tęsti darbus“, – sakė A.Lempickas.

Rozalimo miško unikalumas

Renginio dalyvius ir svečius sveikinęs Pakruojo rajono vicemeras Virginijus Kacilevičius, prisiminė savo 32 girininkavimo metų patirtį ir dėkojo visiems, kas gerai prižiūri ir tvarko mišką. Vicemeras prisiminė ir savo mokytoją, miškininką dendrologą profesorių Mindaugą Navasaitį. „Džiaugiuosi, kad savo kelyje sutikau tokį garbų žmogų, kuris įkvėpė ir manyje meilę savo kraštui, miškui ir žmonėms. Visus susirinkusius, kas dar nėra buvęs vieninteliame Lietuvoje „žibuokliniame pušyne“, būtinai kviečiu aplankyti šią unikalią vietą. Dėkoju LMSA vadovui dr. Algiui Gaižučiui, kuris aktyviai atstovauja miškininkų interesams. Matome ir girdime jo nuolatinį darbą ir atstovavimą Seime ir įvairiose valdžios institucijose ne tik Lietuvoje, bet tarptautiniu mastu“, – kalbėjo V.Kacilevičius.

Apie progresyvias idėjas

Renginyje aptartos aktualiausios privačių miškų savininkų problemos bei laukiantys iššūkiai ateityje. O jų netrūksta: geopolitinė padėtis, karas Ukrainoje, gamtos stichijos, valdžios netesėti pažadai, naujos tvarkos, įstatymų keitimai, gamtos saugojimo reglamentas, ūkininkavimo ribojimai, gamtos saugotojų reikalavimai visiškai uždrausti plynus kirtimus kenkėjų pažeistose teritorijose, saugomų teritorijų plėtimo, nemokšiškų patarimų, kaip miškininkai turėtų tvarkytis savo valdose.

Renginio dalyviai ne tik turiningai praleido laiką, bet ir pasidalino savo gerosiomis patirtimis, aptarė, kaip gali prisidėti prie miško ekosistemų gyvybingumo, diskutavo  apie anglies kreditus ir jų likvidumą, veiklos skaitmenizavimo galimybes.

Pristatyti ir projekto GFarm for LIFE , kuriame dalyvauja LMSA, tikslas – sukurti ekosistemos modelį, skirtą tiksliam ŠESD vertinimui ir registrui žemės ūkio, miškininkystės ir kitos žemės naudojimo sektoriuje. Projektu siekiama parengti nacionalinio anglies absorbentų sertifikavimo ir stebėjimo sistemos struktūrą. Projektas ypatingas tuo, kad jo veiksmai vykdomi lygiagrečiai su rengiamais EK reglamentais, todėl galima tiesiogiai dalyvauti šiame procese ir padėti parengti nacionalinę strategiją, kuri galėtų tapti pavyzdžiu Europoje.