LR ŽŪR teiks sertifikavimo paslaugas

Lietuva yra viena iš nedaugelio ES šalių, kurioje veikia tik viena įstaiga, turinti teisę sertifikuoti pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintus produktus (NKP). Tačiau tokiai išimčiai ateina pabaiga. Iniciatyvos imasi LR Žemės ūkio rūmai (LR ŽŪR) – kuriamas Sertifikavimo skyrius, kuris jau šįmet ūkininkams turėtų teikti sertifikavimo paslaugas. Konkurencingas paslaugas. Apie jau pradėtus pasirengimo darbus kalbiname LR ŽŪR Sertifikavimo skyriaus vedėją Ramūną STONKŲ.

Šiuo metu Lietuvos ūkininkai neturi pasirinkimo – sertifikavimo paslaugas tiek ūkininkaujantiems ekologiškai, tiek rinkai tiekiantiems NKP produktus teikia tik VšĮ „Ekoagros“.

Kol kas esame išimtis, nes beveik visose ES šalyse ūkininkai gali pasirinkti. Tiek Latvijoje, tiek Lenkijoje veikia kelios tokios įstaigos, o Vokietijoje sertifikavimo paslaugas teikia įstaigos kiekvienoje žemėje. Kiekviena šalis siekė sertifikavimo tvarką decentralizuoti. Taip ir turėtų būti laisvos ekonomikos rinkoje.

Tik praėjusiais metais tokia galimybė teisiškai numatyta ir Lietuvoje?

Taip, tokia teisė gali būti suteikta ir kitoms norą pareiškusioms įstaigoms, jei jos atitinka standarto LST EN ISO/IEC 17065:2012 reikalavimus. Galiu pasakyti, kad reikalavimai surašyti į storoką knygą.

Pradžia bus sunki. Kokie pirmieji žingsniai?

Siekiantiems sertifikuoti pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintus produktus (NKP) pirmiausia reikia turėti Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) leidimą, kuris suteikia pereinamąjį laikotarpį – per dvejus metus įvykdyti minėto standarto reikalavimus. Mes jau baigiame ruošti būtinus dokumentus, kuriuos turėsime pateikti ŽŪM. Kai pateiksime, turėsime pasirašyti įsipareigojimą, kad per dvejus metus Nacionaliniam akreditavimo biurui pateiksime visus dokumentus ir atitiksime visus standarte numatytus reikalavimus.

O kada galėsite teikti sertifikavimo paslaugas?

Kai gausime ŽŪM leidimą, taigi jau šįmet. Suprantu, kad būsime atidžiai stebimi, kaip atliekame paslaugas. Todėl pradėsime nuo siauros srities – nuo bičių produktų ir vaisių bei daržovių produktų sertifikavimo.

Kokia komandos sudėtis?

Kadangi pradėsime nuo siauros srities, be manęs turėtų dirbti dar 2-3 specialistai. Tokia pradžia, o vėliau elgsimės įvertindami darbų apimtis. Lems pardavimai, rinkodara, galiausiai ir sėkmė.

Neabejoju, kad šį pokalbį skaitantys ūkininkai norėtų paklausti – kuo jūsų teikiamos paslaugos bus priimtinesnės?

Prieš atsakydamas į šį klausimą noriu pabrėžti – darbus atliksime vadovaudamiesi numatytais standarto reikalavimais, taigi tikrai objektyviai ir niekam nedarysime nuolaidų ar išimčių. Tai – Sertifikavimo skyriaus darbų pamatas. Numatysime veiklos tvarką, kuriai negalės turėti įtakos LR ŽŪR nariai, asociacijos, kurių nariai, tikėtina, bus ir mūsų klientai. Būsime maksimaliai nepriklausomi. Taigi sertifikavimo sąlygos bus vienodos. Tačiau sieksime didesnio kainodaros lankstumo.

Kaip tai pasieksite?

Tikiuosi, kad pasieksime mažesnę darbų savikainą, nes neplanuojame turėti didelio biurokratinio aparato. Tikiuosi, kad tai bus mūsų pranašumas, o dėl konkurencijos laimės tik ūkininkai.

Kada galėsime aptarti jūsų teikiamų sertifikavimo paslaugų tvarką, sąlygas, kokius prašymus pateikti, kaip atliksite pareiškėjų priežiūrą ir kt. niuansus?

Tikiuosi, kad jau rugsėjo mėnesį.

Apie Ramūną STONKŲ

Akmenės rajono savivaldybės tarybos narys. Kooperacijos žinovas. Šia tema ūkininkams skaito paskaitas. Centrinės kredito unijos steigėjas, valdybos pirmininko pavaduotojas nuo 2004 iki 2017 m.  Asociacijos Lietuvos kredito unijos valdybos pirmininkas 2010 – 2018 m.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.