LR ŽŪR XIX – asis suvažiavimas: savivaldos organizacijų lyderiai pasiilgo pastovumo

Pirmą kartą atkurtų LR Žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) istorijoje šios Lietuvos pagrindinės žemdirbių savivaldos organizacijos suvažiavimas įvyko ne istoriniuose rūmuose Kaune, o išvykoje – Utenos r. Saldutiškio dvare, kurį iš griuvėsių jau kelis dešimtmečius kelia dabartinis LR ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus ir keturi jo sūnūs.

LR ŽŪR XIX suvažiavime, kaip įprasta ir privaloma, darbo ataskaitas pateikė LR ŽŪR pirmininkas bei administracijos direktorius, vyr. finansininkė, išklausyta audito įmonės išvada. Organizacijos nariai ir svečiai diskutavo apie žemės ūkio problemas ir LR ŽŪR ateitį.

Pandemijos šešėlyje

Priminsime, kad LR ŽŪR XIX – asis suvažiavimas turėjo įvykti kovo 27 d., tačiau dėl COVID-19 karantino buvo atidėtas. Nors padėtis dėl koronaviruso pandemijos gerokai sušvelnėjo, tačiau ir suvažiavimo metu buvo laikomasi visų būtinų apsaugos priemonių, teko riboti ir svečių gretas. Tarp LR ŽŪR XIX suvažiavimo svečių buvo žemdirbiams gerai žinomas ir žemės ūkio reikalus išmanantis buvęs VDU ŽŪA prof. LR Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas, pirmasis atkurtos Lietuvos žemės ūkio ministras Vytautas Petras Knašys, LR Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos generalinis komisaras Renatas Požėla ir kt.

 

Bendradarbiaus su policija

Pastarasis svečias – ne atsitiktinis. LR ŽŪR ir Policijos departamentas prie VRM pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Kodėl jos prireikė?

„Ypač pastaraisiais metais ūkininkai turi daugiau dėmesio skirti savo technikos apsaugai nuo ilgapirščių. Nors policija mus saugo ir mes patys saugojamės, tačiau geriausių rezultatų galėtume pasiekti glaudžiau bendradarbiaudami, sujungę jėgas ir savo veiksmus koordinuodami“, – sakė A.Svitojus.

Generalinis komisaras R.Požėla pritarė: „Deja, pastaraisiais metais su ūkininkais dažnai tenka bendrauti dėl nemalonių priežasčių – jų turtas dažnokai tampa nusikaltėlių dėmesio objektu. Mes, policininkai, žinoma, atliekame savo pareigas, tačiau geresnių rezultatų pasiektume jeigu su ūkininkais taptume tarsi vieninga bendruomene“.

Generalinis komisaras priminė, kad žemės ūkio technikos vagysčių sumažėtų, jeigu ūkininkai nesusigundytų vagių pasiūlymais.

„Kiekvienas turime žinoti – jeigu siūloma parduoti padargus gerokai pigiau nei rinkos kaina, tai galima neabejoti, kad jie vogti. Jeigu patys ūkininkai nesusigundytų pirkti vogtus specifinius daiktus, tai ir vagys nebūtų suinteresuoti vogti žemės ūkio techniką“, – tikino R.Požėla.

Aplinkosaugininkai perlenkė

Kodėl į LR ŽŪR suvažiavimą atvyko Seimo pirmininkas? Pirmiausia, todėl, kad jis – agronomas, ŽŪA profesorius.

„Gyvename laiku, kai nepagrįsti kaltinimai žemės ūkiui sklinda iš dažniausiai miestuose gyvenančių ir apie žemės ūkį nedaug išmanančių politikų. Kaip ir jūs, apstulbau prieš dvi dienas išgirdęs eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus teiginį, kad didžiausias Baltijos jūros teršėjas yra žemės ūkis. Ar eurokomisaras nežino, kad apie 60 proc. azoto ir fosforo Nerimi ir Nemunu į Baltijos jūrą atkeliauja iš Baltarusijos? Ar nežino, kad 27 proc. teršalų patenka iš miestų ir tik 13 proc. teršalų, beje, nenustatytų pagal metodiką, kažkodėl priskiriama žemės ūkiui“, – piktinosi V.Pranckietis.

O „Grigeo“ ir kiti teršėjai? Jų eurokomisaras neprisiminė. Seimo pirmininkas paragino ne po rinkimų į Seimą, bet jau dabar vertinti partijų parengtas ar rengiamas programas ir viešai apie jas diskutuoti.

Partijų programų niuansai

Seimo KRK pirmininkas Andriejus Stančikas šiek tiek atskleidė politinių partijų programų rengimo niuansus: „Linkiu neapsirikti vertinant partijų programas. Man teko nagrinėti ankstesnes partijų  programas ir pastebėjau, kad jų rengėjai pirmiausia prognozuoja, kaip rinkėjai jas perskaitys, kokį įspūdį viena ar kita programa sudarys. Štai pagrindinis tikslas. Deja, po rinkimų daugelis partijų užmiršta tas programas“.

Kokia išvada? Politikams reikėtų nuolat priminti įsipareigojimus bei pažadus.

Bene atidžiausiai partijų programas nagrinėja Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos pirmininkas, ŽŪR tarybos narys Algis Gaižutis. Koks pirmasis įspūdis?

„Kol kas perskaičiau tik kelias programas, todėl bendro įspūdžio dar nesusidariau. Bendras pastebėjimas – partijoms labai trūksta žemės ūkį išmanančių politikų, todėl ir jų programos yra nykios“.

Be kita ko, LR ŽŪR nariai jau sulaukė pasiūlymų talkininkauti partijoms kuriant programas žemės ūkiui. Berods dar nė vienas narys šiuo pasiūlymu nesusigundė.

Ūkininkų diskusija

Alytaus rajono žemdirbių asociacijos vadovas Vaidas Stanaitis priminė, kad 2019 – ieji sodininkams buvo didelių nuostolių metai – dėl iššalusių sodų prarasta net apie 70 proc. derliaus.

„Tada, 2019 – aisiais susitikome su ministru, buvo pažadėta valstybės ir ES parama, užpildėme pažymas paramai gauti, tačiau iki šiol nesulaukėme nė cento paramos“, – sakė V.Stanaitis.

Kokia priežastis? Ją įvardino LR ŽŪR tarybos narys, Pramoninių uogynų augintojų asociacijos vadovas Adolfas Jasinevičius: „Lietuvos žemės ūkiui labai trūksta stabilaus vadovavimo. Per kadenciją pasikeitė trys ministrai ir kiekvieno supratimas apie žemės ūkio plėtrą buvo labai skirtingas.  O kaip elgtis mums, ūkininkams? Tik pradedi planuoti ar net investuoti, o ateina kitas ministras jau su kitokia strategija. Siūlau, kad LR ŽŪR imtųsi iniciatyvos iš politikų reikalauti, kad būtų priima nuostata laikytis numatytos strategijos. Jeigu ją priimame, tai ministrai jos turi laikytis“.

Lietuvos žvėrelių augintojų asociacijos pirmininkas Česlovas Tallat-Kelpša sakė, kad Lietuvoje yra labai daug neaktyvių ūkininkų, nedalyvaujančių savivaldos organizacijose: „Vakarų Europos šalyse ūkininkai daug aktyviau gina savo teises. Kodėl kitaip yra Lietuvoje ir kaip reikėtų pakeisti šią padėtį? Reikia apie tai nuolat kalbėti, raginti žmones ir informuoti, kad niekas kitas už juos nepadarys to, ką jie patys turi padaryti“.

Santykiai su valdžia

LR ŽŪR vicepirmininkas Algis Baravykas kalbėjo apie bendravimo su vykdomąja valdžia problemas: „Tikrai buvo nelengva dirbti keičiantis žemės ūkio ministrams. Visai kitaip atrodė mūsų organizacija. Sugebėjome garbingai diskutuoti, surasti kompromisų ir priimti sprendimus. Akivaizdu, kad mes tampame vieninga organizacija su labai gerai dirbančia administracija. Ji moka dirbti – kalbu ne tik apie šį suvažiavimą, bet ir apie puikiai surengtus tarptautinius renginius 2019 – aisiais. Štai Rytų Europos šalių atstovai labai gyrė mūsų tarptautinę konferenciją Vilniuje, į kurią sugebėjome prisivilioti net Vokietijos žemės ūkio ministrę. Kuri kita savivaldos organizacija ar valstybės institucija Lietuvoje surengė ką nors panašaus?“

LR ŽŪR vicepirmininkas Vytautas Buivydas ragino valstybės vadovus priimant sprendimus įžvelgti pasekmes – kaip jie paveiks žemės ūkį bei gyvenančius kaime po 10-30 metų.

LR ŽŪR direktorius bei Šakių rajono žemdirbių asociacijos narys Sigitas Dimaitis tęsė kilusią diskusiją apie savivaldos santykius su valdžia: „Neseniai susitikau su verslo asociacijų vadovais ir padarėme išvadą, kad kuo toliau, tuo tampa sunkiau tartis su aukščiausios valdžios atstovais. Kodėl taip yra? Todėl, kad valdžia nevykdo sutartyse numatytų įsipareigojimų. Juk bendradarbiavimo sutartis, kurias pasirašome reikia ir vykdyti“.

LR ŽŪR direktorius S. Dimaitis ragino siekti, kad valstybės ir ES parama žemės ūkiui būtų numatyta taip griežtai, kiek finansavimas šalies gynybai: „Visos partijos turi pasirašyti nacionalinį susitarimą dėl pastovios žemės ūkio politikos. Ūkininkams reikia planuoti, todėl mes turime žinoti, kokia valstybės strategija“.

Seimo KRK pirmininkas A.Stančikas kalbėjo apie ūkininkų konsultavimo niuansus: „Susitikimuose su ūkininkais dažnai girdžiu ūkininkų pasipiktinimus dėl pastaruoju metu itin išaugusių ūkininkų konsultavimo įkainių. Ir labai dažnai konsultuojama prastai, nekokybiškai. Ūkininkas sumoka pinigus, o naudos nesulaukia. Ir atvirkščiai – ūkininkai vis dažniau giria LR ŽŪR specialistus. Jie dirba nuoširdžiai, sąžiningai atlieka pareigas, o konsultavimo kaina mažesnė nei kitų kompanijų, o kartais, ypač smulkieji ūkininkai konsultuojami ir nemokamai. Ačiū jums ūkininkų vardu!“

Su LR ŽŪR Tarybos darbo ataskaita galite susipažinti čia: ŽŪR_TARYBOS_ataskaita_2020_07_03_A_SVITOJUS

Su LR ŽŪR direktoriaus ataskaita galite susipažinti čia: ŽŪR_ direktoriaus_ataskaita_2020_07_03_S_DIMAITIS

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.