Ministro įsakymo projektuose trūksta ne morkų, bet burtų lazdelių

Po LR Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pasiūlymo aktyviau bendradarbiauti su socialiniais partneriais Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pateikė ministro Andriaus Palionio dviejų įsakymų projektus ir paprašė juos įvertinti.

Deja, paaiškėjo, kad projektų rengimo tvarka liko ydinga, neskaidri ir kelianti įtarimus. Bet ŽŪM dar turi galimybę šias klaidas ištaisyti, jeigu atsižvelgs į socialinių partnerių pagrįstus argumentus.

Kalbiname LR ŽŪR priklausančios Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ prezidentę Vitaliją KULIEŠIENĘ.

Prieš mus – Žemės ūkio ministro įsakymo „Dėl Žemės ūkio ministro 2017 m. liepos 25 d. įsakymo Nr. 3D-489 ,,Dėl Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programos 2017–2023 mokslo metų strategijos patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. 20-10313, kuriuo siekiama pakeisti vaisių ir daržovių dalijimo vaikams pagal Programą tvarką. Koks įspūdis?  

Prastas įspūdis. Šių įsakymų projektai pateikti ministrui atostogaujant. Taigi lieka viltis, kad jis nežinojo ir, kad tokio įsakymo nepasirašys. Be to, štai tokio pobūdžio pakeitimai daromi beveik kasmet ir būtent tokiu laiku. Tai kaina keičiama, tai kiekis, tai sąlygos. Matyt tarnautojai galvoja, kad mes dirbame stichiškai, kad neplanuojame, kad derliaus pirkėjų neieškome iš anksto. Įsakymą pakeisti nesunku, o mes turėtume verstis per galvą, nes gal paaiškės. kad likom tarsi ant ledo – kur dėti obuolius?

Trumpai kalbant – šiuo įsakymo projektu  vaikų ugdymo įstaigose obuolių kiekį norima sumažinti, o tą dalį pakeisti morkomis ir ne bet kokiomis, o pjaustytomis. Jums tereikia pasiimti burtų lazdelę ir paprašyti – obuoliai neaukite – aukite morkos ir dar susipjaustykite į  lazdeles!

Bijau, kad tokio prašymo neužteks. Dar burtų lazdelės reikės paprašyti, kad vaikučiai pamėgtų tas pjaustytas morkas. Taip sakau todėl, kad žinau, ką vaikai mėgsta, o ko nepriversi valgyti. Mūsų asociacijos nariai bendrauja su vaikų ugdymo įstaigomis ir mes žinome, ko jie pageidauja. Šia prasme mes galėtume ministerijai patarti, tačiau mūsų nuomonės ne tik neklausia, bet ir kai ją išsakome, neišgirstama. Patikėkite, mes ne prieš daržovių tiekimą vaikučiams, bet norėti neužtenka.

Juk sakoma, kad neretai gerais norais būna grindžiamas ir kelias į pragarą?

Yra ir tokių įtarimų, nes argumentų, kodėl keičiami obuoliai morkomis ir dar pjaustytomis, mes neišgirdome. O gal kažkoks „bebras“ įsigijo morkų pjaustymo įrangą ir dabar ieško galimybių, kad ji kuo greičiau atsipirktų? Taip jau yra, kad mums niekada neaiškinama, kodėl tvarka keičiama ir net skubiai. Nesistebime, kai rinkoje obuolių trūkstant jų supirkimo kaina… mažinama ir atvirkščiai. Todėl ir kyla klausimai, kas kažkur negerai veikia…

Kokios pasekmės, jeigu ministro įsakymo projektas taptų įsakymu?

Daug morkų tektų išmesti. Pinigai sumokėti, tačiau naudos nebūtų tiek, kiek tikimasi. Kita vertus, atsiras problema dėl produkto galiojimo laiko, be to, supjaustytas morkas reikėtų specialiai pakuoti.

Tikriausia tas „bebras“ pasirūpino ne tik morkų pjaustymu, bet ir pakavimu ir gal net nepanaudotų produktų surinkimu…

Antruoju ministro įsakymo projektu ketinama patvirtinti minėtos Programos finansavimo planą: 2020-2021 m mokslo metais pieno gaminius įsigyti numatyta skirti 3,17 mln. EUR, o vaisius ir daržoves – 2,15 mln. EUR.  Šie skaičiai nedaug ką „pasako“, todėl perskaičiuokime – per mėnesį vaikučiui galima skirti po 6 porcijas vaisių bei daržovių. Ar nepersivalgys?

Tegul į šį klausimą ir atsako valstybės tarnautojai. Kodėl mažinama? Ir dar – turėjo būti laikomasi principo, kad vaisiai ir daržovės vaikų ugdymo įstaigoms būtų perkami tik iš vietinių augintojų, kad nebūtų perkami importuoti vaisiai. Nejaugi čia ta vieta, kur galima sutaupyti?

Toks ir taupymas – valstybė skiria apie 50 proc. lėšų, o likusią dalį skiria ES.

Tarkime, kad valstybė ir ES negali skirti daugiau lėšų. Jeigu jau taip – tebūnie. Tačiau tegul taip dažnai nekeičia tvarkos. Tegul valdžia nesusigundo vienkartinių verslininkų pasiūlymais, kurie neretai primena pasakas. Jie pasiima pinigus ir dingsta, o mes – liekame, mes kuriame darbo vietas bei mokame mokesčius. Palinkėčiau labiau mumis pasitikėti.

Ar ŽŪM išgirs Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“  prezidentės Vitalijos Kuliešienės palinkėjimus,  sužinosime per artimiausias dvi savaites.