Kovo 26 d. Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) direktorius Sigitas Dimaitis dalyvavo susitikime su Lietuvos Respublikos Prezidentu Gitanu Nausėda, kuris tęsdamas darbo dienų regionuose ciklą, su komanda susitiko su Nacionalinės regionų plėtros tarybos nariais. Susitikime aptarta Regionų ministerijos koncepcija ir Regionų plėtros programos įgyvendinimas.
„Suprantama, kad regioninei politikai yra būtinas didesnis dėmesys, todėl reikia aiškios ir vieningos strategijos, sprendimų, kurie būtų aptarti su socialiniais partneriais. Čia būtinas bendradarbiavimas ir pasitikėjimas. Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) organizacijos mato, kad nors šiandien vyksta sparti Lietuvos konvergencija su ES, skirtumai tarp Lietuvos regionų ir jų viduje išlieka ryškūs, regioniniu lygmeniu ekonominis augimas ir įtaka gyvenimo kokybei nėra tolygi. Todėl turime galvoti apie visos regioninės politikos pokyčius, o tam reikalingas aktyvesnis bendruomenių bei nevyriausybinių organizacijų įtraukimas“, – pažymėjo S.Dimaitis.
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pažymėjo neabejojantis, kad naujai kuriama ministerija taps pagrindine nacionalinės regioninės politikos formuotoja bei koordinatore. „Visas kompetencijas, būtinas regionų plėtrai, sutelkus vienoje vietoje, ministras galės politiškai atstovauti visų Lietuvos regionų, savivaldybių ir pilietinės visuomenės partnerių interesams Vyriausybėje. Jam teks uždavinys užtikrinti, kad atskirų ministerijų vykdomos sektorinės reformos teigiamai veiktų regioninę plėtrą, didintų paslaugų prieinamumą gyventojams“, – kalbėjo Prezidentas.
Šalies vadovas atkreipė dėmesį, kad Regionų ministerija prisidės prie spartesnio decentralizavimo proceso: „Dalis priskirtų valdymo sričių funkcijų turės būti perduotos regionų plėtros taryboms ir savivaldybėms. Tai leis sprendimus priimti arčiau gyventojų, o vietos institucijoms greičiau reaguoti į pokyčius.“
Prezidentas taip pat pažymėjo, kad Regionų ministerija turės užtikrinti, jog investicijų politika būtų vykdoma remiantis regionų strategijomis ir poreikiais – ministerija planuotų ir įgyvendintų Regionų plėtros programos finansavimą bei kontroliuotų šios programos įgyvendinimą.
Vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič pažymėjo, kad reikalinga nuosekli, ilgalaikė strategija, apimanti visus regioninės plėtros aspektus – nuo socialinės įtraukties iki ekonominių investicijų ar klimato kaitos. ES skirtos lėšos gali tam padėti stiprius pamatus.
Pagrindinis instrumentas investicijoms – Vyriausybės patvirtinta Regionų plėtros programa. Šioje investicijų programoje numatyta 1,6 mlrd. eurų Europos Sąjungos lėšų iki 2029 m. Šalies regionai jau suplanavo beveik 70 proc. visų Regionų plėtros programos lėšų.