Naudingi seminarai pieno gamintojams

Gruodžio 5 d. į Šilutės seniūnijos salę gausiai susirinko Šilutės rajono pienininkai. Vyko Žemės ūkio rūmų informacinis seminaras tema ,,Veiksniai lemiantys pieno kokybę.‘‘ Buvo kalbama apie pieno kokybę, gyvulių sveikatingumą, pašarus, veislininkystę.

Seminarai jau įvyko Kelmės, Alytaus, Prienų, Vilkaviškio, Šilutės, o artimiausiu laiku – gruodžio 11 d. bus surengtas ir Plungėje.

ŽŪR Veislininkystės komiteto pirmininkas dr. Edvardas Gedgaudas pasidalijo LGVA patirtimi. „Svarbu žinoti, kokia yra bandos veislinė vertė – kai žinome, kokia yra tikroji padėtis, tada galime priimti efektyviausius sprendimus, kaip padidinti bandos efektyvumą“, – sakė E.Gedgaudas.

Kėdainių r. pieno gamybos ūkį turinti V. Švedienė pasidalijo patirtimi ir įrodė, kad įmanoma išgyventi turint palyginti nedidelį ūkį ir ne bet kur, o gyvenvietėje, kai plėsti ūkį galimybių nėra. Buvęs mišrus ūkis, kuris vertėsi pieno gamyba, grūdų auginimu ir cukriniais runkeliais, nuo 2006 – ųjų pasirinko tik pieno gamybos kryptį. Kažkada ūkininkė laikė 25, o šiuo metu – tik 13 melžiamų karvių, deklaruoja 53 ha žemės.

Ūkininkė labai išsamiai ir suprantamai prieniškiams pateikė informaciją, kaip ūkį šlifavo, tobulino, neretai klysdama, bet mokydamasi iš savo klaidų, pasiekė palyginti gerų rezultatų.

„2003 – iaisiais daugiausia dėmesio skyriau bandos produktyvumui didinti, po to atėjo laikas atrinkti gyvulius ir daugiau dėmesio skirti pieno sudėčiai – baltymams ir riebalams. Dar vėliau susitelkiau prie gyvulių vaisos“, – patirtimi dalijosi V. Švedienė.

Ne vienas ūkininkas stebėjosi palyginti nedidelio ūkio savininkės drąsa investuoti. Juk paklausti apie išlaidas spermai daugelis ūkininkų tik numoja ranka – esą neturiu tokiems reikalams pinigų. Ar daug jų reikia?

„Sperma brangi, tačiau štai pažiūrėkite į mano skaičiavimus. Išlaidos spermai sudarė 1,29-2,23 proc. visų išlaidų, arba 211-292 EUR. Pinigų švaistyti nereikia, tačiau iš tikrųjų juos mėtai, kai neskaičiuoji“, – sakė V. Švedienė.

Įtikinamai atrodo, kai LGVA prezidentė savo argumentus grindžia savo ūkio rezultatais. Štai 2017 m. išlaidos 13 karvių sudarė 13 119 EUR, o pajamos – 19 228 EUR. Skirtumas – 6109 EUR. 2015 m., kai ūkininkė laikė 14 karvių, skirtumas tarp pajamų ir išlaidų buvo šiek tiek mažesnis – 4719 EUR. Tiesa, 2016 – aisiais dėl gamtos kaprizų išlaidos buvo beveik 200 EUR didesnės nei pajamos.

V. Švedienė šilutiškiams pateikė labai daug informacijos, pavyzdžiui, apie dalyvavimo GPK naudą, apie bandos produktyvumo kitimo priežastis. Štai šį sezoną pirmaveršių produktyvumas siekė 7361 kg, o visų karvių – 7114 kg. Be abejonių, turėjo įtakos ūkio gyvulių veislinės vertės didinimas. Šiame seminare dalyvavę prieniškiai nuo šiol žinos, kuria kryptimi reikia eiti.

„Tokie seminarai tikrai labai naudingi ir reikalingi, kadangi čia patirtimi dalinasi patys ūkininkai, pateikdami savo geruosius pavyzdžius ir tai motyvuoja ir kitus pieno gamintojus imtis atitinkamų priemonių, kad būtų galima pasiekti didesnę ekonominę naudą“, – sako į seminarą rajono pieno ūkių savininkus sukvietusi ŽŪR Savivaldos organizatorė Šilutės rajone Birutė Gustienė.