Pasiūlymas įvesti mėsos tvarumo mokestį

Vasario 6 d. politinės nuomonės kompanijos POLITICO naujienose pasirodė straipsnis apie  išlaidas, skiriamas aplinkosaugai, kurios patiriamos gaminant mėsą – jautieną, vištieną, kiaulieną ir avieną.

Dar sausio 31 d. Tikroji gyvulinių baltymų kainų koalicija (TAPP) pasiūlė įvesti mėsos tvarumo mokestį, kuris būtų lygus socialinėms išlaidoms, atsirandančioms dėl mėsos gaminimo poveikio aplinkai, kurio tikslas – sumažinti mėsos suvartojimą ir sumažinti daromą žalą aplinkai.

TAPP siūlo iki 2030 m. jautienos kainą padidinti 47 euro centais už 100 g, kiaulienos – 36 euro centais už 100 g, vištienos – 17 euro centų už 100 g.

Vykdant tokią politiką iki 2030 m. vištienos vartojimas sumažėtų 30 proc., kiaulienos – 57 proc., jautienos – 67 proc.

Grynosios ES gerovės išmokos iki 2030 m. galėtų siekti 8,8 milijardo eurų per metus, valstybės narės gautų 32,2 milijardų eurų pajamų iš mėsos akcizo mokesčių. Šios pajamos galėtų būti paskirstomos taip: 31–46% ūkininkams, 22–36% mažesniems PVM tarifams ir vartotojų subsidijoms už daržoves ir vaisius, 19% mažas pajamas gaunantiems namų ūkiams ir 12% paramos besivystančioms šalims padvigubinti gamtos draustinius ir miškus, sumažinti ŠESD ir prisitaikyti prie klimato pokyčių.

Šiuos siūlymus TAPP pristatė vasario 5 d. Europos Parlamente.

„Nevadinkite to mėsos mokesčiu. Vadinkite tai teisingomis mėsos kainomis, nes tai yra sąžininga ūkininkų, aplinkos ir maisto gaminimo kainų atžvilgiu, kai įskaičiuojamos visos patiriamos išlaidos. Vis dėlto, iki 2030 m. „sąžiningos kainos“ schema palaipsniui įtakotų mėsos kainas – 47 euro ct už 100 gramų jautienos ir veršienos, 36 euro ct už 100 g kiaulienos ir 17 euro ct už 100 g vištienos”, – sakė Jeroom Remmers, TAPP direktorius.

Copa-Cogeca tarptautinės prekybos direktorius Daniel Azevedo abejoja šios pristatytos pozicijos teisingumu ir nauda. Jis teigė, kad tokios priemonės prisidėtų prie gyvulininkystės sektoriaus mažinimo, kas tiesiogiai įtakotų kaimo gyventojų mažėjimą. Be to, BŽŪP fondų pagalba siekiama padėti ūkininkams diegti aplinkos, maisto saugos, gyvūnų sveikatos ir gerovės standartus,- sakė D. Azevedo.

Vasario 6 d. vykusiame Europos Parlamento renginyje Europos Parlamento darbo partijos narys Mohammed Chahim  pažymėjo, kad ankstesniais BŽŪP laikotarpiais net 80 proc. lėšų buvo skirta stambiems ūkiams, todėl dabar turime skirti didesnį dėmesį smulkiesiems ūkininkams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.