Pieno sektoriuje padėtis gali komplikuotis

 

Žemės ūkio ministerija pateikė naujausią informaciją apie vidutines faktines (įskaitant priedus, priemokas ir nuoskaitas) bazinių rodiklių pieno supirkimo kainas 2020 m. sausio mėnesį. Stebėsena rodo, kad vasario mėnesį natūralaus pieno vidutinė supirkimo kaina šalyje buvo 1,6 proc. didesnė nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį.

Tačiau situacija dėl koronaviruso gali komplikuotis. Žaliavinio pieno supirkimo kainos bus peržiūrėtos kovo mėnesio pabaigoje. Ir šiaip pavasarį jos tradiciškai smukteli žemyn motyvuojant tuo, kad didėja primilžiai. O dabar tam atsiranda išties objektyvių priežasčių.

Didžiąsias pieno perdirbimo įmones telkiančios Lietuvos pienininkų asociacijos vadovas Egidijus Simonis kol kas nedrįsta teigti, jog dėl ekstremaliosios situacijos įžengiame į naują pieno sektoriaus krizę, tačiau neslepia, kad situacija yra sudėtinga. 60 proc. pieno produkcijos yra eksportuojama. Nors mūsų Vyriausybė nutarė prekių judėjimo nevaržyti, dėl uždarytų sienų susiduriama su rimtomis kliūtimis, produkcija yra įstrigusi transporto eilėse. Siekiama, kad maisto produktų gabenimui būtų sudarytas žaliasis koridorius. Jo nepavykus užtikrinti, vietos rinkoje gali susidaryti perprodukcija.

Produktų vartojimas šiomis dienomis, pasak E. Simonio, yra sumažėjęs. Dalis žmonių apsirūpino tam tikromis atsargomis, dabar, kaip ir rekomenduojama, parduotuvėse lankosi rečiau. Produkcijos perteklius parduotuvių lentynose būtų prastas ženklas tiek perdirbėjams, tiek ir ūkininkams.

 

2020 m. kovo 16 d. vykusiame Vyriausybės posėdyje ir pasitarime dalyvavęs ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis, atkreipė dėmesį dėl pieno sektoriaus, siūlydamas šiomis sąlygomis prisiminti intervencinius pirkimus.

„Apie pusę pieno produkcijos eksportuojame, viena pagrindinių krypčių šiaurės Italija. Taigi kyla klausimas, kaip suvaldyti situaciją dėl kainų, kai nutrūksta eksportas? Posėdyje dalyvavęs Žemės ūkio ministras A. Palionis neatmetė intervencinių pirkimų tikimybės. Ministras patikino, jog Žemės ūkio ministerija stebi ne tik pieno, bet ir mėsos perdirbėjus, supirkimo kainas, mato tendencijas ir konsultuojasi su Teisingumo ministerija dėl kainų fiksavimo”, – informuoja S. Dimaitis.

 

Su vidutinėmis faktinės bazinių rodiklių pieno supirkimo kainomis sausio mėn. galite susipažinti  čia.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.