Rokiškio jaunieji ūkininkai tęsia tradicijas

Mūsų planeta kaip niekada anksčiau sparčiai keičiasi, vyksta išmaniųjų technologijų plėtra, tačiau išlieka būtinybė suprasti kur mes einame, kad neišklysti iš kelio. Taip plačiai suprasti pasaulį vaikams padeda tarpukario tradicijas tęsiantys Jaunųjų ūkininkų būreliai.

Kalbamės su Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazijos mokytoja Rita Vaitiekauskiene, kuri šį pavasarį buvo išrinkta Rokiškio rajono jaunųjų ūkininkų asociacijos (RJŪA) tarybos pirmininke.

Kada ir kas įkūrė jūsų vadovaujamą organizaciją?

RJŪA įregistruota 2007 – aisiais, o tarp kūrėjų yra daug Rokiškio krašte žinomų žmonių. Pirmiausia norėčiau paminėti pedagogus Birutę Trimonienę, Ireną Putkienę bei ūkininką Vytautą Šliką, kuris gali papasakoti apie savo jaunystę, kai dar tarpukario laikais pats buvo jaunųjų ūkininkų ratelio narys.  

Kas šiuo metu dalyvauja RJŪA veikloje?

RJŪA vienija Rokiškio rajono ugdymo įstaigų (darželių, pradinių mokyklų, progimnazijos ir kt.) jaunųjų ūkininkų būrelius. Anksčiau jie buvo vadinami ūkininkų rateliais.

Kokie asociacijos tikslai?

Asociacijos steigėjai kėlė tikslą ugdyti būsimus ūkininkus, o šiais laikais daugiau dėmesio skiriama vaikų asmenybių ugdymui. Norime, kad vaikai suprastų, kaip sparčiai keičiasi pasaulis, pavyzdžiui, kaip jis keičiasi dėl klimato atšilimo ir kodėl taip vyksta, kas tai įtakoja, ir ką galima pakeisti, kokiais gerais darbais galime prisidėti. Taigi mes stengiamės į pasaulį pažvelgti plačiau. Jaunųjų ūkininkų būrelių veiklos tradicijos, deja, išliko tik Pasvalio, Biržų ir Rokiškio rajonuose. Kai mane išrinko asociacijos pirmininke, sau iškėliau tikslą saugoti  šias tradicijas ir pabandyti tokią veiklą plėsti kituose šalies rajonuose. Tai labai svarbu dabar, kai valstybė ketina skirti daug dėmesio būtent neformaliajam vaikų ugdymui. Apie tai kalbėsime, surengsime seminarą Lietuvos moksleivių neformaliojo švietimo centre.

Jūs vadovaujate ne tik asociacijai, bet ir Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazijos jaunųjų ūkininkų būreliui, kuriame yra tik mieste gyvenančių šeimų vaikai. Kaip juos sudominate tokia veikla?

Taip, ši progimnazija yra Rokiškio mieste, būrelio veikloje dalyvauja kai kurie vaikai su žemės ūkiu susiję tik tuo, kad kažkas auginama jų daugiabučių namų balkonuose. Bet jie dalyvauja jaunųjų ūkininkų būrelio veikloje, jie patys to nori, jiems įdomu. Čia jie sužino daug įdomių dalykų – ne tik ką ir kaip auginti, bet ir gauna daug papildomos informacijos, nes darbus susiejame su kalendorinėmis šventėmis, su etnokultūra, žaidimais, kalbame apie viską, kas siejasi su žemės ūkiu.

Vien entuziazmo turbūt neužtenka, reikia ir finansinės paramos. Kokios organizacijos jums daugiausia padeda?

Taip, reikia pagalbos. Juk būreliai stengiasi bendrauti, susitikti, pavyzdžiui, susitinkame su Pasvalio rajono jaunaisiais ūkininkais, rengiame įvairias keliones, pavyzdžiui, į Kaziuko mugę Vilniuje, patys dalyvaujame įvairiose mugėse, įsiminė kelionė į Kauną, dalyvavome LR ŽŪR 90 – mečio renginyje. Neseniai jaunieji ūkininkai apsilankė Pandėlyje, kur gimnazijos jaunųjų ūkininkų būrelis „Medeina“, kuriam vadovauja Irena Putkienė, surengė augalų parodą – mugę „Augink ir tu“. Mokiniai siūlė įsigyti jų išaugintų įvairių gėlių ir daržo augalų daigų bei sodinukų.

Paramos sulaukiame iš LR Žemės ūkio rūmų. Jų savivaldos organizatorė Rokiškio rajone Lina Meilutė – Datkūnienė neseniai tapo ir visų Rokiškio rajono ūkininkų organizacijos vadove. Ji yra tarsi jungiamoji grandis tarp mūsų būrelio ir paminėtų organizacijų. 

Artėja vasara, mokyklos ištuštės. Jaunųjų ūkininkų būrelių veikla irgi nutrūksta?

Jaunieji ūkininkai tada daugiau darbuojasi savarankiškai. Mūsų rėmėjai ūkininkai jiems parūpina įvairių sėklų ir jaunieji ūkininkai darbuojasi asmeniniuose ūkiuose, arba tiesiog namuose, o po vasaros sugrįžę į mokyklą dalinamės įspūdžiais ir patirtimis.  

Darbuojamės ištisus metus

Dar sausio mėnesį trylika Pandėlio gimnazijos jaunųjų ūkininkų pradėjo projektą „Augink ir tu “. Tempėme į laisvą klasę trečiame aukšte durpių substratus, žemes, plastikinius vazonus, į kuriuos sėjome pomidorų, serenčių, šalavijų, agurkų ir kitų nereiklių augalėlių sėklas. Dauginome pelargonijas, kanas, jurginus. Iš viso augalų klasėje išsirikiavo 12 rūšių įvairių daigelių. Džiaugėmės savo augintiniais, stebėjome  augimo fazes, fiksavome pokyčius, dalinomės patirtimi. Pikavome, laistėme, tręšėme, sukiojome padėklus, kad stiebeliai būtų tiesūs. Paaugus augalams, darbo atsirado daugiau, todėl į veiklą įsijungė 5 trečiokai, pagalbos ranką ištiesė aštuntokas Girstautas, šeštokas Gediminas. Esame dėkingi visiems, padėjusiems išauginti pirmuosius daigelius, kuriuos gegužės 13 d. pristatėme gimnazijos bendruomenei ir savo kolegoms jauniesiems ūkininkams. Parodoje „Augink ir tu“ siūlėme pristatėme apie 200  trijų rūšių pomidorų daigų, apie 70 trijų rūšių paprikų, apie 30 svyrančių ir paprastų įvairiaspalvių pelargonijų, apie 40 žalių ir raudonlapių kanų, apie15 jurginų, apie 50 salvijų arba šalavijų, apie 110 žemaūgių ir aukštaūgių serenčių, apie 30 zinijų, apie 30 smulkiažiedžių našlaičių, 20 perkūnropių, agurkų, cukinijų. Mūsų triūsą įvertino ne tik gimnazijos bendruomenė, bet ir Rokiškio r. Tūbelio progimnazijos jaunieji ūkininkai, Rokiškio r. Jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos ir Rokiškio rajono Ūkininkų sąjungos pirmininkė Lina Meilutė Datkūnienė, dalinosi mintimis būrelio vadovė Irena.

 

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.

Skip to content