Susietoji parama prašosi taisymo ir pastovumo

 

2020 m. kovo 9 d. Žemės ūkio ministerijoje įvyko posėdis, kuriame su socialiniais partneriais buvo aptarti klausimai dėl susietosios paramos taikymo.

Posėdyje, kurį vedė žemės ūkio ministras Andrius Palionis, dalyvavo LR Žemės ūkio rūmų vadovai: pirmininkas Arūnas Svitojus ir vicepirmininkas Algis Baravykas.

 

Reikalauja stabilumo

 

Iš esmės ES susietoji parama ūkininkams yra labai svarbi ir jos būtinumu sveiko proto žmonės neabejoja. Tačiau kai tenka skirtas lėšas pasidalyti, kyla problemų dėl žmogiškųjų silpnybių.  Štai koks nors Jonas galvoja, kad svarbu jam gauti kuo daugiau paramos, o kad neliks pinigėlių kaimynui smulkiajam ūkininkui Vidui, jam nerūpi. O be reikalo nerūpi, nes lazda labai greitai gali tvoti kitu galu ir Jonui.

„Štai ir dabar akivaizdu, kad kai kuriems sektoriams teko pakankamai lėšų ir net daugiau nei pakankamai, o kitiems, pavyzdžiui, sodininkams, lėšų pritrūko“, – sakė A.Svitojus.

Tačiau kaip nustatyti kiek kuriems sektoriams reikėtų skirti paramos? Gal pagal gerklės didumą posėdžiuose, o gal pagal lobistų įtaką posėdžiams pasibaigus?

„Žemės ūkio rūmai nekeičia esminio principo – parama turi būti skiriama pagal mokslininkų atliktus tyrimus, atlikus skaičiavimus, įvertinus pasekmes“, – sakė A.Svitojus.

 

 

Ar įmanoma tai atlikti dabar, baigiantis ES finansiniam 2014-2020 m. laikotarpiui?

„Tai va, kad nebeverta. Skubos darbą velnias gaudo – galime pridaryti dar daugiau bėdų. Nors sakoma, kad geriausia mokytis iš svetimų klaidų, tačiau atrodo, kad mums tenka mokytis iš savo klaidų. Taigi posėdyje ir buvo nuspręsta dabar galiojančios paramos sistemos nekeisti, tačiau atsakingiau nustatyti susietosios paramos dydžius jau nuo 2021 – ųjų“, – sakė A.Svitojus.

Kitas niuansas, kurio reikalaus Žemės ūkio rūmai – stabilumo!

„Apskritai ekonomikoje reikia stabilumo, tačiau žemės ūkio sektoriuje jo reikia dešimt kartų daugiau, juk čia planuoji, investuoji galvodamas ne apie ketvirtį, pusmetį ar metus. Čia, jeigu planuoji pereiti į kitą sektorių, gali prireikti 3-5 metų. Žinoma, gali viską mesti tuoj pat, tačiau patirsi tiek nuostolių, kad į žemės ūkio pusę nenorėsi ir pažiūrėti. Juk yra ir įsipareigojimai“, – aiškino A.Svitojus.

Kita blogybė, kad kaip tik šiame  pastovumo reikalaujančiame sektoriuje vieną ministrą keitė kitas. Per vieną Seimo kadenciją trijų ministrų žemės ūkiui tikrai per daug.

„Ministro įtaka yra didelė. Taigi ūkininkas patikėjo vieno ministro vizija, tačiau vieną dieną jį pakeitė kitas ir ta vizija pasikeitė. Gal ir reikėjo pakeitimų, tačiau tęstinumo neliko“, – aiškino A.Svitojus.

Taigi žemės ūkio sektoriuje turi įsivyrauti išmintingo vadovavimo stilius su tęstinumu.

 

 

 

Susietoji parama už 2019 – uosius

 

Priminsime, kad Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) kovo 2 d. ūkininkams pradėjo mokėti susietąją paramą už 2019 m. laikytus mėsinius galvijus, mėsines avis, pieninių veislių bulius ir pienines ožkas. Tikėtina, kad absoliuti ūkininkų dauguma – apie 28 tūkst. – šią paramą jau turėtų matyti savo sąskaitose. Iš viso skirta per 21 mln. EUR.

Šiemet iš Europos žemės ūkio garantijų fondo numatyta išmokėti už išlaikytus 2019 – aisiais mėsinius galvijus 15,09 mln. Eur, už mėsines avis – 2,26 mln. Eur, už pieninių veislių bulius – 5,03 mln. Eur, už pienines ožkas – 251 tūkst. Eur.

2019 m. susietosios paramos dydžiai, palyginti su 2018 m., padidėjo: už mėsinį galviją – nuo 91,70 iki 100,43 Eur; už mėsinę avį – nuo 10,84 iki 11,52 Eur; už pieninės veislės bulių – nuo 87,49 iki 89,28 Eur; už pieninę ožką – nuo 23,78 iki 24,23 Eur.

Susietąją paramą už gyvulius gavo ūkininkai, kurie nepertraukiamai gyvulius išlaikė savo valdoje 60 kalendorinių dienų, o jų mėsiniai galvijai ir pieninių veislių buliai buvo 12 mėn. amžiaus. Gyvulių laikytojai turėjo įvykdyti visus Susietosios paramos už mėsinius galvijus, mėsines avis, pieninių veislių bulius ir pienines ožkas administravimo, kontrolės bei mokėjimo taisyklių reikalavimus. Išmoka buvo išmokama ūkininkui, jei pasibaigus numatytam išlaikymo laikotarpiui jis savo gyvulį paskerdė, pardavė eksportui arba pripažintam kooperatyvui, taip pat paliko gyvą gyvulį valdoje iki 2019 m. gruodžio 31 d.

Numatytos ir sankcijos. 20 proc. sankcija taikoma, jeigu duomenys apie laikomus mėsinių, pieninių gyvulių perkėlimus, kaitą valdos valdytojo ar jo partnerio, ir (ar) šeimos nario buvo pateikti paslaugos teikėjui pavėluotai arba suvesti į Ūkinių gyvūnų registrą (ŪGR) pavėluotai.

Beje,  2019 m.  susietosios paramos už pienines karves (114,86 Eur) 24 tūkst. pieno gamintojų už daugiau kaip 240 tūkst. pieninių karvių buvo pradėti mokėti 2019 m. spalio 16 d. Iš viso 2019 m. Europos Sąjungos susietajai paramai už pienines karves skirta 27,7 mln. eurų (2018 m. – 27,2 mln. eurų).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.