„Taikos duona" Estijoje ir Latvijoje

Rugsėjo 26 – 28 d. Estijoje ir Latvijoje vyko už „geležinės uždangos“ buvusių 11 valstybių bendras projektas „Taikos duona“, kuriame susitiko žemės ūkio ministrai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.

„Aukštos kokybės žemės ūkio produkcija yra viena svarbiausių taikios ir klestinčios Europos prielaidų. Duoną tikriausiai galime laikyti gyvenimo simboliu, nes daugelyje tautų iki šiol tikima, kad duona slepia gyvenimo ir mirties paslaptį – pasėtas grūdas pirmiausia turi numirti, kad vėl atgytų. Todėl projektas „Taikos duona“  – prasminga ir garbinga iniciatyva. Projekte didelis dėmesys skiriamas valstybės institucijų – ministerijų ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimui, kas gali užtikrinti dar efektyvesnį visų šalių tarpinstitucinį bendradarbiavimą. Lietuvos žemės ūkio rūmai jau iki šiol aktyviai bendradarbiauja su minėtų 11 šalių Žemės ūkio rūmais, kitomis žemdirbių savivaldos organizacijomis, todėl tikimės, kad 2019-aisiais organizuojamas renginys Lietuvoje dar labiau suartins mus ir praplės bendradarbiavimą tarp valstybės ir nevyriausybinio sektoriaus. Maloniai lauksime visų atvykstant į Lietuvą“, – konferencijoje kalbėjo ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis.

Berlyno siena nuo 1961 m. iki 1989 m. Vokietijoje buvo šaltojo karo simbolis. Projektas „Taikos duona“ Europoje vyksta jau penktus metus. Projektas prasidėjo 2014 m. Vokietijoje, kai buvusioje Berlyno sienos teritorijoje, taip vadinamoje „mirties linijoje“, buvo išauginti rugiai, o jų sėklos vėliau pasėtos Centrinės ir Rytų Europos valstybėse, kurios įstojo į ES po 1989 metų. Tai –  Bulgarija, Čekija, Estija, Kroatija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija ir Vengrija.

Kasmet vienoje aukščiau minėtų valstybių organizuojamas susitikimas, kuriame vyksta ne tik ne tik forumas „Taika ir žemės ūkis“, bet ir „Taikos duonos“ kepimas iš specialiai šiai progai užaugintų grūdų. Projekto tikslas –  parodyti, jog taikos išsaugojimas pasaulyje yra tiesiogiai susijęs su tvaraus žemės ūkio plėtra. 2014 m. renginys startavo Vokietijoje, 2015 m. – vyko Lenkijoje, 2016 m. – Vengrijoje, 2017 m. – Bulgarijoje, 2018 m. rugsėjo 26-28 d. vyko Estijoje ir Latvijoje, o 2019 m. – planuojamas Lietuvoje.

Minėtasis projektas Vokietijos iniciatyva pradėtas 2014 metais, kai buvo minimos Berlyno sienos, skyrusios Rytų ir Vakarų pasaulius, 25-osios griuvimo metinės. Šios sienos teritorijoje, vadinamojoje  „mirties linijoje“, buvo išauginti rugiai, o jų sėklos vėliau pasėtos Centrinės ir Rytų Europos valstybėse, kurios įstojo į ES po 1989 metų. Tai –  Bulgarija, Čekija, Estija, Kroatija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija ir Vengrija.

Pirmoji Taikos duona buvo iškepta Berlyne. Visų projekte dalyvavusių šalių atstovai nusprendė projektą tęsti bei taip dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį, kaip svarbu saugoti taiką žemėje. O jos išsaugojimas yra tiesiogiai susijęs su tvaraus žemės ūkio plėtra.

Šiemet Estijoje ir Latvijoje pagrindinė diskusijų tema buvo „Regioninis ir tarptautinis bendradarbiavimas”. Renginio dalyviai aplankė Estijos ir Latvijos kaimo turizmo sodybas, kur kepama duona, puoselėjamos tautinio paveldo tradicijos. Taip pat lankėsi pagal LEADER programą renovuotuose ir veikiančiuose vandens malūnuose, kurie naudojami miltams malti bei dalyvavo duonos kepimo edukacinėse programose.

Renginio uždarymo akcentas  – trijų Baltijos šalių atstovų pasodinti ąžuoliukai tarp Estijos ir Latvijos valstybių sienos ties Baltijos kelio, vykusio 1989 m. rugpjūčio 23 d. istorine vieta.

[Best_Wordpress_Gallery id=”344″ gal_title=”2018_09_26″]