Trišalės tarybos narių susitikimas su ekspertais

Birželio 18 d. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vyko Lietuvos Respublikos Trišalės tarybos narių susitikimas su Tarptautinio valiutos fondo atstovais Borja Gracia ir Kanghooh Keah, kuriame diskutuota apie Darbo kodekso reformą, minimalios mėnesinės algos nustatymo politiką ir Lietuvos ekonomikos augimą.

Pranešimą apie Lietuvos padėtį ir rekomendacijas ruošiantys Tarptautinio valiutos fondo ekspertai domėjosi socialinio dialogo veikimu, Darbo kodekso reformų padariniais, augančių atlyginimų vertinimu. Jų teigimu, darbo rinkos lankstumas buvo viena pagrindinių priežasčių, kurios padėjo Lietuvai pakankamai greitai atsitiesti po krizės, tačiau į dabartinį atlyginimų augimą jie žiūri atsargiai. „Atlyginimų augimas turi būti paremtas produktyvumo augimu. Jei to nėra – tokios tendencijos ilgai neišsilaikys“ – perspėjo ekspertai.

Tarptautinio valiutos fondo ekspertai taip pat išsakė savo nuomonę dėl minimalios mėnesinės algos augimo – jos didinimą patarė svarstyti atsargiau. „Minimalus užmokestis, siekiantis 45 proc. vidutinio darbo užmokesčio, yra pernelyg didelis šuolis Lietuvai. Miestuose tai pasijus mažiau, tačiau kaimo vietovėse toks didėjimas pernelyg skaudus,“ – teigė ekspertai, taip pat pabrėžę, jog jau dabar atlyginimų augimas ir gyvenimo kokybės gerėjimas duoda rezultatų. „Per pastaruosius tris mėnesius, pirmą kartą po Nepriklausomybės atgavimo, imigracija Lietuvoje viršijo emigraciją. Tai dar nerodo pastovios, ilgalaikės tendencijos, tačiau yra geras ženklas,“ – sakė Tarptautinio valiutos fondo atstovai.

Lietuvos žemės ūkio rūmams Trišalėje taryboje atstovaujanti Tarptautinio skyriaus vedėja Vaida Leščauskaitė pristatė žemės ūkio sektoriaus padėtį. „Žemės ūkio sektorius priklauso nuo klimato ir aplinkos sąlygų. Šalies ekonomika apskritai gali augti, tačiau jei derlių skandinančias liūtis keičia deginančios sausros – padėtis sektoriuje tampa itin sudėtinga. Taip pat veikia ir kiti faktoriai – dėl ES tiesioginių išmokų nelygybės mūsų ūkininkams sudėtinga konkuruoti bendroje ES rinkoje – ir paduodant savo produktus, ir siekiant pritraukti kvalifikuotą darbo jėgą,“ – kalbėjo V.Leščauskaitė.