Skip to content

Ūkininkai aktyviai skolinasi pirminei žemės ūkio gamybai vykdyti, dar liko 1 mln. eurų lėšų

Lengvatinės paskolos pirmine žemės ūkio produktų gamyba užsiimantiems ūkio subjektams teikiamos jau daugiau kaip metus, o per šį laikotarpį jomis pasinaudojo 61 ūkio subjektas, kurie pasiskolino daugiau kaip 3 mln. eurų. Nacionalinės plėtros įstaigos UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) duomenimis, paskolų pagal šią priemonę teikimui, kuris yra numatytas iki 2022 m. rugpjūčio mėn., lėšų dar yra likę už beveik 1 mln. eurų.

Skolinasi investicijoms į ūkių plėtrą

Nuo 2020 m. rugpjūčio įgyvendinama finansinė priemonė „Paskolų, finansuojamų iš įgyvendinant Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos finansines priemones grąžintų lėšų, teikimas pirmine gamyba užsiimantiems ūkio subjektams“ suteikia palankesnes sąlygas pirmine žemės ūkio produktų gamyba užsiimantiems ūkininkams pasiskolinti lėšų žemės ūkio technikai, žemės ūkio įrangai, veislinėms pieno krypties telyčioms ir genetinei medžiagai įsigyti. Pagal šią priemonę ūkio subjektai gali pasiskolinti iki 110 tūkst. eurų iki 7 metų laikotarpiui.

„Pastaruoju metu, žinoma, didžiausio susidomėjimo sulaukė pagalbos priemonės, skirtos nuo COVID-19 pandemijos nukentėjusiems ūkio subjektams, susidūrusiems su apyvartinių lėšų trūkumu. Tačiau matome, kad aktyvūs yra ir pirmine žemės ūkio gamyba užsiimantys ūkio subjektai, kurie investuoja į savo ūkių plėtra bei ieško tam reikalingų lėšų“, – komentuoja ŽŪPGF l. e. direktorės pareigas Romalda Globienė.

Daugiausiai dėl lengvatinių paskolų pagal šią priemonę kreipiasi ūkininkai, taip pat sulaukta paraiškų iš žemės ūkio bendrovių bei uždarųjų akcinių bendrovių. Vidutiniškai viena paskola siekia apie 49 tūkst. eurų.

„Daugiausiai ūkininkai skolinasi žemės ūkio technikai ir įrangai įsigyti, pavyzdžiui, kombainams, traktoriams ar žemės ūkio padargams. Paraiškų dėl paskolų telyčioms ar genetinei medžiagai įsigyti, dėl ko irgi galima kreiptis pagal šią priemonę, kol kas nesulaukėme“, – patikslina R. Globienė.

KREDA unijų grupė jau išskolino lėšas

„Šios priemonės įgyvendinimui pasirašėme sutartis su Lietuvos centrinės kredito unijos (LKU) septyniolika narių bei Jungtinės centrinės kredito unijos (KREDA) penkiomis narėmis. Šiuo metu ūkio subjektai gali kreiptis į LKU kredito unijas, kurios dar gali išskolinti beveik 1 mln. eurų, tačiau norime pasidžiaugti, kad KREDA grupės kredito unijos jau išskolino visas priemonei numatytas lėšas“, – sako R. Globienė.

Bendra priemonės lengvatinių paskolų lėšų suma siekia 4,015 mln. eurų. LKU grupės kredito unijoms pagal priemonę skirta 2,0 mln. eurų priemonės lėšų, taip pat jos papildomai prie priemonės įgyvendinimo prisideda 200 tūkst. eurų nuosavų lėšų. KREDA grupės kredito unijoms buvo skirta 1,815 mln. eurų priemonės lėšų.

„Vertiname tęstinį ir sėkmingą bendradarbiavimą su patikimu partneriu – ŽŪPGF. Ši priemonė – puiki finansinė paskata ūkininkams, o pridėtinę vertę teikia galima ŽŪPGF garantija. Ūkininkai teigiamai įvertino sklandų paskolos suteikimo procesą, kai unijos ir fondo atstovai dirba sinergiškai. Sklandus lėšų išskolinimas ir pritraukti nauji kredito unijų klientai įrodo, kad ūkininkai mumis pasitiki“, – teigia vienos didžiausių Lietuvoje Raseinių kredito unijos, priklausančios KREDA grupės kredito unijoms, administracijos vadovė Birutė Žiūraitienė.

Paskolos teikiamos lengvatinėmis sąlygomis

Kriterijus atitinkantiems ūkio subjektams lengvatinės paskolos pirminei žemės ūkio gamybai vykdyti gali būti teikiamos iki 110 tūkst. eurų sumos, o paskolos laikotarpis yra iki 7 metų (84 mėn.). Bendra metinė palūkanų norma pagal šią priemonę teikiamoms paskoloms yra nuo 3 proc., o paskolos administravimo mokestis yra ne didesnis kaip 0,5 proc. paskolos sumos.

Taip pat paskolų pagal šią priemonę gavėjai gali kreiptis dėl ŽŪPGF garantijos suteikimo ir dalinio finansų įstaigai sumokėtų palūkanų kompensavimo. Tai palengvina skolinimosi procesą pakankamai nuosavo kapitalo neturintiems ir aukštesnės rizikos ūkio subjektams.

Daugiau apie priemonę sužinokite čia: Paskolos pirminei žemės ūkio gamybai vykdyti

Finansinė priemonė įgyvendinama pagal Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2020 m. balandžio 15 d. įsakymą Nr. 3D-294 „Dėl žemės ūkio ministro 2019 m. balandžio 2 d. įsakymo Nr. 3D-193 „Dėl Paskolų žemės ūkio technikai ir įrangai įsigyti, finansuojamų iš grąžintų ir grąžintinų lėšų, teikimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“.