Ūkininkų forumas

Balandžio 10 d. Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų pirmininkas dr. Arūnas Svitojus Ignalinos r. Aukštaitijos nacionalinio parko gamtos mokykloje susitiko su rajono ūkininkais, kur dalyvavo ūkininkų forume „Natura 2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje“, kuriame perskaitė pranešimą „Žemdirbių kooperavimasis gyvulininkystėje: galimybės ir programos“.

„Apmaudu, kad Lietuvos žemės ūkiui karo metais teko susidurti su socializmo ideologijos iškreipta kooperacijos praktika – kolūkiais, kuri paliko neigiamą kooperatyvų veiklos atspindį šiandienos visuomenėje ir todėl net šiandien nenorime kooperuotis. Kaip žinia, sparčiausiai kooperacija plėtojosi Nepriklausomoje Lietuvoje 1918-1932 m. Galime tik pavydėti ES šalims, kuriose kooperacija puikiai išplėtota , t. y., kur kooperatyvuose veikia santykinai daugiau žemės ūkio darbuotojų (Prancūzijoje – 94,6% darbuotojų dirba kooperatyvuose, Austrijoje – 90,7%, Airijoje – 74,8%), o žemės ūkio produktyvumas yra didesnis lyginant su kitomis ES šalimis.Lietuvos ir ES žemės ūkio strateginiuose planuose (ES programa 2016-2020 m.) skelbiama apie mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) bendradarbiavimo ir kooperavimo galimybes. Kooperavimasis yra viena iš mažų ir vidutinių įmonių, ir ūkių, efektyvumo ir produktyvumo didinimo galimybių. Telkiantis bendrai veiklai būtų galima išgauti didesnį sinerginį efektą. Lyginant Lietuvos ir ES žemės ūkio rodiklius pastebima problema, didelis smulkių ūkių skaičius ir mažas jų kooperavimosi lygis šalyje. Palyginus su kitomis ES šalimis, kooperatyvų skaičius šalyje yra mažas (15 vieta iš 28 ES valstybių) ir kooperatyvų dalyvių skaičius juose yra vienas mažiausių lyginant su kitomis ES šalimis. Taigi turime kur tobulėti ir dar turime mokytis panaudoti pažangių šalių praktikas kooperacijos srityje“, – kalbėjo A. Svitojus.

Forume pranešimus skaitė Aukštaitijos nacionalinio parko, Nacionalinės mokėjimo agentūros, Baltijos aplinkos forumo atstovai.

Ūkininkai aktyviai diskutavo ūkininkavimo saugomose buveinėse, bendradarbiavimo tarp gamtosaugininkų ir ūkininkų, kooperacijos ir kt. klausimais.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.