Ukmergiškiai aptarė situaciją žemės ūkyje

„Situacija žemės ūkyje neeilinė – pasėlių jau neišgelbės net ir lietus. Privalome imtis iniciatyvos ir kreiptis į Ukmergės rajono tarybą, kad ši priimtų sprendimą ir paskelbtų ekstremalią situaciją rajone dėl sausros. Antrus metus iš eilės ūkininkus skriaudžia gamtos stichijos. Praeitais metais daugelis žemdirbių negalėjo nuimti derliaus ir pasėti žiemkenčių dėl drėgmės, todėl rudenį buvo paskelbta ekstremali situacija. Dėl šiųmetės sausros ūkininkai nebesitiki gauti derliaus. Negana to,  ūkininkus neramina Nacionalinės mokėjimo agentūros atsiųsti įsiskolinimų už ankstesnius metus laiškai, nors, pasak žemdirbių, tai NMA sistemos padarytos klaidos,“ – kalbėjo Ukmergės rajono žemdirbių asociacijos pirmininkas Algirdas Valaiša.

Birželio 21 d. Ukmergės rajono žemdirbių asociacijos nariai rinkosi į susirinkimą, kad aptartų rajone susidariusią žemės ūkio situaciją. Žemdirbiai diskutavo, kokių priemonių reikia imtis, kad bent kiek palengvinti naštą ūkininkams.

„Žemės ūkio sektorius pastaruoju metu kaip niekada dažnai patiria didelius nuostolius dėl permainingų, ekstremalių oro sąlygų. Prieš trejetą metų ūkininkų laukus nuniokojo šalčiai, pernai vasarą – liūtys. Žemdirbiai, kurie pasėlius nuo minėtų gamtos stichijų buvo apsidraudę, patyrė menkesnius nuostolius arba jų visai išvengė. Kokius orus dovanos artėjanti vasara – nežinia,“ – kalbėjo „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“ filialo „VH Lietuva“ vadovas Algimantas Navickas.

Žemės ūkio naudmenas Lietuvoje draudžia vienintelė Vokietijos specializuota pasėlių draudimo įmonė „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“ ir jos savidraudos fondas „VH Lietuva“. Žemdirbys, norėdamas apsaugoti pasėlius nuo meteorologinių rizikų, gali pasirinkti vieną iš penkių „VH Lietuva“ siūlomų savidraudos paketų: apsaugos nuo krušos; apsaugos nuo krušos, audros, liūties; apsaugos nuo krušos, audros, liūties, iššalimo; apsaugos nuo krušos, audros, liūties, stichinės sausros; apsaugos nuo krušos, audros, liūties, iššalimo, stichinės sausros paketus.

Įmokos už pasėlių savidraudą dydis priklauso nuo augalo rūšies, laukų dydžio ir vietovės, draudžiamų rizikų bei pasirinktos pasėlių hektaro vertės. Pasirašius draudimo paraišką, pradinę, 20 proc. siekiančią įmoką, besidraudžiantysis turi sumokėti per 5 dienas nuo sutarties pasirašymo datos. Likusią 80 proc. sumos dalį galima sumokėti vėliau – vasarį už žiemkenčius, liepą – už vasarojų. Svarbu paminėti, kad net 50 proc. pasėlių draudimo įmokos sumos kompensuoja valstybės ir ES biudžetas.

„Pastarieji metai parodė, kad oro sąlygos nėra palankios ūkininkams, nors ir daug dirbama, tačiau, jei užeis liūtys, ar sausros – gali likti be nieko. Todėl ūkininkus, galvojančius apie išlikimą ir apsisaugojimą nuo bankroto raginame draustis“ – kalbėjo A. Navickas.

Ūkininkai susirinkime aptarė ir mažiau palankių ūkininkauti žemių žemėlapį ir priėmė priėmė rezoliuciją. REZOLIUCIJA

Susirinkimą organizavo Ukmergės rajono žemdirbių asociacija ir Žemės ūkio rūmų Savivaldos organizatorė Ukmergės rajone Karolina Valaišienė.

*****

Birželio 14 d. ekstremalią situaciją dėl stichinės sausros paskelbė Alytaus, Lazdijų rajonų, Marijampolės bei Kalvarijos savivaldybės;

Birželio 18 d.  – Šakių rajono savivaldybė dėl stichinės sausros paskelbė ekstremalią situaciją.

Birželio 19 d. – Šilutės r. savivaldybėje paskelbta ekstremali situacija

Birželio 25 d. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba paskelbė stichinę sausrą Birštono, Druskininkų, Varėnos, Šalčininkų ir Elektrėnų savivaldybėse. Ji jau paskelbta Šakių, Alytaus, Marijampolės, Trakų rajonų ir Kalvarijos savivaldybių teritorijose.

Dar 17 savivaldybių : Akmenės r., Jonavos r., Joniškio r., Jurbarko r., Širvintų r., Kazlų Rūdos sav., Vilkaviškio r., Klaipėdos r., Rokiškio r., Kretingos r., Skuodo r., Telšių r., Rietavo sav., Mažeikių r., Pasvalio r. ir Panevėžio r. užsitęsęs sausasis periodas yra pasiekęs pavojingo meteorologinio reiškinio – sausringo laikotarpio rodiklius.

Nuotraukos: Dainiaus Vyto