ŽŪR tarybos posėdyje lankėsi premjeras Saulius Skvernelis

ŽŪR tarybos posėdis kovo 8 d. buvo išskirtinis dėl Premjero Sauliaus Skvernelio apsilankymo Žemės ūkio rūmuose (ŽŪR) ir susitikimo su šios pagrindinės šalies žemdirbių organizacijos lyderiais ir nariais. Simboliškai nuskambėjo ir ekskursija į praeitį – 1926 m. tuometinė Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) suteikė patalpas įkurtiems ŽŪR, o dabar ŽŪR suteikia dalį patalpų vieną dieną per mėnesį Kaune dirbančiam žemės ūkio ministrui.

Istorija kartojasi

ŽŪR tarybos posėdžiuose dažnai dalyvauja Seimo nariai bei ministrai, o štai Vyriausybės vadovo apsilankymas buvo bene pirmasis. Todėl premjerui buvo pristatyta šios pagrindinės šalies žemdirbių organizacijos veikla tarpukario ir atkurtoje Lietuvoje. Pagrindinis akcentas –  ŽŪR yra vienintelė šalies žemdirbių organizacija, kurios veikla apibrėžta įstatymu. Pirmą kartą jis buvo priimtas 1926 m. balandžio 21 d., o atkūrus valstybę – 1997 m. gegužės 20 d.

Šiuo metu  41 narį turinčiuose ŽŪR veikia septyni komitetai, negausi, bet kompetentinga žemės ūkio, teisės, kaimo plėtros, kooperacijos bei finansų sričių specialistų komanda Kaune bei 26 savivaldos organizatoriai rajonuose.

Premjeras atkreipė dėmesį, kad ŽŪR veiklą pradėjo Kaune, tuometinės Žemės ūkio ministerijos patalpose Kęstučio g. 17, o į dabartinį pastatą persikėlė 1931 – aisiais. Taigi simboliška, ŽŪM vėl sugrįžtant į Kauną, ŽŪR atsilygina – vieną dieną per mėnesį žemės ūkio ministras Giedrius Surplys ir jo komanda dirba ŽŪR suteiktose patalpose. Nors kai kurios žemdirbių organizacijos vis dar abejoja dėl ŽŪM perkėlimo į Kauną, tačiau ŽŪR tarybos posėdyje S.Skvernelis patikino labai ryžtingai: „Sprendimas priimtas jau seniai ir apie tai visi žinojo dar prieš rinkimus į Seimą, todėl siūlau nebediskutuoti – Žemės ūkio ministerija Kaune bus“.

Dėl valdžiai nebūdingų funkcijų perdavimo

ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus premjerui priminė prieš kelis mėnesius įvykusį susitikimą, kuriame, girdint žemės ūkio ministrui, buvo diskutuota apie kai kurių ŽŪM nebūdingų funkcijų perdavimą pagrindinei žemdirbių organizacijai – ŽŪR.

Pasak premjero patarėjo žemės ūkio klausimais Aleksandro Muzikevičiaus, progresas yra: „Pavyzdžiui, ŽŪR pirmininkauja genetinių išteklių koordinavimo tarybai. Diskutuojame dėl tautinio paveldo produktų sertifikavimo perdavimo ŽŪR, dar kalbame apie ŽŪR teisę pripažinti kooperatyvus, apie galimybę išduoti pažymėjimus tradicinių amatų meistrams, dėl tradicinio amatų neformaliojo mokymo sertifikatų išdavimo, diskutuojame dėl bulių genetinio vertinimo rezultatų tvirtinimo ir kt. funkcijų“.

Susitikime dalyvavęs ŽŪM viceministras Darius Liutikas priminė apie neseniai ŽŪM ir ŽŪR pasirašytą bendradarbiavimo sutartį, kurioje numatyti konkretūs rodikliai ir veiksmai.

ŽŪR tarybos narys Saulius Daniulis pasiūlė žemdirbių savivaldai perduoti VšĮ „Ekoagros“ kontrolę.

Žemdirbių pasiūlymai

ŽŪR tarybos nariai ir susitikime su premjeru dalyvavę ŽŪR nariai svečiui pateikė daug žemdirbiams aktualių klausimų. Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos (LVPŪA) vadovas Vytautas Buivydas premjerui paaiškino, dėl kokių priežasčių buvo sukurta LVPŪA ir prašė, kad priimant sprendimus dėl pieno gamintojų, būtų įvertinami ne tik stambiųjų ūkių, kurių interesus gina kita organizacija, bet ir vidutinių ūkių savininkų nuomonė.

ŽŪR tarybos narys, Lietuvos miško savininkų asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis kritiškai vertino Aplinkos ministerijos veiklą: „Dėl AM iniciatyvų rizikuojame, kad valstybė gali prarasti apie 2 mlrd. EUR pajamų bei mokesčių dėl naujų saugomų teritorijų steigimo – nenumatytos kompensacijos, neįvertintos pasekmės“.

S.Skvernelis patikino, kad AM skubotų sprendimų nepriims.

ŽŪR tarybos narė, Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ prezidentė Vitalija Kuliešienė premjerui siūlė pasekti kaimynų latvių pavyzdžiu ir ekologiškiems vaisiams ir daržovėms taikyti 5 proc. pridėtinės vertės mokestį.

„Europos Komisija latviams jau taiko numatytą teisinę procedūrą dėl bandymo išskirti savo auginamas daržoves. Taigi dar neaišku, kuo latvių bandymas pasibaigs. Norėtume ir mes saugoti savo rinką, bet juk turime laikytis ES bendrosios rinkos tvarkos. Kitas niuansas – norėčiau nors 80 proc. garantijos, kad mažesnio PVM taikymo nauda atiteks galutiniam vartotojui“, – svarstė S.Skvernelis.

Pasiūlymus bei pageidavimus dėl efektyvesnio bendradarbiavimo Vyriausybės vadovui pateikė ŽŪR vicepirmininkas Algis Baravykas bei kiti ŽŪR tarybos nariai.