AKM situacijos valdymas būtinas

Rugpjūčio 10 d. Žemės ūkio rūmų l. e. p. pirmininkas Sigitas Dimaitis dalyvavo Vyriausybės organizuotame pasitarime dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) problemų sprendimo.

Susitikime dalyvavo Respublikos Prezidentės vyriausioji patarėja Edita Kriščiūnienė, Vyriausybės vicekancleris Alminas Mačiulis, Ministro Pirmininko patarėjas Aleksandras Muzikevičius, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika ir jo pavaduotojas Vidmantas Paulauskas, Žemės ūkio viceministras Saulius Savickis, Aplinkos ministerijos atstovai.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika pristatė esamą AKM situaciją.

AKM – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga. Šis virusas perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat jį perneša Ornithodoros rūšies erkės. Afrikiniu kiaulių maru gyvūnai užsikrečia ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir pan.

AKM virusas siaučia ne tik Lietuvoje, bet ir Gruzijoje, Armėnijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, Rusijoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Rumunijoje.

Susirinkimo dalyviai konstatavo, kad Lietuvoje AKM problema yra gan grėsminga, todėl būtina operatyviai spręsti susidariusios situacijos valdymą ir koordinuoti veiksmus tarp Aplinkos, Žemės ūkio ministerijų, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, rajonų savivaldybių, medžiotojų. Būtina informacijos sklaida ir švietimas kiaulininkystės ūkių savininkams apie biosaugos reikalavimų laikymosi svarbą.

Diskutuota ir dėl medžiotojų neatsakingo požiūrio į šernų populiaciją. Konstatuota, kad stinga statistikos apie šernų populiaciją. Medžiotojų pagalba ypač reikalinga, jie turėtų intensyviai medžioti šernus. Komerciniuose medžioklės plotuose šernų populiacija iš vis nereguliuojama.

AKM gali sužlugdyti kiaulininkystės sektorių – ne tik augintojus, bet ir perdirbėjus, kiaulių pašarus gaminančias ir kiaulininkystės sektoriui paslaugas teikiančias įmones.

Kai kurios užsienio valstybės griežtai atsisako pirkti grūdus iš tų šalių, kuriose yra AKM, todėl problema gali paliesti ir grūdų sektorių.

Susidariusiai situacijai suvaldyti nutarta sukurti tarpžinybinę darbo grupę, į kurią atstovus artimiausiu metu deleguos Vyriausybė, Aplinkos, Žemės ūkio ir Vidaus reikalų ministerijos, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Savivaldybių asociacija ir Žemės ūkio rūmai.