Konsultantė – ūkininkė Jana Hocken pristato garsųjį Toyota veiklos modelį žemės ūkiui. Kviečiame registruotis ir dalyvauti

Ko automobilių gamyba gali mus išmokyti apie žemės ūkio gamybos efektyvumo didinimą? Kaip paaiškėjo, gana daug. Nors daugelis ginčytųsi, kad ūkininkavimas iš esmės skiriasi nuo kitų verslų, kadangi žemės ūkio gamybos sistemos yra sudėtingos ir priklauso nuo mūsų nekontroliuojamų kintamųjų, įskaitant orą ir biologiją, Jana Hocken įrodė priešingai. Dabar Naujojoje Zelandijoje pieno ūkyje dirbanti Jana taiko tuos pačius inžinerijos ir taupios gamybos principus, kuriuos naudojo dirbdama Toyota gamykloje, kad pagerintų savo ūkio efektyvumą ir produktyvumą. Ji visada noriai dalinasi savo patirtimis ir stengiasi padėti ūkininkams  suvokti „taupaus ūkininkavimo“ naudą.

Kas yra Lean?

Lean – vadybos sistema, kurios pagrindinis tikslas – naudojant mažesnius išteklius sukurti didesnę vertę klientui ir didinti savo konkurencingumą rinkoje. Lean esmę geriausiai nusako du pagrindiniai principai: nuolatinis tobulėjimas ir nereikalingų veiklų (nuostolių) šalinimas.

Pirmąjį kartą Lean koncepcija pradėta taikyti Japonijoje, kai Toyota automobilių gamykloje pastebėti gamybos trūkumai, o sąvoka „Lean” pasirodė 1988 metais. Tais pačiais metais paneigtas ir atsiradęs mitas apie produktyvumo pasiekimą pažangiomis technologijomis ir masto ekonomiją bei įrodyta, kad automobilių gamykla, turėdama paprasčiausias technologijas, nedidelį kiekį atsargų, gali pasiekti aukštą kokybės lygį ir dirbti produktyviai.

Apie konsultantę – ūkininkę Jana Hocken

Nuo 2013 m. Jana Hocken su vyru ūkininkauja 1000 pieninių karvių ūkyje Naujojoje Zelandijoje. Ūkyje sėkmingai taikomas Lean metodas, kuri J.Hocken išmoko daugiau nei 20 metų dirbdama Toyota kompanijoje. Ji yra ir konsultacinės kompanijos Improve8 įkūrėja. Jana padėjo daugybei įmonių visame pasaulyje naudoti Lean mąstymą, kuris užtikrino ne vienos įmonės verslo sėkmę. 2017 m. ji sukūrė ir įdiegė sėkmingą „LeanFarm“ mokymo programą Naujojoje Zelandijoje. Taigi jau 7 metus Jana dalinasi savo patirtimis ir supratimu apie taupųjį ūkininkavimą, yra surengusi per tūkstantį seminarų pieno, avių, mėsinių galvijų, ožkų, elnių augintojams, sodininkams ir daržininkams Naujojoje Zelandijoje, Australijoje ir Europoje. 2019 m. ji išleido knygą „The Lean Dairy Farm“ – labai praktišką ir aktualų žingsnis po žingsnio vadovą, kuriuo vadovaujantis kiekvienas ūkininkas visame pasaulyje gali taikyti taupumo principus ūkyje.

„Lean galia yra ta, kad tai ne tik dar vienas įrankis, bet ir filosofija, kuri iš esmės formuoja verslo operacijas ir kultūrą. Remiantis filosofija, Lean gali ne tik pagerinti esmę ir sudaryti sąlygas pritaikyti technologijas, bet ir padėti sukurti tvaresnį ir atsparesnį ūkį. Padarykite savo ūkį geresnį, protingesnį ir produktyvesnį. Lean metodas, tai tarsi revoliucija žemės ūkyje, kur naudojant patikrintus sprendimus, galime sumažinti atliekų kiekį, pagerinti našumą ir išlaikyti pelną. Toks požiūris yra būtinas kiekvienam ūkininkui. Naudodama savo šeimos ūkio patirtį ir atvejo analizes, ūkininkams pristatau praktinius įrankius, kuriuos gali pritaikyti kiekvienas ūkininkas. Noriai pasidalinsiu savo ūkio patirtimi, parodysiu ne tik taupaus mąstymo, bet ir konkrečių metodų taikymą ūkininkavime. Ūkininkai, norėdami dirbti pelningi šiais sunkiais laikais, PRIVALO sutelkti dėmesį į išlaidų mažinimą“, – kalba konsultantė – ūkininkė Jana Hocken.

Tarptautinės patirties nauda

Projektas „Atsparumas pienininkystei“ (angl. „Resilience For Dairy“ arba „R4D“), kuriame dalyvauja Lietuvos žemės ūkio rūmai, yra grindžiamas daugiafunkciniu požiūriu, siekiant intensyvesnio mokslininkų, konsultantų, ūkininkų ir kitų suinteresuotų subjektų bendradarbiavimo, siekiant palengvinti keitimąsi žiniomis ir užtikrinti jų prieinamumą bei naudą tiksliniams vartotojams. Projektas apima tris pagrindines temas – ekonominį ir socialinį atsparumą, techninį efektyvumą ir aplinką, gyvūnų gerovę ir draugiškas visuomenei gamybos sistemas. Projekto metu dalinamasi novatoriškomis idėjomis ir metodais iš praktikos, atliktų mokslinių tyrimų ir rezultatų apžvalgomis.

„Tarptautinė patirtis, kuria dalinasi ūkininkai, konsultantai ir mokslininkai net iš 14 šalių – Prancūzijos, Danijos, Liuksemburgo, Vengrijos, Jungtinės Karalystės, Belgijos, Ispanijos, Italijos, Suomijos, Lenkijos, Airijos, Vokietijos, Slovėnijos, Nyderlandų, įvairių seminarų, lauko dienų, konferencijų metu – neįkainojama. Svarbu, kad projekte savo patirtimis, problemomis ir iššūkiais noriai dalinasi ir į veiklas įsitraukia Lietuvos pieno ūkių savininkai – jaunieji ūkininkai: Justas Pošiūnas, Jurgis Karazinas ir Robertas Rudys. Tikiuosi, kad tokie projektai skatina keistis žiniomis ir patirtimis tarptautiniu lygmeniu, siekiant padidinti Europos pieno gamybos sektoriaus ekonominį gyvybingumą ir tvarumą“, – pažymi ŽŪR pirmininkas dr. Arūnas Svitojus.

Kviečiame registruotis ir dalyvauti konsultantės – ūkininkės Jana Hocken seminaruose

Seminarai vyks nuotoliniu būdu. Seminarų kalba – anglų.

1. Seminaras: Įvadas apie „taupų mąstymą“ 

Data: 2023 m. lapkričio 20 d. (pirmadienis)

Laikas: 21.00 val.

Trukmė:  1 val.

Seminare bus pristatomas Lean vadybos metodas ir jo praktinis pritaikymas pieno ūkyje bei kaip šis valdymo metodas gali padėti ūkiui pagerinti produktyvumą, sumažinti atliekas ir išlaidas bei pasiekti geresnių rezultatų ir pelningumo. Seminaro pabaigoje vyks trumpa klausimų – atsakymų sesija. Ūkininkai turės galimybę tiesiogiai užduoti klausimus.

2 seminaras: 8 atliekos jūsų ūkyje. 

Data: 2023 m. lapkričio 27 d. (pirmadienis)

Laikas: 21.00 val.

Trukmė: 1 val.

Seminare sužinosite apie 8 pagrindines atliekas ūkyje, ir apie tai, kaip jas nustatyti, ir kaip šių atliekų sumažinimas gali padidinti ūkio produktyvumą bei pelningumą. Seminaro pabaigoje bus trumpa klausimų – atsakymų sesija. Ūkininkai turės galimybę tiesiogiai užduoti klausimus.

3 seminaras: Vizualinis valdymas ūkyje.

Data: 2023 m. gruodžio 4 d. (pirmadienis)

Laikas: 21.00 val.

Trukmė: 1 val.

Seminare bus pristatomos vizualinio valdymo ir vizualizavimo galimybės ūkyje. Sužinosite, kaip vizualizuoti savo ūkio svarbiausią informaciją ir duomenis, kad pagerintumėte savo sprendimų priėmimą. Seminaro pabaigoje bus trumpa klausimų – atsakymų sesija. Ūkininkai turės galimybę tiesiogiai užduoti klausimus.

4 seminaras: Standartinis darbas ūkyje.

Data: 2023 m. gruodžio 11 d. (pirmadienis)

Laikas: 21.00 val.

Trukmė: 1 val.

 Seminare bus pristatyta sistemų, procesų ir standartų svarba ūkyje, siekiant pagaminti aukštos kokybės produktą mažiausiomis sąnaudomis, efektyviai mažinant atliekų kiekį, gerinant komandos atskaitomybę bei sukuriant nuoseklius, patikimus rezultatus. Seminaro pabaigoje bus trumpa klausimų – atsakymų sesija. Ūkininkai turės galimybę tiesiogiai užduoti klausimus.

Norintys dalyvauti seminare/seminaruose, prašome užpildyti

ŠIĄ REGISTRACIJOS NUORODĄ

 

Kviečiame pasinaudoti puikia proga, nors ir per nuotolį, susitikti su ūkininke – praktike – konsultante Jana Hocken.

Prašome pasidalinkite šiuo kvietimu su ūkininkais, jaunaisiais ūkininkais, konsultantais, mokslininkais ir kt. , kuriems šios žinios galėtų būti naudingos ir vertingos. Jei turite klausimų, ar norite  papildomos informacijos, nedvejodami susisiekite žemiau nurodytais kontaktais: zur@zur.lt