Pažangūs ūkininkai supranta mokymosi svarbą

Lietuvos Respublikos Žemės ūkio rūmai (LR ŽŪR) įgyvendina projektą „Žemdirbių ir kitų kaimo gyventojų kompetencijų tobulinimas“, pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ veiklos sritį „Parama profesiniam mokymui ir įgūdžiams įgyti“.

Įgyvendinant projektą visuose šalies kaimiškuosiuose (51) rajonuose organizuojami mokymai pagal aktualias žemdirbiams mokymo programas. Daug dėmesio skiriame jaunųjų ūkininkų mokymui  pagal mokymo programas:  „Kompleksinės paramos reikalavimai (valdymo reikalavimai), „Veislinių telyčių auginimas pienininkystės ūkyje“, „Ūkinių gyvūnų gerovė ir sveikata“, „Agrarinė aplinkosauga ir kraštovaizdžio gerinimas“, „Aplinkosauga ir tręšimo planavimas“, „Tausaus dirvožemio naudojimo pagrindai“, „Ūkinės veiklos planavimas ir finansavimo galimybės“, „Buhalterinės apskaitos svarba ūkininko ūkyje“. Įgyvendinant projektą numatome suteikti žinių ir įgūdžių ne mažiau kaip 2184 ūkininkams ir kitiems kaimo gyventojams. Visiems, baigusiems mokymus išduodame kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimus. Siekiantys dalyvauti mokymuose mokymų grafiką gali rasti ir registruotis LR ŽŪR interneto svetainėje: https://www.zur.lt/events/

„Pasaulinė pieno rinka nestabili. Šiandien Lietuvos pieno sektorius pasiekė ekonominės krizės dugną – pieno supirkimo kainų nuolatinis ir nesibaigiantis kritimas pasiekė tokią ribą, kuomet pieno gamintojai ketina trauktis iš gamybos. Dažnai žemas pieno kainų lygis nepadengia ūkininkų veiklos kaštų, o ūkininkai nesugeba praradimų kompensuoti nei pieno gamybos kiekiu, nei laikomų galvijų skaičiumi. Pieno sektoriaus ūkiai, ypač vidutiniai ir smulkūs, nėra apsaugoti nuo pajamų dydžio svyravimo ir rizikos, kurią lemia didelės veiklos išlaidos, greitas produkcijos gedimas, žemos žalio pieno supirkimo kainos, didelės produkcijos gamybos ir energijos sąnaudos. Ilgalaikės pieno sektoriaus perspektyvos tiek vidaus, tiek pasaulio rinkose išlieka sklandžios, todėl pieno sektorius turi didelį ilgalaikį augimo, darbo vietų kūrimo ir plėtros potencialą. Siekiant padėti pieno gamintojams prisitaikyti prie pieno kvotų panaikinimo padarinių ir toliau vykdyti tvarią pienininkystės veiklą bei konkuruoti su likusios Europos erdvės gamintojais, būtina mokyti  pieno gamintojus mažinti produkcijos savikainą, didinti produktyvumą ir gerinti produkcijos kokybę gyvulininkystės ūkiuose“, – sako LR ŽŪR lektorius – konsultantas dr. Edvardas Gedgaudas, vedantis mokymus pagal mokymo programą „Veislinių telyčių auginimas pienininkystės ūkyje“.  

„Siekiantys efektyviai ir pažangiai ūkininkauti ūkininkai kiekvieną dieną įsitikina, kad  kompetencijų tobulinimas ir mokymasis visą gyvenimą yra neišvengiamas Šiandien jau kiekvienas ūkininkas įsitikino klimato kaitos poveikiu – sausros, liūtys, naujos augalų ligos ir parazitai – tai klimato kaitos padariniai, keliantys ypatingą pavojų žemės ūkio sektoriaus pelningumui ir ūkių išlikimui. Todėl šiandien žemdirbiams reikia prisitaikyti ne tik prie naujų klimato kaitos iššūkių, bet ir prie naujai keliamų reikalavimą klimato švelninimui, šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų mažinimui, tvaraus ūkininkavimo praktikų taikymui. Atsakingai turime įvertinti Paryžiaus susitarimą kaip svarbią Europos ir pasaulio politinės darbotvarkės dalį ir būti pasirengę siekti šio susitarimo tikslų. Pasiekti šių tikslų galime tik taikant naujas technologijas ir veiklos būdus. Bendraujant su ūkininkais pastebiu, jog jie yra pasirengę prisidėti prie klimato kaitos švelninimo, tačiau jų galimybės yra ribotos. Todėl būtinos ne tik žinios, bet ir stipresnė politinė, socialinė ir finansinė parama. Žemdirbiai turi gauti papildomų pajamų, kurios suteiktų jiems galimybę tvariai padidinti ūkių produktyvumą, atsižvelgiant į klimato, dirvožemio ir biologinės įvairovės išsaugojimo tikslus“, – kalba LR ŽŪR lektorė – konsultantė dr. Edita Karbauskienė.

Įgyvendinant projektą siekiama motyvuoti kaimo vietovių gyventojus ir ūkininkus bei jų partnerius integruotis į mokymosi visą gyvenimą strategijos įgyvendinimo procesus ir tobulinti kompetencijas.

Nuotraukose: Spalio 15 d. mokymai pagal programą „Veislinių telyčių auginimas pieno ūkyje” Rietavo sav. , lektorius dr. Edvardas Gedgaudas.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.