Prancūzija pasisako prieš glifosato naudojimą

Rugpjūčio 30 d. naujienų agentūros AFP šaltiniai pranešė, kad Prancūzijos Aplinkos ministerija informavo, jog Prancūzija pasisakys prieš leidimo naudoti glifosatą ES pratęsimą.

Nuo 2016 m. Europos Sąjungos Taryboje buvo du kartus nesėkmingai bandoma pasiekti balsų daugumą sprendime dėl šio pesticido, kuris, ūkininkų nuomone, yra reikalingas naudoti. Tokiu balsavimu buvo tikimasi, kad Briuselis priims kontraversišką sprendimą. Tai, kad Prancūzija dabar turi tvirtą nuomonę, iššauks svarbias pasekmes – Prancūzija turi 29 balsus Taryboje. Visgi į šią žinią reikia žiūrėti atsargiai – Prancūzija yra didžiausia grūdų augintoja ES, ir šalies žemės ūkio sektorius kovos dėl glifosato išlaikymo.

2015 m. Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra pateikė išvadą, kad tikėtina, jog glifosatas yra kancerogenas. Tokia išvada sukėlė  įtampą tarp ūkininkų, pesticidų gamintojų ir aplinkosaugininkų dėl šios cheminės medžiagos naudojimo žemės ūkyje. Tačiau Europos maisto saugos tarnyba ir Europos cheminių medžiagų agentūra nusprendė, kad glifosatas yra saugus.

Copa-Cogeca generalinis sekretorius Pekka Pesonen sakė, jog ūkininkai yra susirūpinę dėl žiniasklaidoje pasirodžiusios informacijos, kad valstybė narė gali balsuoti prieš leidimą naudoti glifosatą, nes nėra jokių mokslinių įrodymų, leidžiančių uždrausti jo naudojimą ES. Copa-Cogeca generalinis sekretorius pasisakė už glifosato naudojimo patęsimą dar 15 metų.

Glifosatas pradėtas naudoti aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kaip bendrovės „Monsanto“ gaminamos piktžolių naikinimo priemonės „Roundup“ aktyvioji medžiaga. Šiuo metu jis yra vienas populiariausių herbicidų pasaulyje. Tačiau kritikai remiasi Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, jog glifosatas „veikiausiai“ yra kancerogeninis ir ragina nedelsiant uždrausti šio herbicido naudojimą. Komisija rekomenduoja aprobuoti glifosatą dar penkiolikai metų po to, kai birželį baigia galioti dabartinė licencija. Tačiau kritikai, vedami „Greenpeace“ aktyvistų, remiasi Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, jog glifosatas „veikiausiai“ yra kancerogeninis ir ragina nedelsiant uždrausti šio herbicido naudojimą. „Europos Komisija turėtų leisti naudoti glifosatą ES rinkoje dar septynerius metus, vietoj iš pradžių siūlytų 15“, – teigiama teisiškai neįpareigojančioje EP rezoliucijoje. Joje taip pat raginama uždrausti ES teritorijoje naudoti glifosatą neprofesionalams, o taip pat „naudoti jį viešuosiuose parkuose, žaidimų aikštelėse ir viešuose soduose ar šalia jų“. Už rezoliuciją balsavo 374 EP nariai, 225 buvo prieš, o 102 susilaikė. Kalbant apie ES šalis, Prancūzija ir Austrija pasisako prieš glifosato naudojimą, o Britanija ir Vokietija pasisako už jo naudojimą.