Ūkyje dirbkime saugiai

Valstybinė darbo inspekcija pažymi, kad žemės ūkio darbai – vieni pavojingiausių, o dažniausios nelaimingų atsitikimų priežastys bei tikrinimų metu nustatyti darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų pažeidimai dirbant žemės ūkio darbus nuolat kartojasi:

– nevertinama profesinė rizika;
– naudojami saugos reikalavimų neatitinkantys darbo įrenginiai, netvarkinga technika;
– darbuotojai atlieka darbus, kurių dirbti jie nemokyti;
– nekontroliuojama, kaip laikomasi darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų.

Neretai nepatyrusiems darbuotojams pavedama atlikti darbus, kurių dirbti jie yra neapmokyti arba tokie darbai nenumatyti darbo sutartyje, o instruktavimas, kaip saugiai dirbti, yra formalus.

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad bus pildomos darbuotojų, įmonėje dirbančių pirmus metus, apklausos anketos. Anketos padės įvertinti, ar įmonėje tinkamai organizuojamas šių darbuotojų mokymas, instruktavimas, ar jie pasirengę saugiai vykdyti darbus. Anketos bus pildomos tiriant įvykius darbe, kurių metu darbuotojas buvo sunkiai sužalotas ar žuvo. Tai viena iš VDI prevencinių priemonių, vykdomų prieš nelaimingus atsitikimus darbe, įvykstančius darbuotojams, dirbantiems įmonėje pirmus metus.

Praėjusių metų pabaigoje VDI organizavo patikrinimus, kuriais buvo siekiama nustatyti nelaimingų atsitikimų darbe, įvykusių darbuotojams, turintiems darbo stažą įmonėje iki vienerių metų, esmines prielaidas ir priežastis. Dažniausios nelaimių priežastys, kurios kartojasi metų metus: darbdavys netinkamai organizavo darbus, neužtikrino darbuotojų saugos ir sveikatos vidinės kontrolės ar nekontroliavo, kad darbuotojai laikytųsi jiems privalomų vykdyti reikalavimų.

„Visos šios priežastys iš esmės liudija neatsakingą darbdavių požiūrį į jaunus asmenis ar pirmus metus įmonėje dirbančiuosius, kurie neturi įgūdžių, pakankamo profesinio pasirengimo. Galima tvirtinti, kad dalis darbdavių įmonėse, kuriose įvyko nelaimės, tinkamai nesirūpino darbuotojų priežiūra ir kontrole, neorganizavo mokymų, neteikė būtinos informacijos, išsamesnių instrukcijų darbuotojams, kaip saugiai atlikti darbus, nevertino profesinės rizikos. Tiesa, apie trečdalio ištirtų sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe priežastis – tai, kad patys darbuotojai nesilaikė vadovų duotų nurodymų, rizikavo savo sveikata ar gyvybe“, – sako Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas Ramūnas Rakauskas.

VDI duomenimis, darbuotojai, kurie dirba įmonėje pirmus metus, yra didžiausios rizikos nelaimingam atsitikimui darbe įvykti grupė. Mirtinai sužalotieji darbe, turintys iki metų darbo įmonėje stažą, įprastai sudaro apie 40 proc. darbe žuvusiųjų. Iš jų pusė mirtinas traumas patyrė dirbdami pirmą mėnesį, o iš pastarųjų pusė žuvo pirmosiomis darbo įmonėje dienomis.

VDI informacija 

 

 

Skip to content