Lietuviai pirmieji ES pradėjo vesti gaminių pakuočių ir atliekų apskaitą

Savo produkciją prekybos tinklams, ir ne tik jiems, parduodantys ūkininkai (žemės ūkio bendrovės, su žemės ūkiu susijusios UAB, žemės ūkio kooperatyvai) nuo šių metų pradžios (t.y. už praėjusius metus) turi atlikti dar vieną prievolę – naudotis elektronine ES Vieninga gaminių pakuočių ir atliekų apskaitos informacine sistema (GPAIS). Ši naujovė ypatinga, nes tai naujovė ne tik Lietuvoje, bet ir ES rinkoje.

Apie naujosios sistemos taikymo niuansus pasakoja LR ŽŪR tarybos narė, Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Zofija Cironkienė, LR ŽŪR Kooperacijos ir teisės skyriaus vyr. specialistas Rimantas Kaušikas  bei Dainius Perevičius (Panevėžio r. ūkininko Sauliaus Račkausko vadybininkas, atliekantis apskaitą pagal GPAIS).  

Neseniai įvyko LDAA narių susitikimas ir GPAIS įvedimo iniciatoriais – Aplinkos ministerijos (AM) atstovais. Turbūt turėjote pastabų, pasiūlymų?

Z.Cironkienė: „Daržovių augintojams dar sunkoka vesti pakuočių ir atliekų apskaitą pagal GPAIS. Kol kas naujoji sistema netobula. Tuo nesistebiu, nes ši ES duomenų sistema dar tobulinama ir kitos ES šalys, mano žiniomis, dar tik rengiasi ją taikyti, o mes buvome priversti pirmieji ją įdiegti. Pagal mūsų pastabas sistema tobulinama. Žinau, kad kitose šalyse yra svarstomos galimybės padėti ūkininkams, konsultuoti juos, kaip duomenis įvesti į ruošiamą sistemą. Global Gap taip pat ruošia instrukcijas sertifikuojamiems ūkiams, kaip įdiegti sistemą ūkyje. Ši paslauga bus mokama“.

Kas konsultuoja lietuvius ūkininkus?

Z.Cironkienė: „Šia padėtimi pasistengė pasinaudoti privačios firmos. Jų paslaugos labai brangios“

D.Perevičius: „Dalyvavau jau penkiuose 2-3 valandas trukusiuose mokamuose seminaruose. Už kiekvieną reikėjo mokėti 90 -115 EUR. Deja, ir po 5 seminarų liko daug neatsakytų klausimų. Taip yra ir todėl, kad seminarai rengiami įvairių sričių atstovams. Siūlyčiau specializuotis. Pavyzdžiui, man nereikia žinoti, kaip tvarkyti medicinines pakuotes bei atliekas, o medikams matyt nereikia žinoti apie žemės ūkio pakuočių apskaitą“.

Ar susitikime su AM atstovais LDAA nariai pateikė klausimų?

Z.Cironkienė: „AM atstovai nusiteikę geranoriškai, atsakė į mūsų iš anksto parengtus klausimus. Pasiūlė klausimus pateikti GPAIS DUK skyrelyje – jie parengs atsakymus. Diskusijų metu AM atstovai patys pajautė, kad yra atvejų, kai jie negali atsakyti į kai kuriuos ūkininkų klausimus“.

Pavyzdžiui?

Z.Cironkienė: „Pavyzdžiui, kaip GPAIS naudotis ūkininkams, kurie savo produkciją prekybininkams pateikia ne tik supakuotą, bet ir ant padėklų. Esmė – prekybos tinklai ūkininkams negrąžina iki 30 proc. tokių padėklų, kiti sugrįžta vėliau, nei reikia suvesti duomenis į GPAIS. Samdyti asmenį, kuris suvestų tinkamai duomenis į GPAIS, brangu, tai ir yra viena iš sudedamųjų dalių, dėl kurių brangsta produkcijos savikaina.  Klausimų dėl apskaitos vedimo – kad duomenys sutaptų su pateikiamais GPAIS – kyla ir ūkių buhalteriams“

R.Kaušikas: „Sistema dar netobula, arba dar sudėtinga. Todėl pasiūliau, kad AM atstovai, gal talkinant Žemės ūkio ministerijos atstovams, parengtų labai konkrečias instrukcijas. Nesvarbu, kaip jas pavadinsime – ar instrukcijomis, ar atmintine, ar praktiniu vadovu. Svarbu, kad jos būtų naudingos ūkininkams ir turėtų teisinę galią, kokią, pavyzdžiui, turi VMI komentarai dėl konkrečių mokesčių. Tokiais komentarais naudojasi mokesčių administratoriai. Mūsų aptariamu atveju, dėl GPAIS, sumažėtų administracinės naštos, mažiau ūkininkai teiktų klausimų ir AM atstovams“.

D.Perevičius: „Mano žiniomis, GPAIS kol kas „pykstasi“ su buhalterinėmis programomis, reikia derinti. Tikrai ūkininkams bus problemų, nes, pavyzdžiui,  kiekvienai pakuotei skirtas tam tikras kodas. Turi žinoti, iš ko ta pakuotė pagaminta. Štai maniau, kad viena pakuotė yra pagaminta iš popieriaus, o paaiškėjo, kad ne, kad ji neperdirbama. Žinoma, pirkdamas turi žinoti iš ko pagaminta, bet juk mes – ūkininkai, mes turime daugybę darbų, o čia – papildomas darbas“.  

Ar AM išgirdo pasiūlymus?R.Kaušikas: „Manau, kad išgirdo. AM sudarė Vieningos gaminių pakuočių ir atliekų apskaitos informacinės sistemos (GPAIS) tobulinimo darbo grupę ir 6  pogrupius, tarp kurių žemdirbiams svarbus „Gaminių ir pakuočių tiekimo rinkai apskaitos“ pogrupis. Jame skirta vieta ir LR ŽŪR atstovui. Šiame pogrupyje LR ŽŪR atstovauja Kooperacijos ir teisės skyriaus vedėja Aušra Žliobaitė, o jeigu ji negali dalyvauti posėdžiuose, dalyvauju aš“.

GPAIS esmė – skatinti ūkininkus mažiau naudoti pakuočių. Ar įmanoma?

Z.Cironkienė: „Labai abejoju, kad daržovių sektoriuje įmanoma sumažinti pakuočių skaičių. Ūkininkai pakuotes naudoja ne todėl, kad patys nori – to reikalauja prekybininkai, o jie sako, kad to nori vartotojai, be to jie reikalauja ir vis mažesnių pakuočių. O dar Valstybinės darbo inspekcijos reikalavimai dėl krovinių svorio. Manau, kad ateityje pakuočių bus dar daugiau. Tik gal jos bus ne vienkartinės, o brangesnės natūralios“. 

Pasekmės – brangs produkcija?

Z.Cironkienė: „Kainuoja tiek apskaitos sistemos vedimas, tiek pakuotės. Todėl smulkesnių ir vidutinių ūkių savininkai, neišgalėdami samdyti darbuotojo tokiai apskaitai vesti, yra priversti po darbų, vakarais, patys vesti apskaitą, o juk sistemoje kol kas labai daug klaustukų“.

Tikriausiai numatytos ir sankcijos?

R.Kaušikas: „Jeigu nustatytų duomenų nurodytu laiku nepateiksite GPAIS , tai numatytos baudos. Ir jos pakankamai didelės. Be to, žinome apie tendenciją didinti baudas, tačiau baudomis problemų neišspręsime, o tik jas pagilinsime. Reikia ieškoti kitokių sprendimų“.

Z.Cironkienė: „Dar negirdėjau, kad ūkininkai būtų nubausti, kol sistema tokia netobula“.

D.Perevičius: „Kol kas taikyti sankcijų tikrai negalima. Tačiau nerimo yra. Štai, metų pradžioje pateikiau duomenis, tačiau dar ir dabar nežinau, ar teisingai pateikiau. Kada sužinosiu? Ar sulauksiu informacijos? Tikiuosi, kad tai nebus pranešimas apie baudą. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad su aplinkos apsaugos atstovais bendrauti nelengva, nes jeigu jie neranda trūkumų, tai išvyksta pabjurusia nuotaika“.

Nuotraukoje: LDAA direktorė, LR ŽŪR tarybos narė Zofija CIRONKIENĖ.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.

Skip to content