LR ŽŪR projekto idėja – sumažinsi savikainą naudodamas kokybišką sėklą

Jonavos r., žemės ūkio kooperatyvo „Kulvos žemė“ laukuose vyko lauko diena, kurios metu buvo aptariamas LR ŽŪR vykdomas projektas „Kokybiškos sėklinės medžiagos paruošimas siekiant mažinti produkcijos savikainą, didinti produktyvumą ir gerinti produkcijos kokybę“, pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonės „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“  veiklos sritį „Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai“.

Sėjai – tik sveika sėkla

Dr. Laura Masilionytė Jonavos rajono ūkininkams pateikė informaciją apie  inovatyvius mokslininko iš Ukrainos Leonido Fadejevo pasiūlymus kitaip nei įprasta sėjai ruošti sėklą. Kaip kitaip?

UAB „Sadera“ projektų vadovas Raimond Prokopovič ūkininkams pristatė įmonės „Fadeev Agro“ sukurtos ir patentu įteisintos grūdų sėklos paruošimo mašinos veiklos principus.

„Esmė – sėjai pasiruošti stiprią, kuo mažiau pažeistą sėklą. L.Fadejevo sukurtoje mašinoje nerasite mums įprastų grubių grūdų transportavimo linijų bei valymo sietų, kurie paprastai pažeidžia grūdus ir todėl jie pasėti dažniausiai nesudygsta. Šios mašinos detalės pagamintos iš medžiagų, kurios nepažeidžia grūdų, o technologija  suteikia galimybę sėklą išvalyti ir atrinkti labai efektyviai“, – pasakojo R.Prokopovič.

Priminsime, kad mokslininko iš Charkovo taikomą sėklų paruošimo technologiją pirmieji išbandė ukrainiečiai, rusai, kazachai. Technologija diegiama Lotynų Amerikos šalyse, Rumunijoje, Bulgarijoje, o viena mašina demonstravimui yra ir Lietuvoje – ŽŪB „AUGA Skėmiai“.

Šįmet Lietuvoje apsilankęs L.Fadejevas tikino, kad naudojant jo sukurtą sėklų atrinkimo ir apdorojimo technologiją grūdų derlingumas gali padidėti 20-30 proc.

„Kulvos žemės“ laukuose

Kodėl lauko diena buvo surengta Jonavos rajone?

Todėl, kad vienas iš LR ŽŪR projekto bandomųjų ūkių yra žemės ūkio kooperatyvas „Kulvos žemė“.  Šį pavasarį kooperatyvas per 2 t. grūdų sėklos paruošė su L.Fadejevo sukurta mašina.

Išklausę teorinę lauko dienos dalį ūkininkai nuvyko į  žemės ūkio kooperatyvo „Kulvos žemė“ lauką, kuriame apie 4 ha pasėti pagal ukrainiečio metodiką išvalyti vasariniai kviečiai „Granary“. Šalia – kitas tokio pat dydžio laukas, kuriame pasėti specialiai nevalyti tokios pat veislės kviečiai.

„Kol kas lygindami vizualiai skirtumo nematome. Tačiau tyrėjai palygino abiejų laukų kviečių bandinių šaknis – skirtumas ryškus, specialiai atrinktų, valytų kviečių šaknys stipresnės, galingesnės, o tai suteikia vilčių gauti daugiau derliaus. Žinoma, galutinius rezultatus pamatysime nuėmę derlių ir palyginę abu šalia esančius laukus“, – sakė  „Kulvos žemė“ vadovas Alfonsas Bagdonas.

Kitas niuansas – iš nuvežtų sėklai skirtų 2,180 t grūdų L.Fadejevo mašina atskyrė beveik 300 kg nuovalų. Pabrėžiame, kad grūdai – po pirminio valymo.

Ūkininkų mintys

Pakalbinome lauko dienoje dalyvavusius ūkininkus.

Kulvos seniūnijoje, Gurelių kaime ekologiškai ūkininkaujantis Jonas Chaladauskas sakė stebės, kaip sekasi kaimynui A.Bagdonui.

„Nesu eksperimentuotojas, noriu pamatyti galutinius rezultatus. O tada atlikčiau skaičiavimus. Susidomėsiu, jeigu išlaidos papildomam valymui ir kitiems papildomiems darbams atsipirks ir dar nors šiek tiek liks pelno“, – sakė J.Chaladauskas.

Apie ukrainiečių mokslininko patarimus ir sėklos valymo mašiną ūkininkas    sužinojo šį pavasarį, taigi ši lauko diena jam buvo tarsi papildomas žinių kaupimas.

„Įdomu. Idėja tikrai logiška. Aš sėklą ruošiu valydamas įprastai, vadinamuoju oriniu būdu. Ne paslaptis – pastebiu, kad sėkla pažeidžiama. Nors stengiamės kuo mažiau naudoti grūdų transportavimo šnekų, tačiau pažeidimų nepavyksta išvengti“, – sakė prie Bukonių ūkininkaujantis Giedrius Mickevičius.  

Taigi ūkininkų mintys tarsi atkartoja LR ŽŪR vykdomo projekto pavadinimą: „Kokybiškos sėklinės medžiagos paruošimas siekiant mažinti produkcijos savikainą, didinti produktyvumą ir gerinti produkcijos kokybę“.

Suskirstyti į 5 grupes

Priminsime, kad LR ŽŪR vykdomas projektas „Kokybiškos sėklinės medžiagos paruošimas siekiant mažinti produkcijos savikainą, didinti produktyvumą ir gerinti produkcijos kokybę“ Nr. 14PA-KK-18-1-03472-PR001  vykdomas 10 bandomųjų ūkių, kurie suskirstyti į 5 grupes:

1. Ekologiniai ūkiai.

2. Intensyvios gamybos ūkiai iki 300 ha ploto palankiose ūkininkauti vietovėse.

3. Intensyvios gamybos ūkiai iki 300 ha ploto mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse.

4. Intensyvios gamybos ūkiai nuo 300 iki 900 ha ploto palankiose ūkininkauti vietovėse.

5. Intensyvios gamybos ūkiai daugiau kaip 900 ha ploto palankiose ūkininkauti vietovėse.

 

Skip to content