Skip to content

FAO Grūdų prognozės

Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija FAO prognozuoja, kad šiais metais pasaulyje bus prikulta 2 685 mln. tonų grūdinių kultūrų – tai 1,2 proc. daugiau, nei pernai. Didžioji šio augimo dalis yra susijusi su didesne kviečių gamyba, kuri pasieks beveik 771 mln. tonų, t.y. 5,6 proc. daugiau, nei pernai.

Naujausioje prognozėje dėl kviečių gamybos apimties pataisyti Indijos rodikliai, kur tikimasi išskirtinai gero, rekordinio derliaus. Tikimasi, kad sumažėjusią pasaulinę kukurūzų produkciją, kurios mažėjimas atsirado dėl neįprastai drėgno pavasario Jungtinėse Amerikos Valstijose, kompensuos didesnis miežių derlius.

Pasaulio grūdų vartojimas 2019–2020 m. viršys 2 708 mln. tonų, t.y. bus 1,0 proc. didesnis nei 2018/19 m. Bendras kviečių vartojimas bus apie 758 mln. tonų, t.y. 1,5 proc. didesnis nei 2018/19 m.

Pasaulio prekybos grūdais prognozė 2019–2020 m. siekia 415 mln. tonų, nuo 2018 m. padidėjusi 2 proc. (8,3 mln. tonų). Tikimasi, kad 3,9 proc. didės kviečių prekybos apimtys. Prognozuojama, kad ES kukurūzų importas smarkiai sumažės, palyginti su ankstesniais metais, dėl didelio perkėlimo iš 2018/19 metų sezono. Mažesnė kukurūzų pasiūla Jungtinėse Amerikos Valstijose bus kompensuojama Pietų Amerikos derliumi.

Copa-Cogeca taip pat paskelbė konsoliduotas grūdų derliaus prognozes 2019 m. Tikimasi, kad bendra ES-28 grūdų gamyba bus artima 5 metų vidurkiui, t.y. apie 306 mln. tonų. Tikimasi, kad kietųjų kviečių derlius sumažės (-9%), o rugių greičiausiai padidės (+16%). Komentuodamas šiuos rezultatus, Jean-François Isambert, Copa-Cogeca grūdų darbo grupės pirmininkas, derlių vertina atsargiai: „Nors pirmieji derliaus vertinimai siekia per pastaruosius penkerius metus Europoje užregistruotus vidurkius, mes vis dar turime būti labai atsargūs. Karščio banga, nuo kurios nukentėjo Europa, veikia vasarinius grūdus. Taip pat bijome, kaip ji paveiks vėlyvo derliaus pasėlius, pvz., kukurūzus “.

Kalbant apie aliejinius augalus, bendras 28 ES valstybių narių gamybos kiekis tikriausiai sumažės iki 30,9 mln. tonų. Tai daugiausia susiję su prastesniu rapsų derliumi – praėjusio rudens sėjos laikotarpiu sausros sąlygos sąlygojo didžiulį rapsų pasėlių sumažėjimą. Pedro Gallardo, Copa-Cogeca aliejinių ir baltymų augalų darbo grupės pirmininkas, sakė: „Prastas rezultatas taip pat susijęs su rapsų politika, įgyvendinta Europos lygmeniu pastaraisiais metais. Nustatėme viršutinę ribą biokuro gamybai. Be to, rapsų augintojai turi kovoti su kenkėjais ir ligomis, kurios šiais metais buvo ypač žiaurios. Nesant tinkamų priemonių, atsižvelgiant į tai, kad ES ir nacionalinės valdžios institucijos nesugebėjo atnaujinti leidimo keliems augalų apsaugos produktams, rapsų auginimas Europoje taps vis sudėtingesnis. Ilgainiui tam tikruose regionuose kyla pavojus bitininkystės gyvybingumui”.

Šiais metais ketinama sulaukti puikaus augalinės kilmės baltyminių augalų derliaus – apie 4,3 mln. tonų, 2,38 proc. daugiau nei pernai. Pasak Pedro Gallardo, šiuos gerus rezultatus galima paaiškinti augančia augalinės kilmės baltymų, gautų iš ekologiško sektoriaus, paklausa.

Griežtai draudžiama Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be raštiško sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti LR ŽŪR kaip šaltinį.