Kaimo turizmas miestiečius gelbėjo iš karantino „arešto“

 Šįmet miestiečiai kaimo turizmo galimybėmis suskubo domėtis kaip reta anksti – kovą, kai tik buvo paskelbtas karantinas. Žinia, nuotoliniu būdu įmanoma dirbti ir vidury miško, svarbu, kad būtų interneto ir telefono ryšys. O kaimo turizmo sodybos tokią galimybę suteikia. Tačiau klystume manydami, kad ši veiklos sritis išvengė nuostolių. Kalbiname Lietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentę dr. Agnę VAITKUVIENĘ.

Kaip karantinas paveikė užsiimančius kaimo turizmu? Ar ankstesniais metais šiuo metu kaimo turizmo sodybos būdavo tiek pat užimtos?

Paveikė dvejopai. Palyginti gerai laikosi kaimo turizmo sodybos, kurios turi atskirus kelių kambarių su virtuvėmis nakvynės namelius, pritaikytus ilgesnio termino poilsiui. Tokios sodybos iš esmės net nepajautė karantino poveikio, o kai kurios net sulaukė didesnio susidomėjimo, nes kai kurie miestiečiai nusprendė karantino laiką ar dalį laiko praleisti ne namuose mieste, bet būtent kaimo turizmo sodybose.  Tačiau nuostolių patiria kaimo turizmo sodybos, kuriose būdavo rengiami pobūviai, šventės, konferencijos. Ši kaimo turizmui labai svarbi veikla karantino metu draudžiama, o juk reikia prižiūrėti pastatus, išlaikyti darbuotojus.

Ar galėtume padaryti išvadą, jog kai kurios kaimo turizmo sodybos būtent dėl karantino susidariusių aplinkybių uždirba net daugiau nei ankstesniais metais?

Ne, taip nėra. Nuomos kainos sumažintos. Jeigu ankstesniais metais daugiau būdavo uždirbama sodybas nuomojant savaitgaliais, tai  dabar tiek pat uždirbama nuomojant visą savaitę. Be to, daugelis kaimo turizmo sodybų užsiimdavo abiem mano paminėtomis veiklomis, taigi dabar nuostolių patiria visi, tik vieni patiria daugiau, o kiti – mažiau. Tačiau žinoma, kad karantino poveikį jaučiame. Šventės bei įvairūs masiniai renginiai kaimo turizmui leisdavo kaip mes sakome, užsiauginti šiek tiek lašinių, kuriuos naudodami galėdavome išsilaikyti visus likusius metus. Šįmet tokios galimybės neliko.

Kokia bus ši vasara kaimo turizmui? Ar yra požymių, kad šįmet daugelis lietuvių mažiau keliaus į kitas šalis?

Negalime varžytis su Palanga, apskritai pajūriu, tačiau portale „Atostogos kaime“ fiksuojame labai išaugusius kimo turizmo sodybų paieškų srautus. Taigi žmonės galimybėmis praleisti atostogas kaimo turizmo sodybose domisi labiau nei kada nors, ieško, domisi. Todėl jau dabar aišku, kad paskutinę minutę užsisakyti poilsį kaimo turizmo sodyboje nepavyks, kaip būdavo anksčiau, kai būdavo užsisakinėjamos sodybos jau žinant meteorologų prognozę. Šįmet tikrai taip nebus. Tačiau dar neaišku, kokia tvarka bus galima organizuoti renginius ar šventes, kuriose galėtų dalyvauti daugiau žmonių. Nuo gegužės 18 d. bus leidžiama iki 30 žmonių organizuoti renginius lauke, nuo birželio pradžios – ir uždarose patalpose, tačiau dar yra daug neaiškumų. Pavyzdžiui, tokiuose renginiuose negalėtų dalyvauti atvykusieji iš kitų šalių. Taigi kai kurias, dar prieš karantiną numatytas, šventes tenka atšaukti.

Ar kaimo turizmo sodybų savininkai ruošiasi daliniam karantinui vasarą? Net jeigu jis bus atšauktas – kaip skirsis įprastų metų kaimo turizmas nuo šiųmečio?

Specialiai ruoštis net nereikės, nes, kaip jau minėjau, kaimo turizmo sodybos priėmė poilsiautojus karantino metu kovo mėnesį, taigi jau dirbo laikydamiesi griežtų apsaugos reikalavimų. Visi sukaupė dezinfekcinio skysčio atsargas, pasirašytos sutartys su dezinfekavimo paslaugas atliekančiomis įmonėmis. Taigi visi supranta, kad geriau yra papildomai saugotis, nei rizikuoti.

Ką patartumėte atostogautojams – kaip jiems pasiruošti neeilinėms atostogoms?

Žmonės teiraujasi, kokį žmonių skaičių galime priimti? Ar galima atvykti, pavyzdžiui, 10 žmonių. Ne, bent kol kas tokio dydžio grupių nepriimsime. Kartu gali atostogauti, t.y. namelį nuomoti tik du žmonės, arba artimi giminaičiai. Ir reikalaujame pateikti giminystės ryšį patvirtinančius dokumentus. Sodybų savininkai tikrai nerizikuos ir nepažeidinės karantino reikalavimų. Atvykusieji turi užpildyti specialias deklaracijas, kad neturi Covid19 ligos požymių, turi pasižadėti, kad nepažeis higienos reikalavimų.

Ar užsiimantys kaimo turizmu gali tikėtis valstybės paramos būtent dėl karantino pasekmių?

Kol kas šiam sektoriui išskirtinė parama nenumatyta, nes ir apgyvendinimo paslaugos, laikantis reikalavimų, nebuvo uždraustos. Kaip ir visi kiti, nukentėjusieji dėl koronaviruso karantino aplinkybių gali pretenduoti į 257 eurų paramą. Didesnės kaimo turizmo sodybos, kurios turi daugiau darbuotojų, šia galimybe pasinaudos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Skip to content